W miechowickim schronie trwa dzień otwarty, w czasie którego nie brakuje atrakcji. Oprócz nowych wystaw poświęconych II wojnie światowej, dzisiaj 16 czerwca możemy do 18.00 zobaczyć również ekspozycję modeli kartonowych samolotów, statków, okrętów, pojazdów wojskowych, cywilnych oraz budowli prac wykonanych przez dzieci i młodzież z regionu. Ponadto jest piknik z grochówką, pojazdy militarne, strzelnica ASG oraz promocja nowego Rocznika Bytomskiego.

W miechowickim schronie pełno atrakcji. Trwa dzień otwarty

Przypomnijmy, że w miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie można zobaczyć nowe ekspozycje, w sumie aż dwanaście, a ich autorami będą między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Piotr Orzeł, Sebastian Markiel, Andrzej Sitarz oraz Adam Pawełczyk.

Wystawa modeli kartonowych jedną z czwartkowych atrakcji

Wystawa modeli kartonowych samolotów, statków, okrętów, pojazdów wojskowych i cywilnych, budowli i innych prac wykonanych przez dzieci i młodzież z regionu, ma na celu popularyzację i promocję modelarstwa, jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu. W jej trakcie możemy się dowiedzieć więcej na temat technik modelarskich oraz skleić własny model, a potem wystawić go w jednym ze zbliżających się konkursów.

Premiera drugiej części rocznika

Podczas czwartkowej imprezy swoją premierę ma drugi numer "Rocznika Bytomskiego". W „Roczniku” znajdziemy artykuły m.in. Izabelli Kuhnel, Dariusza Pietruchy, Macieja Bartkowa, Przemysława Siemieńca, Bogdana Kurka, Mariusza Senderowskiego czy Tomasza Saneckiego, a na 170 stronach przeczytamy między innymi o: Nocy Kryształowej w Bytomiu, 100-leciu Polonii Bytom, poznamy historię rodziny Schlägerów z Rozbarku czy historii kolei wąskotorowej.

Warto dodać, że w ProFort Centrum w przygotowaniu jest także nowa ekspozycja, która będzie poświęcona szczątkom zestrzelonego w 1944 roku amerykańskiego bombowca B-24 J/Consolidated B-24 Liberator. Eksponaty zostały przekazane do ProFort Centrum przez Stowarzyszenie Blechhammer-1944.