Okazją do zajrzenia nie tylko ciekawe bytomskie zakamarki była Noc Muzeów. Tegoroczna edycja obfitowała w nowe atrakcje, bo w tym roku po raz pierwszy swoje podwoje - oprócz Muzeum Górnośląskiego - otworzyły pałac, schron oraz kościoły w Miechowicach.

Ciekawą propozycję dla miłośników nocnego zwiedzania przygotowało Muzeum Górnośląskie. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia była “Noc wspólnoty”.

W bogatym programie imprez nie zabrakło warsztatów dla najmłodszych i dorosłych, kiermaszu ukraińskiego, a także minirecitalu pianisty Bohdana Krywopusta. Na miłośników historii Bytomia czekał pokaz filmu “Georg Brüning - wybitny Europejczyk” oraz prezentacja starych zdjęć naszego miasta.

Jak co roku na zwiedzających czekały oprowadzania kuratorskie po muzealnych wystawach, opowieści o życiu w familoku, warsztaty z budowania domków dla owadów, zajęcia związane ze społecznością starożytnego Rzymu.

Noc Muzeów była także okazją do zobaczenia najnowszych wystaw w CSW Kronika - "Zwierzęta urodzone w zoo nie wariują" Elizy Proszczuk oraz "Te buty są nie do chodzenia" Alicji Pakosz.

Atrakcje w Miechowicach

Za nami pierwsza edycja Nocy Muzeów organizowanej przez instytucje i stowarzyszenia działające w Miechowicach. Zainteresowanych nie brakowało zarówno w schronie przy ul. Kasztanowej, gdzie miłośnicy militariów mieli okazję zwiedzić tamtejszą podziemną ekspozycję, jak i w miechowickim Pałacu, gdzie na chętnych czekały warsztaty projektowania grafiki pałacowej.

Zwiedzanie schronu w Miechowicach (1) Zwiedzanie schronu w Miechowicach (1)
5

Zwiedzanie schronu w Miechowicach

Zwiedzanie schronu w Miechowicach (2)
Zwiedzanie schronu w Miechowicach (3)
Zwiedzanie schronu w Miechowicach (4)
Zwiedzanie schronu w Miechowicach (5)

W kościele Świętego Krzyża tłumy chętnych zwiedzały krypty Domesów i Tiele-Wincklerów. Podobnie było w Parafii Ewangelicko- Augsburskiej, która zaprosiła zwiedzających w swoje gościnne progi.

Jednym z wyjątkowych miejsc, które mogli zobaczyć dziś uczestnicy Nocy Muzeów był leżący w kompleksie budynków należących do parafii Muzeum Domek Matki Ewy. Wybudowany w 1902 roku niewielki drewniany dom schowany wśród zieleni to wyjątkowe w swoim rodzaju ogniwo łączące teraźniejszość z przeszłością.

Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (1) Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (1)
13

Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach

Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (2)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (3)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (4)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (5)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (6)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (7)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (8)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (9)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (10)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (11)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (12)
Parafia Ewangelicko- Augsburska w Miechowicach (13)

Jest namacalnym świadectwem dzieła najsłynniejszej chyba Górnoślązaczki, dziedziczki rodu von Tiele-Winckler, która zrezygnowała z życia w dostatku, poświęcając się biednym i opuszczonym. Przekraczając próg drewnianego domu, zwiedzający zobaczyli jak żyła diakonisa.

Warsztaty w Pałacu w Miechowicach Warsztaty w Pałacu w Miechowicach
6

Warsztaty w Pałacu

Warsztaty w Pałacu w Miechowicach
Warsztaty w Pałacu w Miechowicach
Warsztaty w Pałacu w Miechowicach
Zwiedzanie kościoła p.w. Św. Krzyża
Zwiedzanie krypt w kościele p.w. Św. Krzyża