Transformacja górnicza i energetyczna w regionie śląskim, a także udział w niej lokalnych samorządów. To główne tematy, jakie poruszono podczas wyjazdowego posiedzenia Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która odbyła się 5 lipca w Katowicach. Udział w spotkaniu wziął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który podkreślił, kluczową rolę samorządów w zbliżającej się transformacji energetycznej.

Ważny głos Bytomia w sprawie transformacji regionu śląskiego. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz uczestniczył w posiedzeniu Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

- Bytom jest miastem, w którym już przeprowadzono restrukturyzację górnictwa na przełomie XX i XXI wieku. Do dziś odczuwamy jej skutki. To ważne, że przedstawiciele samorządów mogą uczestniczyć w spotkaniach Komisji, bowiem właśnie tutaj możemy nie tylko wymienić się doświadczeniami, ale również wspólnie wypracować rozwiązania, które pozwolą złagodzić skutki transformacji energetycznej w regionie - mówił podczas spotkania Senackiej Komisji prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Bytom, w którym kiedyś działało 7 kopalń i 2 huty, mierzy się ze skutkami trwającego wiele wieków wydobycia górniczego. Osiadanie terenu trwa latami, a procesy odszkodowawcze są bardzo długie. Wydatki ponoszone na remonty infrastruktury są ogromne - przeznaczamy spore sumy z budżetu miasta na odtwarzanie dróg, naprawę kanalizacji, czy usuwanie powstających zalewisk. Mierzymy się z ogromnym wyzwaniem związanym z rewitalizacją społeczną. W Bytomiu trwa wielki proces inwestycyjny związany z rewitalizacją miasta, hamowany jednak przez problemy z ustaleniem własności kamienic - dodał prezydent Bytomia.

Transformacja energetyczna i górnicza wyzwaniem dla regionu śląskiego

W spotkaniu Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która odbyła się na wyjazdowej sesji w Katowicach wzięli udział Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, senatorowie RP, a wśród nich śląscy senatorowie Zygmunt Frankiewicz - przewodniczący Komisji i Halina Bieda, senator z Bytomia, a także Wojciech Piecha, Joanna Sekuła, Agnieszka Gorgoń-Komor, Gabriela Morawska-Stanecka, Beata Małecka-Libera, Marek Plura oraz śląscy samorządowcy i przedstawiciele Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Warto podkreślić, że głównym tematem Senackiej Komisji było omówienie spraw związanych z transformacją górniczą i energetyczną, ale przede wszystkim wyzwań, jakie czekają śląskie samorządy. Podczas spotkania podkreślano konieczność pomocy zarówno ze strony Unii Europejskiej, ale także środków rządowych, które umożliwią samorządom w województwie śląskim, w których nadal ma miejsce wydobycie węgla, przeprowadzenie planowej i bezpiecznej transformacji energetycznej.

Wsparcie zewnętrzne szansą dla śląskich miasta. Przykładem Bytom

W trakcie posiedzenia senackiej Komisji, senatorowie oraz samorządowcy rozmawiali także o problemach, z jakimi borykają się miasta, które przeszły już transformację górniczą, ale także zobaczyli miejsca najbardziej dotknięte skutkami źle przeprowadzonej transformacji. Wśród miejsc, jakie odwiedzili senatorowie były dwie bytomskie dzielnice: Bobrek i Karb, gdzie gołym okiem widać szkody górnicze i zmiany w infrastrukturze przestrzennej. Warto jednak dodać, że członkowie Komisji zobaczyli w Bytomiu również pozytywne zmiany, jakie zaszły w obiektach postindustrialnych, w których jeszcze niedawno wydobywano węgiel kamienny. Wśród nich był nie tylko Teatr Rozbark, na który zaadaptowano dawną cechownią KWK „Rozbark”, ale również Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, które również powstało w budynkach pokopalnianych. Senatorowie zwrócili uwagę podczas spacerów po zrewitalizowanych obiektach, że realizacja obydwu projektów została w znacznej mierze dofinansowana ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.

- Na Śląsku jest wiele miejsc udanej transformacji, ale wiele wciąż wymaga pracy i zmian. Jeśli nie podejmiemy działań zaradczych, to obszar na którym się znajdujemy, będzie problemem nie tylko regionu, ale całej Polski - powiedział senator Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. - To ważne, abyśmy wszyscy połączyli siły na rzecz zmian i zabiegów o naszą małą ojczyzną, którą jest Śląsk - podkreślała podczas obrad Komisji senator Halina Bieda z Bytomia.

Warto dodać, że senatorowie podczas posiedzenia komisji wnioskowali, aby wzmocnić samorządy poprzez nowelizację ustawy o Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii, w której należałoby nie tylko wskazać nowe zadania metropolii, ale także wzmocnić jej kompetencje. Ponadto senatorowie postulowali także dokonanie zmian w podatkach, tak, aby samorządy mogły otrzymywać rekompensatę w związku z utratą dochodów spowodowanych planowaną transformacją górniczą i energetyczną oraz wprowadzenie długoterminowego programu dla województwa śląskiego, uwzględniające zmiany, jakie będą wkrótce zachodzić w naszym regionie.