Jak ochronić młodą psychikę przed traumą spowodowaną ucieczką z własnego kraju, wyrwaniem ze środowiska rówieśniczego w nieznane? Z tym tematem mierzą się każdego dnia wychowawcy i specjaliści pracujący w bytomskich placówkach wsparcia dziennego utworzonych z myślą o młodych uchodźcach wojennych z Ukrainy.
W ramach projektu unijnego Miasta Bytom gdzie realizatorem jest Hufiec ZHP Bytom pn. Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, w trzech bytomskich szkołach zostały otwarte świetlice środowiskowe dla dzieci uchodźców z Ukrainy.
- Placówki wsparcia dziennego utworzyliśmy przy Szkole Podstawowej nr 5, al. Legionów, przy Szkole Podstawowej nr 28 w Łagiewnikach oraz w naszych Harcach przy Kolejowej. Do każdej z nich może uczęszczać około 15 uczestników - mówi Bożena Mientus, komendantka Hufca ZHP Bytom.
Po polsku i ukraińsku
Zajęcia w świetlicach prowadzą polscy i ukraińscy opiekunowie. Zapewniona jest też pomoc pedagoga lub psychologa. - Część naszych podopiecznych uczęszcza do polskiej szkoły, natomiast cześć uczy się w formie zdalnej w ukraińskich szkołach, dlatego ważne jest, by mogli tu nie tylko nawiązać utracone kontakty z rówieśnikami, ale dostać wsparcie w nauce - tłumaczy Bożena Mientus.
W programie zajęć nie brakuje aktywności gier i zabaw ruchowych, artystycznych i integracyjnych, a w działania kulturalne zaangażował się Becek, który organizuje cykliczne wydarzenia do młodych odbiorców z Ukrainy.
Kto może skorzystać
Świetlice prowadzone przez ZHP są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 18.00. Ze wsparcia dziennego świetlicy mogą skorzystać dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie po 24 lutego 2022 r. i posiadają numer PESEL. Są jeszcze pojedyncze wolne miejsca. Zainteresowani taką formą wsparcia mogą się kontaktować pod numerem telefonu: 32 281 81 10.
Projekt potrwa do końca czerwca, a jego wartość to prawie 530 tys. zł.
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne działanie: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania: 9.2.10. Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy- tryb nadzwyczajny.