logotypy unijne

Walka ze stresem i przeciwdziałaniem wypaleniu zawodowemu, szkolenia jak postępować z agresywnym klientem i wreszcie poprawa ergonomii stanowiska pracy dzięki nowym meblom biurowym. Zakończył się unijny projekt Zero ryzyka dla pracownika, realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy.

W dwuletnim projekcie wzięło udział łącznie 417 pracowników (379 kobiet i 38 mężczyzn) w tym 331 osób z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu oraz 86 z Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu. Dodatkowo wsparciem projektowym objęto też starszych pracowników, którym problemy natury zdrowotnej, związane z miejscem zatrudnienia, szczególnie mocno dają się we znaki. Stąd założenie, że przynajmniej 42 uczestników/-czek projektu będzie miało 50 i więcej lat.

Ten cel projektu również został w pełni zrealizowany. Ostatecznie udało się udzielić wsparcia 77 osobom w wieku 50 +. W ramach projektu doposażono stanowiska pracy 370 pracowników MOPR i PUP. W ramach tej formy wsparcia uczestnicy/-czki projektu otrzymali między innymi:

  • ergonomiczne krzesła biurowe o wysokim standardzie,
  • ergonomiczne podnóżki,
  • lampki biurowe,
  • podstawki pod mysz klawiaturę oraz pod monitor,
  • podpórki pod plecy,
  • stojaki do przepisywania dokumentów.

Szkolenia i zdrowie

Pracownicy instytucji biorący udział w projekcie mieli też możliwość wzięcia udziału w szkoleniach m.in. poprawiających efektywność pracy. Łącznie w szkoleniach wzięło udział 344 pracowników, którzy skorzystali z szeregu szkoleń związanych m.in. z przeciwdziałaniem stresowi i wypaleniu zawodowemu, kontrolowania emocji, technik samoobrony czy ergonomii w pracy administracyjno-biurowej.

Projekt „Zero ryzyka dla pracownika - wspólny projekt MOPR i PUP w Bytomiu” był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) osi priorytetowej: VIII. Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy działania: 8.3. Poprawa dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej ułatwiającej pozostanie w zatrudnieniu i powrót do pracy, poddziałania: 8.3.2. Realizowanie aktywizacji zawodowej poprzez zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej.