Uporządkowanie podwórzy, instalacja mozaiki na terenie „Ula”, stworzenie pracowni Babskiego Majsterkowania oraz zielonej strefy w ogrodzie MDK nr 1. To tylko część projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach konkursu na mikrodotacje organizowanego przez gminę.
- W tym roku otrzymaliśmy 65 wniosków. Komisja konkursowa wybrała 24 projekty, w tym 16 społecznych i 8 inwestycyjnych. W sumie rozdysponowanych zostanie 80 tys. zł - tłumaczy Jagoda Stuła z Fundacji Inqubator Teatralny. Operatorem regrantingu są Stowarzyszenie Manuffaktura i Fundacja Inqubator Teatralny, które prowadzą Lokal w Bytomiu.
Mozaika, podwórze, zielona strefa i pracownia
Dotacje na projekty inwestycyjne otrzymało m.in. stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców, które uporządkuje podwórze pomiędzy ulicami Podgórną, Kościelną i Murarską 12, m.in. nasadzi roślinność i zamontuje zbiornik na deszczówkę. W ramach przyznanej dotacji zostanie także zrealizowany projekt Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów „Strefa Drzewa”, w ramach którego w ogrodzie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 powstanie zielona strefa wypoczynku. Stowarzyszenie odnowi część muru, ozdobi go ręcznie robionymi i malowanymi płytkami ceramicznymi, stworzy zielono-wiklinową ścianę oraz zagospodaruje teren wokół drzew. Liga Kobiet Nieobojętnych stworzy pracownię Babskiego Majsterkowania, składającą się z m.in. sześciu stołów roboczych, magazynu narzędzi i wyposażenia. Z kolei w ramach kolejnego projektu na terenie siedziby bytomskiego ZHP w budynku „Ulu” u zbiegu ul. Korfantego i Sokoła, Fundacja „Śląskie Obrazy” zainstaluje mozaikę oraz zrewitalizuje mur.
Piknik, warsztaty i CZADowa Akademia
Wśród projektów społecznych, które otrzymały dofinansowanie, znalazł się między innymi projekt Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku, które przygotuje Piknik na Placu Barbary. W ramach regrantingu zostanie także zorganizowany przez Fundację ToTutaj-Oficyna cykl warsztatów dla kobiet w kryzysach psychicznych. Ochotnicza Straż Pożarna Górniki po raz kolejny zorganizuje „CZADową Akademię”. Druhowie z OSP Górniki przygotują zajęcia dla dzieci, jak i dorosłych poświęcone bezpieczeństwu w drodze do szkoły i pracy.
Projekty w ramach mikrodotacji będą realizowane do 31 października 2023 roku. Na liście rezerwowej znalazło się 25 projektów. - Jeśli niektóre z projektów, którym przyznano dofinansowanie, nie będą realizowane, wtedy dotację otrzymają wnioskodawcy z listy rezerwowej - zaznacza Jagoda Stuła.
Na działania społeczne maksymalna kwota dotacji to 2,5 tysiąca złotych, natomiast na działania inwestycyjne kwota do 5 tysięcy złotych. Organizatorem konkursu na mikrodotacje w ramach Bytomskiego Funduszu Regrantingowego jest Miasto Bytom.
Konkurs organizowany jest w celu utrzymania trwałości projektu pn. „Koncepcja projektu pilotażowego w zakresie rewitalizacji dla miasta Bytomia. Bytom Odnowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych”.