Chirurg ogólny w poradni specjalistycznej zajmuje się zmianami skórnymi, chorobami paznokci, żylakami kończyn dolnych i urazami tkanek miękkich. Odpowiednio dobrane leczenie chirurgiczne nie tylko zapobiega bliznom, ale także jest w stanie uchronić pacjenta przed operacją.

To właśnie chirurg podczas leczenia ambulatoryjnego decyduje o tym, czy skierować daną osobę na operację. Diagnostyka chirurgiczna wykrywa również zmiany nowotworowe.

Chirurg ogólny w poradni specjalistycznej — zajmuje się diagnostyką i leczeniem tkanek miękkich

Chirurg ogólny w poradni specjalistycznej — czym się zajmuje?

Chirurg ogólny w poradni specjalistycznej nie tylko przygotowuje pacjenta do operacji, ale także wykonuje drobne zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Leczenie ambulatoryjne obejmuje:

  • usuwanie guzków i brodawek skórnych,
  • usuwanie zmian podskórnych (kaszaki, tłuszczaki),
  • biopsję (specjalista przekazuje pobrany materiał do badania histopatologicznego),
  • blokady przeciwbólowe,
  • iniekcje dostawowe,
  • punkcje torbieli,
  • usuwanie wrastających paznokci,
  • usuwanie ganglionów,
  • wsparcie procesu rekonwalescencji po przebytych operacjach.

Jak przebiega konsultacja chirurgiczna?

W poradni chirurgicznej obowiązuje ten sam schemat konsultacji jak w przypadku innego specjalisty. Wizyta składa się z dwóch etapów — badania podmiotowego i badania przedmiotowego. Badanie podmiotowe to po prostu wywiad z pacjentem. Chirurg pyta o przyczynę, dla której chory zgłosił się do lekarza. Następnie specjalista zadaje pytania o objawy i ich przebieg. Lekarz chce wiedzieć, czy dane dolegliwości występują po raz pierwszy, czy pojawiły się po raz kolejny. Oczywiście podczas wywiadu lekarskiego chirurg nie pomija pytań o choroby pacjenta, wcześniejsze zabiegi chirurgiczne i zażywane leki.

Z kolei badanie przedmiotowe polega na tym, że lekarz poddaje ocenie te rejony ciała, które są objęte zmianami chorobowymi. Jeśli chory skarży się na bóle brzucha, specjalista bada jamę brzuszną, jeśli natomiast problemem jest zmiana skórna — wnikliwie ją obserwuje.

Chirurg przygląda się również wynikom badań diagnostycznych. Niektóre z nich pacjent wykonał, zanim pojawił się w gabinecie, inne lekarz dopiero mu zleci. Dla specjalisty nie bez znaczenia jest także dotychczasowa dokumentacja medyczna pacjenta. W wielu sytuacjach pomaga ona właściwie rozpoznać schorzenie, przez co lekarz może pokierować dalszym postępowaniem medycznym.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji chirurgicznej?

Nie zawsze trzeba udać się do chirurga, jednak pewne objawy świadczą o tym, że tylko ten specjalista może podjąć się leczenia. Do gabinetu chirurga ogólnego najczęściej trafiają pacjenci z:

  • bólami w okolicy podbrzusza,
  • otwartymi, krwawiącymi ranami,
  • zakażeniami,
  • niepokojącymi zmianami wokół paznokci,
  • ranami, które wymagają zmiany opatrunku,
  • ropniami i krwiakami wymagającymi nacięcia,
  • ranami wymagającymi zszycia,
  • szwami, które należy usunąć,
  • zmianami skórnymi typu: brodawki, kaszaki, niewielkie znamiona.

Specjalista w poradni chirurgicznej oferuje także pomoc pooperacyjną.

Blokady przeciwbólowe w leczeniu chirurgicznym

Blokady przeciwbólowe stosuje się w celach diagnostycznych, leczniczych i prognostycznych. Najczęściej stosuje się blokady dostawowe, obwodowe, okołokręgosłupowe i zewnątrzoponowe. Blokadę dostawową podaje się w leczeniu dolegliwości stawowych, w stanach zapalnych i urazach. Blokadę obwodową stosuje się pod kontrolą USG. Lek znieczula nerwy, pnie i sploty nerwowe. Pacjent tymczasowo traci odczucie temperatury, bólu i dotyku w miejscu wstrzyknięcia substancji (ten typ blokady podaje się najczęściej w celach diagnostycznych).

Blokada okołokręgosłupowa pomaga uśmierzyć ból u pacjentów z przewlekłymi bólami kręgosłupa. Sprawdza się na przykład u osób, które nie kwalifikują się do zabiegów operacyjnych. Blokadę zewnątrzoponową podaje się przy stenozie, kręgozmyku i wypadnięciu dysku.

Iniekcje dostawowe

Celem iniekcji dostawowej jest zmniejszenie odczuwania bólu przez pacjenta. Iniekcja pomaga szczególnie wtedy, gdy ból stawów spowodowany jest zapaleniem. Iniekcje dostawowe bywają nazywane wiskosuplementacją. Pozwalają pacjentowi zrezygnować z przyjmowania leków stosowanych w chorobach stawów.

Punkcje torbieli

Torbiel to patologiczna przestrzeń, którą wypełnia płyn o różnej gęstości. Owa torbiel może być prosta lub złożona. Punkcja torbieli to usunięcie nagromadzonego w niej płynu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Czasami w miejscu opróżnionej torbieli pacjentowi podaje się niewielką ilość sterydu.

Wrastające paznokcie — ich usuwaniem zajmuje się chirurg ogólny

Usuwanie wrastającego paznokcia to po prostu pozbycie się wrastającej płytki wraz z częścią macierzystą za pomocą skalpela. Po zabiegu przeprowadzonym w znieczuleniu miejscowym chirurg zakłada szwy. Pacjent nie odczuwa bólu, a cały zabieg trwa około 15 minut. Jest on konieczny, aby przywrócić paznokciowi odpowiedni tor wzrostu.

Usuwanie ganglionów

Gangliony to torbielowate guzy wypełnione galaretowatą mazią. Pojawiają się zwykle w wyniku urazu lub stanu zapalnego. Najczęściej występują w okolicach nadgarstka, kolan i stopy. Często powodują one obrzęki, ucisk, drętwienia i zaburzenia unaczynienia. Gangliony usuwa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg pozbywa się samej zmiany wraz z szypułą i zmienionym fragmentem torebki stawowej. Po takim zabiegu nawroty ganglionów zdarzają się niezwykle rzadko.

Chirurg ogólny w poradni specjalistycznej wspiera procesy leczenia pacjenta, zarówno po zabiegu, jak i po operacji. Badanie histopatologiczne natomiast pozwala wcześnie wykryć ewentualną zmianę nowotworową. Pacjenci dzięki leczeniu chirurgicznemu odzyskują dawną sprawność i komfort.

Sprawdź naszą ofertę: https://betamed.pl/chirurg/