Książki, bloki, kredki, kolorowy papier są doskonałymi narzędziami integrującymi dzieci i młodzież ukraińską z ich polskimi rówieśnikami.
Zaproszone grupy uczestniczyły w ciekawych warsztatach artystycznych i zajęciach plastycznych w ramach Kącika Artystycznego KreaTYwnia pt. Polskie inspiracje kulturowe oraz warsztatach artystycznych opartych na ukraińskiej i polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży pt. Literackie inspiracje.
Spotkania przygotowane zostały w nawiązaniu do niedawno obchodzonego Dnia Kundelka. Jest to nieformalne polskie święto wszystkich wielorasowych psów obchodzone corocznie 25 października tj. w dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt. Na tych spotkaniach dzieci dzieliły się swoją wiedzą na temat m. in. schronisk dla zwierząt, jak należy opiekować się czworonogami, o szacunku do zwierząt oraz opowiadały o swoich pupilach. Dzieci otrzymały papierowe szablony, z których wykonały postacie sympatycznych psiaków.
Drugim świętem, które uczciliśmy (nieco wcześniej, bo przypada 25 listopada) jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Oczywiście czytaliśmy opowiadania o misiach, w tym Bajki ukraińskie o przygodach burej niedźwiedzicy, a w trakcie warsztatów artystycznych uczestnicy popisali się dużą kreatywnością ozdabiając portery misiów.
Dwa warsztaty w całości opanowały krasnoludki i ich fascynujący świat. W Galerii Rotunda mieści się piękna wystawa Marzenia krasnoludków autorstwa Macieja Szymanowicza, którą dzieci zwiedziły, następnie pełne wrażeń stworzyły oryginalne portery krasnoludków.
Warto dodać, że zadania dobierano tak, aby dzieci współpracowały ze sobą – zwłaszcza w ramach zajęć artystycznych, gdzie znajomość języka nie jest aż tak istotna.
Wszystkie spotkania miały charakter interaktywny, czytane książek oraz zajęcia artystyczne stały się pretekstem do rozmowy i dyskusji z dziećmi oraz rozwijania kreatywności, ale również poznawania języka ukraińskiego. Wzajemnie uczyliśmy się słów i zwrotów w języku ukraińskim.
Mamy nadzieję, że udział w tych warsztatach przynajmniej na chwilę pozwolił zapomnieć o traumach wojennych, zaprzyjaźnić się z polskimi kolegami i poznać naszą bibliotekę.
Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.