Ten wieczór należał do judoków. Beata Pacut-Kłoczko i Piotr Wicher zostali laureatami nagrody Bytomianka i Bytomianin Roku przyznawanej przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Uroczysta gala, podczas której nagrodzeni odebrali statuetki, odbyła się dziś /17 marca/ w Beceku.

Stowarzyszenie już od 15 lat nagradza osoby szczególnie zaangażowane w życie miasta. Początkowo wyróżnienie trafiało tylko do pań, jednak z czasem o to szczególne wyróżnienie upomnieli się panowie.

Bytomianka Roku

Beata Pacut-Kłoczko jest zawodniczką GKS Czarni Bytom, jednego z najlepszych polskich klubów judo. W 2021 roku reprezentowała Polskę w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio oraz zdobyła tytuł Mistrzyni Europy w Lizbonie.

To pierwsza zawodniczka w klubie, która sięgnęła po ten laur (wcześniej uczynili to Waldemar Legień - w 1990 roku oraz Robert Krawczyk w 2007 roku). W 2022 roku zdobyła I miejsce w Grand Slam w izraelskim Tel Aviv oraz wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata, które odbywały się w Uzbekistanie.

Bytomianka jest także laureatką Sportowego Lauru Bytomia za osiągnięcia sportowe w kraju i poza granicami Polski.

W liście gratulacyjnym Prezydenta Bytomia do laureatki czytamy: „Często mówi się, że jedyną drogą do rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki wymagań, zaś miarą sukcesu jest wysiłek, jaki włożyliśmy, aby go osiągnąć. Podziwiamy nie medale i puchary, ale ogrom pracy i wysiłku, jaki włożyła Pani i bliscy w rozwój kariery sportowej. Wiem, że jak każdy sportowiec marzy Pani od zawsze o sukcesie olimpijskim. Głęboko wierzę, że dziś wraz z Panią widzimy horyzont tego marzenia z wieżą Eiffla w tle.”

Bytomianin Roku

Piotr Wicher to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy klubu GKS Czarni Bytom. Niegdyś świetny zawodnik, a obecnie trener i organizator wielu imprez sportowych i charytatywnych organizowanych przez bytomski klub judo.

To były sportowiec, medalista Mistrzostw Polski Juniorów oraz wielu ogólnopolskich turniejów. Z klubem Czarni Bytom związany od 49 lat, zaś od 37 jest instruktorem judo dzieci i młodzieży. Dzięki jego pracy wielu wychowanków klubu osiągnęło sukcesy sportowe na Igrzyskach Olimpijskich czy mistrzostwach Polski, Europy oraz świata. Pod jego okiem kariery rozpoczynali Robert Krawczyk i Przemysław Matyjaszczyk.

Jest organizatorem lub współorganizatorem wielu prestiżowych imprez takich jak: mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego, mistrzostw Śląska, mistrzostw młodzików i juniorów oraz najbardziej znanej imprezy - Dzień Dziecka z GKS Czarnymi Bytom.

W liście gratulacyjnym Prezydenta Bytomia do laureata czytamy: „Pokolenia młodych bytomian zaczynało swoja przygodę z judo właśnie z Panem. To, że wielu z ich z powodzeniem kontynuowało swoją karierę sportową jest zasługą Pana niezwykłego podejścia do najmłodszych właśnie w tej kluczowej dla sportowej przyszłości początkowej fazie. Swoją charyzmą, legendarnym już humorem i zasłużonym autorytetem potrafi Pan wciąż zachęcać najmłodszych do rozpoczęcia fascynującej przygody z judo.

Tego wieczoru stauetkę Anioła Dobrego Gestu wręczono bytomskiemu oddziałowi Polskiego Czerwonego Krzyża. Statuetkę odebrał prezes Stanisław Rosół.

W części artystycznej wystąpiła Ewa Uryga, która podczas koncertu promowała swój dziewiąty krążek "Beetween Voice&Bass". Kameralny skład, ciepłe i dyskretne brzmienie wokalu i instrumentów zapewniły dobry nastrój i niecodzienny klimat. W programie koncertu znalazły się tematy słynnych standardów jazzowych, które w swoim repertuarze miały takie legendy światowe jak: Ella Fitzgerald, Louis Armstrong czy Frank Sinatra.