W Bytomiu pożegnaliśmy dr. Jerzego Pieniążka, wybitnego neurochirurga, długoletniego dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 i Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięły udział władze miasta na czele z prezydentem Mariuszem Wołoszem oraz tłumy przyjaciół i pacjentów dr. Jerzego Pieniążka. Na pożegnanie dr. Jerzego Pieniążka przybyli przedstawiciele środowiska medycznego, politycy oraz władze wojewódzkie.

Uroczystości pogrzebowe dr. Jerzego Pieniążka

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kaplicy przy ul. Piekarskiej, a następnie na cmentarzu Mater Dolorosa, gdzie został pochowany. Jerzy Pieniążek zmarł w wieku 75 lat.

W 2006 roku Jerzemu Pieniążkowi powierzono stanowisko ordynatora Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, gdzie pełnił także funkcję dyrektora od 2014 do 2020 roku.

- Dzisiaj pożegnaliśmy wyjątkowego człowieka. Dr Jerzy Pieniążek uratował zdrowie i życie całej rzeszy pacjentów. Ja też jestem w tej grupie. Do dziś wspominam pobyt na jego oddziale i nasze długie rozmowy w trakcie nocnych dyżurów. Odejście dr. Jerzego Pieniążka to nasza ogromna strata - mówił podczas uroczystości pogrzebowych prezydent Mariusz Wołosz.

Dr Jerzy Pieniążek przez wiele lat był zaangażowany w prace badawcze, wielokrotnie osiągał wybitne wyróżnienia z zakresu neurochirurgii, jak również ma w dorobku wiele prac naukowych opublikowanych w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Jego współpracownicy podkreślali jak ważne było dla dr. Pieniążka przekazywanie wiedzy młodszemu pokoleniu lekarzy oraz troska o pacjenta.

Jerzy Pieniążek jest również laureatem wielu nagród, wyróżnień. Przyczynił się do popularyzacji i rozwoju innowacyjnych metod leczenia, m.in. był współtwórcą czterech systemów stabilizacyjnych kręgosłupa oraz opatentował implanty, stosowane w Polsce i w Europie. W 2014 roku, 12 listopada Rada Miejska w Bytomiu nadała Jerzemu Pieniążkowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia w dowód jego zasług na rzecz rozwoju środowiska medycznego oraz w uznaniu wybitnych osiągnięć w kraju i poza granicami Polski, które rozsławiały nasze miasto i polską medycynę w świecie.