Kiedy Twoja ceglana elewacja jest mocno zabrudzona, postaw na piaskowanie. Czasy, gdy do mycia fasad domów używano wyłącznie gąbki i szczotki odeszły do lamusa. Nowe technologie sprawiły, że Twój budynek szybko odzyska blask. Do wyboru masz piaskowanie lub hydropiaskowanie (czyli piaskowanie w osłonie wody). Która metoda mycia elewacji sprawdzi się lepiej?

Piaskowanie czy hydropiaskowanie — co będzie lepsze dla Twojej elewacji?

Piaskowanie — na czym polega ta metoda mycia elewacji?

Piaskowanie to inaczej obróbka strumieniowo-ścierna. To również jedna z najbardziej popularnych metod mycia różnych rodzajów elewacji. W 1870 roku piaskowanie opatentował Benjamin Tilghman. Podczas piaskowania wykorzystuje się różnego rodzaju ścierniwo, które piaskarka wyrzuca za pomocą sprężonego powietrza lub wody.

Najczęściej używanymi ścierniwami są:

  • piasek kwarcowy,
  • elektrokorund,
  • szklane kulki,
  • stalowy śrut,
  • garnet garni,
  • zmielone łupiny orzechów.

Dzięki piaskowaniu czyszczona powierzchnia staje się czysta i równa.

Kiedy najlepiej sprawdzi się piaskowanie elewacji?

Piaskowanie to napylanie na czyszczoną powierzchnię drobin kruszywa pod wysokim ciśnieniem. Drobiny piasku czy innego ścierniwa, uderzając w cegłę, odrywają brud, który mocno przywarł do ścian elewacji. Ceglane fasady mają to do siebie, że szybko ulegają zabrudzeniu. Nie musisz wcale wystawiać ich na działanie czynników atmosferycznych, aby zobaczyć, że nie są już takie jak dawniej. Wystarczy odrobina błota, kurzu, piasku czy mocny wiatr. Pod wpływem piaskowania znikają szare plamy z błota, a elewacja odzyskuje dawną świetność.

Piaskowanie elewacji — czy jest szkodliwe dla cegły?

Zdania na temat szkodliwości piaskowania są podzielone. Nic zatem dziwnego, że metoda przez lata doczekała się wielu zwolenników, jak i przeciwników. Pierwsi cenią ją za szybkość i skuteczność, drudzy natomiast uważają, że jest ona inwazyjna nie tylko dla muru, ale i dla zaprawy. Jak jest naprawdę? Aby piaskowanie nie zniszczyło cegły, wystarczy zastosować niskie ciśnienie 0,5-4 barów.

Czyszcząc elewacje za pomocą piaskowania, należy uważać na bardzo stare mury. Zwykle są one osłabione przez wilgoć, która wnikając w cegłę, powoduje, że staje się ona miękka. Warto zatem przed piaskowaniem, wykonać próbę na małym fragmencie elewacji.

Jakich powierzchni natomiast nie należy piaskować? Unikaj piaskowania cegły klinkierowej, elewacyjnej, glazurowanej, szlifowanej lub ręcznie formatowanej. Ich powierzchnie są mniej odporne niż cegła wypalana. W przypadku, kiedy elewacja jest delikatna, lepiej sprawdzi się sodowanie, czyli piaskowanie za pomocą kwaśnego węglanu sodu (powszechnie znanego jako soda spożywcza).

Czym jest hydropiaskowanie i kiedy je zastosować?

Pod względem mechanicznym hydropiaskowanie działa tak samo, jak piaskowanie z tą różnicą, że wykorzystuje się tu wodę. Ogranicza ona pylenie, więc sam proces hydropiaskowania jest bezpieczny i bezproblemowy.

Istnieje kilka sposobów hydropiaskowania: myjką ciśnieniową, w osłonie wodnej oraz na mokro.

Sposoby piaskowania z użyciem wody

Hydropiaskowanie z użyciem myjki ciśnieniowej jest prostą formą piaskowania. Odbywa się ono jednak bez udziału sprężonego powietrza. Specjalna dysza inżektorowa zasysa piasek do lancy myjki ciśnieniowej, gdzie łączy się on ze strumieniem wody i nabiera dużej prędkości. Ta metoda nie nadaje się jednak do czyszczenia delikatnych powierzchni ceglanych czy z piaskowca.

Piaskowanie w osłonie wodnej polega na tym, że dysza myjki ciśnieniowej podaje wodę, zanim ścierniwo uderzy w powierzchnię.

Hydropiaskowanie to w Europie Zachodniej najbardziej popularna metoda czyszczenia z zastosowaniem wody. Ścierniwo miesza się tu z wodą już w zbiorniku. Następnie kompresor przetacza je pod ciśnieniem do przewodu piaskarskiego. Metoda ta w 95% ogranicza pylenie. Hydropiaskowanie stosuje się głównie do czyszczenia elewacji z substancji smolistych, na przykład po pożarach.

Pewnie zadajesz sobie pytanie, co wybrać — piaskowanie czy hydropiaskowanie? Wszystko zależy od rodzaju czyszczonej powierzchni i rodzaju zabrudzeń. Hydropiaskowanie jest tańszą metodą, ponieważ mokre kruszywo ma większą energię kinetyczną. W związku z tym jest ono bardziej skuteczne. Jednak musisz wiedzieć, że ten sposób mycia jest bardzo inwazyjny, więc nie poleca się go w przypadku starej, osłabionej cegły.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/piaskowanie-elewacji-scian.html