Przebudowa ul. Piekarskiej, kwestie utrzymania czystości, realizacja projektów rewitalizacyjnych, przebudowa linii kolejowej były głównymi tematami, jakie w poniedziałek, 7 listopada poruszyli mieszkańcy Śródmieścia podczas spotkania z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem.

W poniedziałek w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich odbyło się pierwsze z cyklu spotkań prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami. - Dziękuję mieszkańcom Śródmieścia za obecność oraz wszystkie uwagi i sugestie, jakie zostały przedstawione podczas spotkania. W Śródmieściu jest realizowanych wiele ważnych inwestycji, w tym przebudowa hali peronowej Dworca PKP, ulicy Dworcowej i Piekarskiej, a czekają nas kolejne przedsięwzięcia, w tym przebudowa kanalizacji w ul. Piłsudskiego - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

b

Ważne inwestycje w Śródmieściu

Podczas spotkania prezydent przedstawił informacje dotyczące przebudowy ul. Dworcowej, która obejmuje wymianę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, przebudowę i zagospodarowanie całej ulicy Dworcowej, a także odnowienie 11 zabytkowych kamienic, przebudowę ul. Zaułek oraz 3 kamienic w okolicy Rynku. Planowany termin zakończenia prac drogowych to koniec 2022 roku. Mieszkańcy pytali o przebudowę ul. Piekarskiej i Sądowej, która obejmuje m.in. przebudowę torowiska, peronów tramwajowych, jezdni, chodników, oświetlenia. Inwestycja powinna zakończyć się w połowie 2023 roku.

Przebudowa hali peronowej

Jednym z najważniejszych tematów, jakie podczas poniedziałkowego spotkania poruszali mieszkańcy Śródmieścia, była przebudowa hali peronowej Dworca PKP. W ramach realizacji inwestycji przywrócone zostaną historyczne szklenia hali, a na peronach pojawią się m.in. nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne. Hala zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oprócz tego przebudowana zostanie linia kolejowa 131 i dwie stacje PKP. Mieszkańcy dopytywali to, czy inwestycja obejmie montaż ekranów akustycznych przy ul. Rostka.

b

Rewitalizacja Śródmieścia

Sporo czasu poświecono dyskusji dotyczącej projektów rewitalizacyjnych. W ramach rewitalizacji Śródmieścia powstało Centrum Usług Społecznych, trwają remonty kolejnych kamienic komunalnych. Trwa rewitalizacja kwartału Piłsudskiego i Kwietniewskiego, w ramach której remontowane są budynki mieszkalne oraz prowadzone są prace przy zagospodarowaniu podwórek. Mieszkańcy z ul. Piłsudskiego 44 dopytywali postęp w realizacji prac, na które wykonawca w październiku otrzymał pozwolenie na budowę. Prezydent zobowiązał się do odwiedzenia placu budowy.

Modernizowana jest również kamienica przy ul. Rycerskiej 1, teren przy ul. Kwietniewskiego, kamienice przy ul. Mickiewicza oraz w kwartale ulic Głęboka, Katowicka i Matejki.

Zmiana organizacji ruchu na ul. Miarki

Mieszkańcy poruszyli kwestie związane z organizacją ruchu na ul. Miarki. Do końca roku potrwa projektowanie nowej organizacji ruchu. W przyszłym roku nastąpi przebudowa i wprowadzenie nowej organizacji ruchu - na całej długości ul. Miarki zostaną przywrócone dwa pasy ruchu, a ścieżka rowerowa zostanie przeniesiona na chodnik, tworząc ciąg pieszo-rowerowy. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, przejścia dla pieszych zostaną zmodyfikowane poprzez budowę azyli. Zmodyfikowana zostanie również wyspa na skrzyżowaniu z ulicami Moniuszki i Rostka. Zachowane zostanie nowe przejście dla pieszych na wysokości ul. Matejki.

b

Park kieszonkowy i kompleks piłkarski

Prezydent wspomniał o zrealizowanych w tym roku inwestycjach w Śródmieściu. Przy ul. Katowickiej powstał park kieszonkowy, miejsce rekreacji z miniparkiem linowym i ścianą wspinaczkową a w Parku Miejskim im. Kachla zostały doświetlone alejki w rejonie Stawu Północnego. Zgodnie z planem są prowadzone prace przy budowie boiska i zaplecza treningowego Polonii Bytom. Zakończył się już montaż murawy a budynek zaplecza sportowego osiągnął swój ostateczny kształt. Prace mają zostać sfinalizowane wiosną 2023 roku.

