Utrata zbędnej tkanki tłuszczowej jako noworoczne postanowienie - sprawdź, jak pomoże Ci w tym siłownia domowa

Okres noworoczny to doskonały moment na wdrożenie wielu postanowień. Każdy z nas ma różne marzenia i pragnienia, które stara się realizować. Pośród wspomnianych myśli często pojawia się temat utraty wagi. Rozpoczęcie procesu zrzucania zbędnych kilogramów i budowania sylwetki jest doskonałą odpowiedzią nie tylko na poprawię zdrowia, ale też samopoczucia. W związku z tym nie warto zwlekać. Zanim jednak weźmiemy sprzęt do ręki, poznajmy możliwości na trening w zaciszu domowym.

Domowa siłownia

Sposobów na zrzucenie wagi jest mnóstwo. Często okazuje się jednak, że zdecydowanie trudniejszą przeszkodą jest brak motywacji, a nawet brak czasu. Ten drugi czynnik doskwiera w szczególności w momencie, gdy zachodzi konieczność dojazdu do określonego miejsca. Na szczęście, odpowiedzią na oszczędność każdej minuty i jednocześnie utrzymywanie zadowalającego poziomu aktywności fizycznej jest siłownia domowa. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto przeanalizować wyposażenie, jakie może okazać się przydatne. 

Projektując siłownię w domu powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim istotna jest wielkość pomieszczenia, które chcemy przeznaczyć na treningi. Wiadomo, im jest większe, tym więcej sprzętów uda nam się zmieścić. Niemniej jednak treningów w zaciszu czterech kątów nie wyklucza w żaden sposób brak miejsca czy mieszkanie w bloku. Wszystko jest możliwe pod warunkiem, że zostanie sensownie zaplanowane. 

Sztangi

Odnosząc się do tematu samego sprzętu należy zauważyć, że niezwykle przydatnym wyposażeniem, które nie zajmuje wiele miejsca, a pozwala budować masę mięśniową, są sztangi. To przedmiot, który bez problemu można przechowywać w niewidocznym miejscu i wyciągać zaraz przed treningiem. Sztangi są doskonałym akcesorium, pozwalającym na poprawę sylwetki. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom z ich wykorzystaniem, możemy wzmacniać różne partie ciała, takie jak plecy, ręce, klatkę piersiową czy brzuch. Niemniej jednak w przypadku wyboru konkretnego rozwiązania należy również wziąć pod uwagę talerze do sztangi. Warto mieć w swoim wyposażeniu elementy o różnej wadze, które bez problemu pozwolą na dopasowanie obciążenia do aktualnych możliwości. Co więcej, różnorodność na tym polu pozwoli na trening różnych partii ciała.

Hantle 

Sztangi to niejedyny element, który powinna zawierać siłownia domowa. Dobrze jest mieć na wyposażeniu również hantle. To niezwykle popularny sprzęt, który wykorzystuje się zarówno do ćwiczeń fitness, jak i tych mających na celu budowanie masy mięśniowej. Jego przeznaczenie jest w dużej mierze uzależnione od konkretnych obciążeń. Podobnie jak talerze do sztangi, tak i hantle mogą posłużyć do wzmacniania różnych partii mięśni oraz utraty tkanki tłuszczowej. Z ich pomocą bez problemu będziemy w stanie rozbudować bicepsy, tricepsy czy barki.

Rowerek stacjonarny 

Jazda na rowerze na świeżym powietrzu jest uznawana za doskonały trening cardio, który przyczynia się w efektywny sposób do utraty wagi. Niestety, ale często bywa tak, że ukształtowanie terenu w pobliskim otoczeniu nie sprzyja nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu. Dodatkowym czynnikiem zniechęcającym może być również pogoda, która nie zawsze nadaje się do aktywności fizycznej na zewnątrz. Na szczęście, istnieje alternatywa w postaci rowerka stacjonarnego. To doskonały element wyposażenia domowej siłowni, pomagający efektywnie walczyć z nadmierną tkanką tłuszczową. Co więcej, rowerek stacjonarny ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym. Do głównych należy zaliczyć:

  • możliwość treningu o dowolnej porze dnia i nocy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne;
  • niewielką przestrzeń, jaką zajmuje sprzęt. Mobilne rozwiązania oferują nawet możliwość złożenia rowerka i bezproblemowe schowanie go np. do szafy;
  • szansę na dopasowanie intensywności treningu w zależności od kondycji. Jest to możliwe dzięki poziomom regulacji intensywności.

Ćwiczenia na zrzucenie wagi

Same sprzęty są pomocne w zrzuceniu wagi, jednak niezwykle ważne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. W przypadku pierwszego omawianego sprzętu - sztangi - do dyspozycji mamy mnóstwo alternatyw, takich jak:

  • przysiad ze sztangą na barkach, który pozwoli wzmocnić mięśnie czworogłowe uda oraz przywodziciele czy odwodziciele biodra;
  • przysiad ze sztangą z przodu - ćwiczenie, które podobnie jak poprzednik, będzie działało na te same partie mięśni kończyn dolnych;
  • tradycyjne wyciskanie sztangi, dzięki któremu będziemy w stanie rozbudować klatkę piersiową oraz mięśnie rąk, w szczególności tricepsy;
  • wyciskanie sztangi nad głowę, które przyczyni się do poprawy wyglądu mięśni naramiennych oraz tricepsów.

Jak widać, zastosowanie sztangi jest bardzo szerokie. W zależności od konkretnego rodzaju ćwiczeń jesteśmy w stanie wzmocnić poszczególne partie mięśni. Podobnie sytuacja ma się z hantlami. Tutaj jednak mówimy głównie o wzmocnieniu górnych partii ciała, takich jak ręce czy klatka piersiowa. Niemniej jednak niemal każda z powyższych aktywności pomoże zredukować ilość tkanki tłuszczowej oraz przyczyni się do wzmocnienia i rozbudowania mięśni.

Odchodząc od tematu związanego z ćwiczeniami przy pomocy sztangi i hantli, warto również skupić się nad ćwiczeniami z wykorzystaniem rowerka stacjonarnego, który stanowi doskonałe uzupełnienie treningu cardio. Aby jednak pozbyć się zbędnych kilogramów należy mieć na uwadze to, że najbardziej efektywne okażą się treningi interwałowe. Polegają one na wykonywaniu krótkich, intensywnych serii, których głównym celem jest zwiększanie oraz spadek tętna.