Podczas dzisiejszej konferencji bytomscy społecznicy zaprezentowali projekt Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury. To projekt, w ramach którego od lat digitalizowana jest część unikalnego w skali regionu bogatego bytomskiego archiwum budowlanego. Dzięki tym działaniom wgląd do niego ma teraz każdy mieszkaniec.
Nasze miasto posiada unikalne w skali regionu archiwum budowlane, w którym znajdują się dokumenty i informacje dotyczące budowy i historii ponad 4000 budowli na terenie całego Bytomia od I połowy XIX wieku do początków II połowy XX wieku. To fascynujące źródło wiedzy na temat powstawania miasta w okresie jego największego rozkwitu.
Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury
Od lat bytomscy społecznicy digitalizują wybrane budowle. Pierwszy etap projektu obejmował przygotowanie w latach 2012 - 2013 dokumentacji 135 obiektów. Po kliku latach przerwy, od 2020 roku rozpoczął się proces digitalizacji. Łącznie opracowano ok. 200 teczek adresowych, na które składa się ok. 40 000 stron akt. To obiekty znajdujące się na Rynku i w jego okolicy. Praca przy projekcie to nie tylko przeniesienie treści akt z wersji papierowej do Internetu. Wiele z nich wymagało szczegółowego opracowania. Zdecydowana większość przedwojennej dokumentacji została sporządzona w języku niemieckim, często pisana ręcznie, a nie w formie maszynopisu. - Digitalizacja to proces, który pochłania sporo czasu. Do realizacji potrzebne są też fundusze. W przyszłości mamy plany aby poszerzać Cyfrową Bibliotekę Bytomskiej Architektury. Potrzebne są na to jednak środki, o które będziemy się starać - powiedział Jacek Maniecki, współtwórca biblioteki, kulturoznawca, prezes stowarzyszenia Miasto Dla Mieszkańców. Dotychczasowa realizacja była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa” oraz Miasta Bytom.
Twórcy biblioteki
Projekt tworzą od lat: Piotr Jakoweńko, Marek Wójcik i Jacek Maniecki ze stowarzyszenia Miasto Dla Mieszkańców. W realizacji Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury uczestniczą również: Katarzyna Opielka w roli koordynatora projektu, architekci Grzegorz Pronobis i Sylwia Widzisz-Pronobis, stowarzyszenie Kopalnia Aktywności oraz 2 zespoły nauczycieli z Państwowych Szkół Budownictwa i Technikum nr 4 (Violetta Rosiak, Joanna Klimczak, Sylwia Czekaj i Marek Wójcicki) wraz ze swoimi uczniami. Efekty ich pracy dostępne są pod adresem: Link do Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury.
Debata w ramach konferencji
Podczas dzisiejszego spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 zorganizowano również debatę na temat metod rewitalizacji zabytków. Uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania dotyczące problemu właściwej rewitalizacji zabytków. W dyskusji poruszony został też problem wyboru strategii - wybrać nowoczesność czy wierność epoce, w której dany zabytek powstał? Jak pogodzić definicję „zabytku” jako „świadectwa epoki” z nowoczesnymi wymaganiami ich użytkowników? Wyświetlono premierę, krótkiego filmu o historii bytomskiego Rynku.
W konferencji uczestniczył zastępca prezydenta, Michał Bieda, który przekazał gratulacje realizacji projektu i podziękowania prezydenta Bytomia. - Świetnie się składa, że w czasie kiedy miasto przekierowało środki unijne na rewitalizację kamienic, ich teczki architektoniczne są digitalizowane dzięki współpracy miasta z organizacją pozarządową Miasto dla Mieszkańców - powiedział Michał Bieda.