Dzisiaj na bytomskim Rynku strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych naszego miasta świętowali wraz z mieszkańcami Międzynarodowy Dzień Strażaka, który w kalendarzu przypada 4 maja. Przy okazji dobrej zabawy uczestnicy posłuchali o specyfice pracy strażaka oraz poznali wiele cennych informacji, mogących nawet uratować życie.
Na Rynek zjechały się wozy strażackie wraz z druhami z wszystkich trzech bytomskich jednostek OSP (Sucha Góra, Stolarzowice i Górniki). Drzwi wozów oraz boczne rolety ze sprzętem technicznym były otwarte dla gości wydarzenia.
W programie znalazł się pokaz pierwszej pomocy, który przygotowany został przez OSP Sucha Góra - najstarszą ochotniczą jednostkę w Bytomiu, która obecnie specjalizuje się w ratownictwie medycznym. OSP Sucha Góra jest jedną z najlepszych w Polsce tego typu jednostek. Pokaz poprowadzili mistrzowie Polski w ratownictwie. Strażacy z OSP Górniki zaprezentowali z kolei pokazy gaszenia pożarów różnymi środkami. Przedstawili również efekt gaszenia palącego się oleju spożywczego wodą. Jak mogli się dowiedzieć uczestnicy, to częsta przyczyna pożarów mieszkań w mieście.
Odznaczenia i wyróżnienia
Oprócz części skierowanej głównie dla mieszkańców odbyła się również oficjalna. Podczas uroczystej mszy świętej odczytano dekret Biskupa Jana Kopca, w którym ustanowiony został po raz pierwszy kapelan strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu bytomskiego. Został nim ksiądz Tomasz Wieczorek z parafii św. Krzyża w Miechowicach.
Uroczystość była również idealną okazją do uhonorowania zasłużonych osób. Wręczone zostały Medale za Zasługi dla Pożarnictwa. Srebrny medal trafił na ręce Mariusz Wołosza, Prezydenta Miasta. Pozostałe dwa brązowe otrzymali: Mariusz Janas oraz Dominik Kieszkowski. Medale wręczyła Sylwia Radwańska, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku ZOSP RP w Katowicach oraz druh Adam Wilk, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bytomiu. W uznaniu zasług na rzecz OSP oraz długoletnią współpracę statuetkę otrzymał Mirosław Luks, Sekretarz Miasta.
Wyróżnieni zostali również strażacy za wysługę lat. Rekordzistą został Joachim Płonka, który od 45 lat służy jako ochotnik. Pozostali wyróżnieni też mogą się pochwalić sporym stażem: Joachim Tomszik - 40 lat, Adam Bryniczka - 30 lat, Grzegorz Sojka - 25 lat oraz Patrycja Bryniczka i Adam Wenda - 20 lat. Odznakę za wysługę lat otrzymał również Hubert Simon, pracownik Urzędu Miejskiego, który od ćwierć wieku poświęca się służbie jako ochotnik w jednostce w Górnikach.
Odznaką „Strażaka Wzorowego” nagrodzeni zostali Adam Wrodarczyk, Patryk Garczyński oraz Rafał Rybicki.
To szczególne wyróżnienia, jednak podziękowania należą się wszystkim strażakom za ich ofiarność, poświęcenie i zaangażowanie w pełnieniu codziennej służby. We wszystkich trzech ochotniczych bytomskich jednostkach jest ich aż 186, a 95 posiąda uprawnienia do brania udziału w akcjach. Tylko w 2021 roku strażacy z bytomskich OSP uczestniczyli w 534 akcjach ratowniczo- gaśniczych.