IT to ultranowoczesny i szybko rozwijający się sektor rynku pracy. Zachęca do siebie m.in. możliwością kontaktu z nowymi technologiami czy sporymi zarobkami. To branża, w której cały czas coś się dzieje, a zaangażowani pracownicy są na wagę złota. Jak zacząć karierę w IT?
Szukanie pracy w IT – porady
Mówi się, że najtrudniej w IT jest znaleźć pierwszą pracę – później idzie już łatwiej. I coś w tym jest! Najważniejszy jest start, a jeśli ktoś chce pracować w IT, musi mieć pewne predyspozycje. Trzeba myśleć logicznie i analitycznie, a także interesować się skomplikowanymi językami programowania czy nowoczesnymi technologiami. Zwykle nie wymaga się nawet kierunkowego wykształcenia, ale może okazać się ono pomocne.
Przed podjęciem pierwszej pracy warto brać udział w szkoleniach i uczyć się na własną rękę. Dla przykładu – tester oprogramowania powinien opanować takie narzędzia jak Selenium czy Jira, znać podstawy języków programowania i bardzo dobrze komunikować się w języku angielskim. Im więcej umiejętności praktycznych nabędzie się przed stworzeniem CV, tym łatwiej będzie znaleźć pierwszą posadę.
Gdzie znajdują się ciekawe oferty pracy IT? Katowice, Warszawa, Wrocław czy inne duże miasta mają najwięcej do zaoferowania. Często zdarza się, że programiści i osoby na innych stanowiskach związanych z branżą komputerową mogą pracować zdalnie. Warto szukać ofert na takich portalach jak No Fluff Jobs, gdzie od razu można sprawdzić widełki finansowe, jakie oferuje pracodawca.
Praca w IT – kim można być?
Możliwości dotyczące stanowisk w IT są ogromne. Nad stronami internetowymi, aplikacjami, systemami czy cyberbezpieczeństwem pracuje przecież całe mnóstwo osób. Oto kilka najpopularniejszych zawodów w IT:
- Informatyk – pracuje dla firm czy placówek, w których czuwa nad poprawnym działaniem całej sieci komputerowej, systemami, narzędziami i oprogramowaniami. Często zajmuje się drobnymi naprawami sprzętu, instalacją potrzebnych w danym miejscu pracy oprogramowań czy troszczy się o bezpieczeństwo sieciowe w danej instytucji (np. w urzędzie);
- Programista – tworzy od zera oprogramowania, a to wszystko dzięki znajomości języków programowania (np. JavaScript, Python). Może projektować m.in. aplikacje czy systemy biurowe;
- Tester oprogramowania – zajmuje się kontrolowaniem tego, co robi programista. Szuka błędów i niedociągnięć w oprogramowaniach, aby developer danego systemu mógł wprowadzić niezbędne poprawki;
- Web Developer – tworzy strony internetowe na bazie języków programowania. Projektuje wygląd i sposób funkcjonowania witryn;
- Webmaster – jego działania mogą różnić się (tak jak w przypadku informatyka) w zależności od tego, gdzie dokładnie pracuje. Odpowiada on m.in. za publikowanie treści na stronach internetowych, planowanie contentu czy dbanie o wygląd witryny.
Ile zarabia się w IT?
Zarobki w IT są jednym z głównych czynników zachęcających do podjęcia pracy w tym sektorze. Pensja zależy od wielu czynników – stanowiska, doświadczenia, renomy firmy zatrudniającej, zakresu obowiązków czy rodzaju umowy. Trzeba jednak przyznać, że nigdy nie są to małe kwoty. Dla przykładu – początkujący programista na stanowisku juniorskim zarabia średnio 7-8 tysięcy złotych. Na posadzie mida można liczyć już na pensję w okolicach 15-16 tysięcy złotych. Seniorzy zarabiają zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Są także takie posady w IT (np. tester oprogramowania), gdzie na stanowisku seniorskim zarabia się często około 18 tysięcy złotych, ale wciąż w porównaniu do średniej krajowej jest to bardzo wysoka kwota.
Korzyści pracy w IT
Praca w IT nie jest może najprostsza, ale niesie ze sobą mnóstwo zalet. Branża cały czas się rozwija, co daje także możliwości rozwoju dla wszystkich jej pracowników. Wraz z tym pojawia się szansa na lepsze zarobki, udział w atrakcyjniejszych projektach i poznawanie nowych osób. W IT cały czas poszukuje się pracowników, a szczególnie tych, którzy mają już doświadczenie. Po kilku latach w branży można przebierać między bardzo zachęcającymi ofertami.