Jak zainteresować młodzież i edukatorów lokalną historią i dziedzictwem kulturowym? Jaki punkt ciężkości będzie dominował w przyszłości w programach edukacyjnych bazujących na zasobach archiwalnych? To tylko niektóre tematy, które poruszone zostaną podczas czwartkowej konferencji pn.: „Architektura Bytomia - zabytkowa, zrewitalizowana i zdigitalizowana”.
Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców zaprasza na spotkanie poświęcone edukacji i podsumowujące prace nad Cyfrową Biblioteką Bytomskiej Architektury. Prezentacja projektu wraz z debatą na temat edukacji kulturowej w naszym mieście zaplanowana jest na czwartek /17 listopada/ na godzinę 10.00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. W programie znajdzie się również premiera krótkiego filmu o historii bytomskiego Rynku.
Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to unikalne w skali regionu bytomskie archiwum budowlane zawierające dokumenty i informacje dotyczące budowy i historii ponad 4 tys. budowli na terenie całego Bytomia - od I połowy XIX w. do początków II połowy XX w. Zbiory archiwum to fascynujące źródło wiedzy na temat powstawania miasta w okresie jego największego rozkwitu. Jednym ze sposobów zachowania i rozpowszechnienia tych dokumentów jest ich digitalizacja w połączeniu z ciekawym opisem oraz opracowanie innowacyjnych projektów edukacyjnych dla edukatorów i młodzieży. Miejscem opracowania takich zasobów jest właśnie Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury, z którą można się zapoznać pod adresem: www.architekturabytomia.org.
Projekt realizowany jest od czerwca 2020 r. ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa”. Nad całością czuwa stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców Bytom. Parterami są: Urząd Miasta Bytomia, Biblioteka Śląska, Stowarzyszenie Kopalnia Aktywności, Fundacja Brama Cukermana i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.