Dwukrotny mistrz Polski, zdobywca Puchar Rappana i Pucharu Ameryki, trzykrotny finalista Pucharu Polski. To największe sukcesy bytomskiej Polonii. Dzisiaj mija 103. rocznica powstania jednego z najbardziej zasłużonych dla polskiej piłki nożnej klubu.
Na sportowej mapie klub Polonia Bytom pojawił się 4 stycznia 1920 roku. Wówczas z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie „Towarzystwa Sportowego Polonia”, które dało początek bytomskiej Polonii. Szczególną aktywnością na początku istnienia naszego klubu wyróżniali się: dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i pierwszy prezes bytomskiego klubu Edmund Grabianowski. Wybuch III powstania śląskiego i podział w 1922 roku Górnego Śląska spowodował, że Bytom znalazł się w granicach Niemiec i bytomski klub został na wiele lat wymazany z rejestru klubów sportowych. Na piłkarską mapę Polonia Bytom powróciła dopiero po II wojnie światowej, w 1945 roku. Wówczas reaktywowano bytomski klub, który święcił później sukcesy sportowe, zdobywając w 1954 i 1962 roku Mistrzostwo Polski, a także Puchar Rappana w sezonie 1964/1965.
W Pucharze Rappana w grupie drużyna pokonała m.in. francuski Racing Lens oraz niemieckie Schalke 04 Gelsenkirchen. W finale, który składał się z dwóch meczów, z SC Lipsk na wyjeździe było 0:3, ale w Bytomiu Niebiesko-czerwoni wygrali aż 5:1. Po końcowym gwizdku tysiące kibiców wbiegło na boisko, a jeden z fanów zaczął całować Edwarda Szymkowiaka... po nogach. Bramkarz również świetnie spisał się w decydującym starciu.
Kilka miesięcy po tym triumfie Polonia podbiła Amerykę. Polonia zwyciężyła w Pucharze Ameryki, rozgrywkach międzynarodowych, w których uczestniczyły również europejskie drużyny. Wygrana bytomian nastąpiła jeszcze przed erą reprezentacji Kazimierza Górskiego i sukcesami naszej kadry, i zwycięstwo Polonii było wówczas największym sukcesem polskiego futbolu w historii. W drodze do finału zespół pokonał m.in. angielski West Bromwich Albion i Ferencvaros Budapeszt. W finale rywalem była bardzo mocna Dukla Praga. W pierwszym spotkaniu było 2:0 dla naszego zespołu, a w rewanżu 1:1. Po powrocie do Polski w centrum miasta piłkarzy witały tysiące kibiców.
Polonia Bytom również trzykrotnie grała w finale Pucharu Polski, nigdy jednak nie zdobywając tego trofeum.