Do 26 lutego potrwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jak co roku Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletnich, uruchomiła dyżur telefoniczny dla osób doświadczających przemocy.
Inicjatywa podkreślenia potrzeb osób doświadczających przestępstw narodziła się w 2000 roku. W tym czasie wiele instytucji angażuje się w działania na rzecz pomocy ofiarom. W organizację obchodów aktywnie włączają się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści.
W trakcie tego tygodnia, w ramach specjalnie organizowanych dyżurów, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać porady prawne oraz informacje odnośnie wsparcia psychologicznego czy też socjalnego.
Dzień Ofiar Przestępstw
W środę, 22 lutego w siedzibie Państwowej Komicji w godzinach od 10.00 do 18.00 pod numerem telefonu: 533 648 227 będzie dyżurował prawnik, a pod nr. tel. 533 652 418 - psycholog. Rozmowa ze specjalistami to zazwyczaj pierwszy krok na drodze rozwiązania problemów wynikających z doświadczeń przemocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją
W czwartek, 23 lutego w ramach Światowego Dnia Walki z Depresją specjaliści, dyżurować będą w godzinach od 10.00 do 16.00. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk.
Zachęcamy też do kontaktu z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.