Porozumienie ramowe o partnerstwie strategicznym na rzecz współdziałania w procesach transformacji nieruchomości pogórniczych, transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu, podpisał we wtorek /6 września/ prezydent Mariusz Wołosz z przedstawicielami Instytutu Techniki Górniczej oraz Zakładem Doskonalenia Kadr KOMAG.

Do piątku, 9 września potrwają w Katowicach Międzynarodowe Targi EXPO, w ramach których odbyło Silesian Energy Storage Forum 2022 - wydarzenie poświęcone m.in. inicjatywie Śląskiego Systemu Magazynowania Energii, w którą zaangażowany jest Bytom. Gościem panelu dyskusyjnego był prezydent Mariusz Wołosz, który przedstawił formy możliwości finansowania lokalnych inwestycji w obszarze energetyki nisko- i zeroemisyjnej przez samorządy i jednostki samorządowe.

Prezydent Mariusz Wołosz i dyrektor ITG KOMAG Dariusz Prostański

Obszarów związanych m.in. z wykorzystaniem zielonej energii, kompleksowego sposobu magazynowania energii na terenach pogórniczych, dotyczy porozumienie zawarte 6 września pomiędzy gminą Bytom a Instytutem Techniki Górniczej oraz Zakładem Doskonalenia Kadr KOMAG sp. z o.o. Dokument podpisali prezydent Mariusz Wołosz, Dariusz Prostański, dyrektor ITG KOMAG oraz Leon Juroszek, prezes zarządu Zakładu Doskonalenia Kadr KOMAG sp. z o.o.

- Przemiana takich miast jak Bytom wymaga wizji, wokół której skoncentruje się wiele podmiotów, zwłaszcza z dziedziny naukowo-badawczej. Jestem przekonany, że współpraca, jaką nawiązaliśmy z KOMAG jest kolejnym krokiem w stronę dobrej transformacji miasta - mówi prezydent Mariusz Wołosz. - Pogarszająca się sytuacja finansowa samorządów może sprawić jednak wiele trudności przy skutecznym wykorzystaniu funduszy unijnych. Może dojść do sytuacji, w której samorządy nie będą miały środków na zapewnienie wkładu własnego na realizację inwestycji unijnych - dodaje prezydent.

Zakres partnerstwa

Partnerstwo zakłada m.in. wypracowywanie wspólnych inicjatyw i projektów związanych np. z nieruchomościami pogórniczymi, gospodarką wodną i ściekową, renowacją infrastruktury miejskiej w kierunku nisko- i zeroemisyjności, adaptacją do zmian klimatycznych, w tym w szczególności zieloną i błękitną infrastrukturą miejską.

W porozumienia jest mowa także o wzajemnym wsparciu merytorycznym i organizacyjnym przy prowadzeniu prac o charakterze badawczym, badawczo-rozwojowym, inwestycyjnym, społeczno-edukacyjnym, eksperckim, wdrożeniowym czy też projektowym.

Istotny jest też transfer wiedzy, technologii i kompetencji w zakresie wyzwań techniczno-technologicznych i społeczno-gospodarczych, w tym edukacyjno-szkoleniowych oraz wspólne zaangażowanie w proces wnioskowania o dofinansowanie i realizację projektów z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł finansowania, które mają wesprzeć i zdynamizować procesy przemian gospodarczych. Ralizacja projetów w konsorcjum wielu podmiotów może okazać się jedynym możliwym modelem realizacji tych niezbędnych projektów.

Bytomska Aglomeracja Przyszłości

W preambule porozumienia czytamy: „Transformacja to szansa na wdrożenie rozwiązań, które pozwolą, by Bytom stał się Aglomeracją Przyszłości, gdzie nowatorskie idee współbrzmią z wielowiekową tradycją i historią, tworząc nowe walory innowatorskiego środowiska miejskiego, decydującego o wysokiej jakości życia mieszkańców. Aglomeracją Przyszłości, w której nauka współgra z nowoczesnym biznesem urzeczywistniając nowe koncepcje, a twórcze środowiska znajdują przyjazne warunki dla kreowania postępowych wartości”.