Dokładnie 78 lat temu, w styczniu 1945 roku rozegrały się tragiczne wydarzenia w Miechowicach. Wojska sowieckie wkraczające do Bytomia i Miechowic dokonały zbrodni na miejscowej ludności. Jako co roku Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z Miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim organizują jedną z największych w Polsce inscenizacji historycznych, której celem jest przypomnienie tych tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w styczniu 1945 roku. Już dzisiaj 28 stycznia o 13.30 rozpocznie się wydarzenie historyczne „Walki o Miechowice 1945”, a w piątek, 27 stycznia w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Miechowicach mieszkańcy oraz miłośnicy historii spotkali się z gośćmi specjalnymi inscenizacji historycznej - Lechem Dyblikiem oraz Henrykiem Gołębiewskim.

Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami

Przypomnijmy, że wydarzenie historyczne „Walki o Miechowice 1945” jak co roku odbywa się przez dwa dni. W piątek wieczorem 27 stycznia w ramach wydarzenia odbył się najpierw wykład poświęcony Tragedii Miechowickiej i walkom na Górnym Śląsku w styczniu 1945 roku, który przedstawił prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha, zaś tuż po nim odbyło się spotkanie z gośćmi specjalnymi: Lechem Dyblikiem i Henrykiem Gołębiewskim, którzy nie tylko opowiedzieli o tym, co skłoniło ich do przyjazdu i udziału w inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice 1945”, ale również opowiedzieli anegdoty związane z ich karierą aktorską, codziennym życiem, a także wspólnymi rolami w polskich serialach. W spotkaniu, które poprowadził bytomski pasjonat historii, autor książek historycznych m.in. o Bytomiu Maciej Bartków, ze względu na trwające zdjęcia nie mógł wziąć udział Marek Pyś, którego będzie można zobaczyć już dzisiaj 28 stycznia podczas inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice 1945”.

Warto dodać, że tuż po spotkaniu z gośćmi inscenizacji historycznej, podobnie jak w poprzednich latach specjalnych koncert dla mieszkańców zagrał Lech Dyblik.

Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (1) Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (1)
10

Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami

Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (2)
Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (3)
Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (4)
Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (5)
Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (6)
Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (7)
Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (8)
Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (9)
Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami (10)

Tragiczne wydarzenia, które próbowano wymazać z pamięci

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało
miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk
Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O zbrodni tej przez
kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia osób, które przeżyły koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach.

Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami świadkowie tamtych dni opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi.

Specjalny koncert Lecha Dyblika, który w sobotę 28 stycznia wcieli się w rolę sowieckiego oficera (4) Specjalny koncert Lecha Dyblika, który w sobotę 28 stycznia wcieli się w rolę sowieckiego oficera (4)
4

Specjalny koncert Lecha Dyblika, który w sobotę 28 stycznia wcieli się w rolę sowieckiego oficera

Specjalny koncert Lecha Dyblika, który w sobotę 28 stycznia wcieli się w rolę sowieckiego oficera (3)
Specjalny koncert Lecha Dyblika, który w sobotę 28 stycznia wcieli się w rolę sowieckiego oficera (2)
Specjalny koncert Lecha Dyblika, który w sobotę 28 stycznia wcieli się w rolę sowieckiego oficera (1)

300 rekonstruktorów z 30 grup z Polski, Słowacji i Czech. A to nie wszystko!

Swój udział w inscenizacji historycznej Walki o Miechowice zapowiedziało 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcji historycznej z Polski, Słowacji i czeskiego Chuchelná. Do Bytomia przyjadą rekonstruktorzy praktycznie z całej Polski, między innymi z: Wrocławia, Poznania, Lublina, Krakowa, Łodzi, Przemyśla czy Rzeszowa. Warto dodać, że wydarzenie będzie obsługiwało aż 70 osób odpowiedzialnych za obsługę techniczną. Tym samym będzie to jedna z największych rekonstrukcji zorganizowanych na terenie zurbanizowanym w naszym kraju.

Ciekawostką związaną z tegoroczną rekonstrukcją jest zaangażowanie się w to jedno z największych w Polsce wydarzeń historycznych Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej, placówki kulturalnej należącej do najważniejszych instytucji i atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

- Widowisko historyczne „Walki o Miechowice” to jedno z największych wydarzeń związanych z rekonstrukcją historyczną w naszym kraju. Miasto jak co roku włączyło się w organizację historycznej inscenizacji, podczas której mieszkańcy naszego miasta, ale również każdy kto interesuje się historią może na żywo zobaczyć rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 78. lat temu między 25 a 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Zapraszamy w sobotę 28 stycznia od 13.30 do siedziby ProFort Centrum przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Organizatorem wydarzenia są: Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z Miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim, zaś patronat medialny nad wydarzeniem objęło TVP Historia.