UM Bytom: Obchody 100-lecia sportu w Górnikach. Udział w imprezie zapowiedziały gwiazdy piłki nożnej 27/04/2022

2 min czytania

Martin Max, Olaf Thon, Tomasz Wałdoch oraz Józef Wandzik. To największe gwiazdy, jakie wezmą udział w towarzyskim meczu z okazji 100-lecia sportu w Górnikach, gdzie drużyna Rodło Górniki zagra z oldbojami jednej z najbardziej znanych drużyn w Niemczech - Schalke 04 Gelsenkirchen. Zapraszamy na boisko Rodło Górniki przy ul. Sportowej 6, 30 kwietnia o godz. 14.00.

.png?1650994145251)

Podczas obchodów 100-lecia sportu w Górnikach zobaczymy w bramce zespołu Rodła, legendę polskiej piłki nożnej - Józefa Wandzika, byłego reprezentanta Polski. W drużynie z Górnik zagra także prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który aktywnie włączy się w obchody 100-lecia sportu jednej z najstarszych drużyn w naszym mieście. Z kolei w drużynie oldbojów Schalke 04 Gelsenkirchen kibice będą mogli zobaczyć takie gwiazdy niemieckiej piłki jak: Martin Max - dwukrotnego króla strzelców Bundesligi, Olafa Thona - złotego medalistę mistrzostw świata, Tomasza Wałdocha - byłego reprezentanta Reprezentacji Polski, a wśród kibiców będzie można spotkać Klausa Fischera, trzeciego strzelca w historii Bundesligi.

Przypomnijmy, że początki Rodła Górniki sięgają 1920 roku. Wówczas w Górnikach powstało gniazdo Sokoła”, czyli polskiego, narodowego ruchu gimnastycznego. Celem Sokoła” była organizacji zajęć gimnastycznych, gier zespołowych, dzięki czemu już w 1924 roku z inicjatywy miejscowych nauczycieli powstał klub gier zespołowych. Z kolei w 1926 roku powstała drużyna piłki nożnej, a klub w Górnikach nosił nazwę Sportclub 1926” Friedrichswille.

Klub pod nazwą Rodło” Górniki zaczęto organizować tuż po II wojnie światowej, w 1945 roku, tym samym w 2020 roku przypadło dla Górnika 100-lecie pierwszej zorganizowanej struktury sportowej i 75-lecie oficjalnie nadanej nazwie klubowi Rodła”. Ze względu na pandemię koronawirusa obchody zostały przełożone i odbędą się w najbliższą sobotę, 30 kwietnia a w ramach 100-lecia sportu w Górnikach zaplanowano oprócz meczu również festyn.

Serdecznie zapraszamy na boisko sportowe w Górnikach przy ul. Sportowej 6, gdzie kibiców czekają nie lada emocje w wykonaniu byłych gwiazd Bundesligi, ligi polskiej i greckiej oraz Reprezentacji Polski.

Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/aktualnosci/index/Obchody-100-lecia-sportu-w-Gornikach.-Udzial-w-imprezie-zapowiedzialy-gwiazdy-pilki-noznej/idn:37247

Autor: krystian