Na spotkanie autorskie z Urszulą Biel, autorką książki „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”,), która ujawnia zagadki górnośląskich w tym również bytomskich kin w latach 1918-1939, zaprasza Pałac w Miechowicach. Spotkanie zaplanowano w środę, 6 kwietnia o 17.30.

Urszula Biel

W omawianym okresie film stał się najważniejszą gałęzią kultury popularnej. Podczas spotkania przyjrzymy się tutejszym kinom, ich właścicielom oraz publiczności. Poznamy mapę kin nie tylko samego Bytomia, ale jego ówczesnych dzielnic: Rozbarku, Bobrka, Miechowic, Szombierek.

Zajrzymy do kultowego kina Gloria-Palast, dowiemy się, kto chodził do kina, co oglądano, jako dobierano muzykę do pokazów, czy dźwięk wpłynął na seans filmowy. W programie także pokaz filmu „Higiena małżeńska” (Austria, 1922), który ujawnia więcej o okresie, w którym powstał niż wiele dokumentów pisanych.

Książka Urszuli Biel stanowi kontynuację pierwszej monografii autorki, dotyczącej kinematografii województwa śląskiego w latach 1918-1939. Obszarem obecnych badań stała się prowincja górnośląska, czyli część regionu, jaka przypadła Niemcom po I wojnie światowej. Pracę oparto na szerokich kwerendach archiwalnych.

Na tle kontekstów historycznych (Niemiec, Górnego Śląska, kinematografii weimarskiej, hitlerowskiej, a także europejskiej i światowej) przyglądamy się lokalnej dynamice rozwoju omawianej dziedziny. W jej głównym polu widzenia są tutejsze kina, ich właściciele oraz menadżerowie. Równie ważne okazały się zachowania publiczności, będącej ważnym ogniwem zachodzących zmian.

W dotychczasowych badaniach nad historią Górnego Śląska dominowała kategoria relacji polsko-niemieckich. Nie zapominając o nich, autorka daje prymat fenomenowi kultury popularnej. W omawianym okresie jej najważniejszą gałęzią stał się film, który przeobraził lokalne społeczności, zdemokratyzował ich sposób uczestnictwa w kulturze oraz urównouprawnił formy spędzania wolnego czasu.