Inwestycje w placówkach edukacyjnych

Podczas wczorajszego spotkania mieszkańcy pytali również o inwestycje w placówkach edukacyjnych. W tym roku m.in. w ramach projektu „Lepsze umiejętności w szkołach” w placówkach edukacyjnych powstały pracownie. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 3 zostanie przeprowadzona termomodernizacja sali gimnastycznej. W ramach ubiegłorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego przy Przedszkolach Miejskich powstały nowe place zabaw, a w ramach tegorocznego #BO_Bytom na terenie Szkoły Podstawowej nr 36 powstał kompleks sportowo-rekreacyjny a przy Branżowej Szkole I Stopnia boisko wielofunkcyjne. W przyszłym roku w ramach BO będą realizowane kolejne inwestycje dotyczące m.in. modernizacji i rozbudowy placów zabaw.

Ścieżki, pustostany, przejścia dla pieszych

Mieszkańcy apelowali o likwidację suchych drzew przy ul. Prusa, stworzenie ścieżek rowerowych, zagospodarowanie pustostanów, stworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych w pobliżu ulicy Piekarskiej 54, wiaty przy ulicy Powstańców Warszawskich 4-6, utworzenie wybiegu dla psów. Część dyskusji poświęcona była zwiększeniu bezpieczeństwa w Śródmieściu, zamontowaniu większej liczby koszy na śmieci.

Mieszkańcy dopytywali, dlaczego modernizacja chodnika zakończyła się przy ul. Moniuszki 28, a nie była kontynuowana do ul. Moniuszki 32. Zakres prac został dostosowany do uzgodnień, które wydała gazownia. Zakres remontu będzie można zwiększyć po przeprowadzeniu inwestycji przez gazownię.

Działania Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego

W tym roku do sieci ciepłowniczej podłączone zostały m.in. budynki przy ul. Łużyckiej, Sądowej, Murarskiej i Piekarskiej. W 2023 roku do PEC zostaną podłączone budynki przy ul. Miarki, Rostka, Powstańców Warszawskich, Tarnogórskiej, Piłsudskiego, Korfantego, Rycerskiej, Webera, Kwietniewskiego, Piekarskiej i Sądowej.

W 2023 roku Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne planuje przebudowę kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w rejonie ul. Północnej, przebudowę sieci wodociągowej w ul. Siemianowickiej oraz renowację kanału w ul. Wałowej.

Kolejne planowane działania

Wśród planowanych inwestycji w dzielnicy jest również przebudowa ul. Piłsudskiego. Został już rozstrzygnięty przetarg na przebudowę drogi, chodników oraz kanalizacji deszczowej w ul. Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz budowę zbiornika retencyjnego pod pl. Sobieskiego. Inwestycja pozwoli uporać się z problemem zalewania ul. Piłsudskiego w czasie nawalnych deszczów.

Łączna wartość wszystkich inwestycji realizowanych i zaplanowanych w Śródmieściu wynosi 2 mld zł.

Czyste powietrze

Podczas poniedziałkowego spotkania jego uczestnicy mogli zapoznać się ze szczegółami programów Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie i Stop Smog, umożliwiających dofinansowanie do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych.

W spotkaniu prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza z mieszkańcami dzielnicy Śródmieście wzięli udział również zastępca prezydenta Michał Bieda, radni Rady Miejskiej, a także przedstawiciele MZDiM, Bytomskich Mieszkań, Straży Miejskiej, Policji, Wydziału Inżynierii Środowiska i Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 21 listopada o godz. 16.30 w Bytomiu - Rozbarku w Szkole Podstawowej nr 42, przy ul. Chorzowska 28H.

Harmonogram spotkań z mieszkańcami Bytomia:

  • 21 listopada, godz. 16.30 - Rozbark, SP 42, ul. Chorzowska 28H,
  • 5 grudnia, godz. 16.30 - Szombierki, ZST, ul. Frycza-Modrzewskiego 5,
  • 9 stycznia, godz. 16.30 - Łagiewniki, SP 27, ul. Świętochłowicka 12,
  • 30 stycznia, godz. 16.30 - Bobrek, SP 16, ul. Rataja 3,
  • 13 lutego, godz. 16.30 - Miechowice, SP 54, ul. Reptowska 86,
  • 27 lutego, godz. 16.30 - Karb, SP 21, ul. Worpie 14-16,
  • 13 marca, godz. 16.30 - os. Ziętka/Stroszek, SP 32, ul. Szymały 124,
  • 27 marca, godz. 16.30 - Sucha Góra, SP 38, ul. Korczaka 1,
  • 17 kwietnia, godz. 16.30 - Stolarzowice, SP 43, ul. Suchogórska 98,
  • 24 kwietnia, godz. 16.30 - Górniki, remiza OSP, ul. Żołnierska 41.

O zmianach w harmonogramie będziemy informować na bieżąco.