Mogą być z polistyrenu, kolorowych metali, żywicy czy drewna, wykonane technikami, jakie wykorzystuje się w jubilerstwie, elektronice, rzeźbiarstwie czy malarstwie. Mowa o plastikowych modelach redukcyjnych, które 25 i 26 marca opanują Bytom w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Modeli Redukcyjnych Bytom 2023.

Konstruowanie, dopasowywanie i klejenie to ich pasja. Każdego dnia potrafią spędzić wiele godzin nad modelem, by później pokazać go światu np. podczas bytomskiego konkursu. Zawody, które odbędą się w Hali na Skarpie przy ul. Frycza Modrzewskiego w Szombierkach, są doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności z zakresu modelarstwa.

W tym roku na ekspozycji zobaczymy prace około 350 modelarzy m.in. z Polski, Czech, Słowacji, Szwecji, Litwy, Węgier.

Samoloty, pojazdy, okręty i wszelkiego rodzaju inne obiekty będzie można zobaczyć w sobotę od 13.00 do 17.00 i w niedzielę od 9. 00 do 12.00. Organizatorem imprezy, nad którą honorowy patronat objął prezydent Mariusz Wołosz jest Sekcja Modelarska Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu i Uczniowski Klub Sportowy "Karb".

Festiwal z 20-letnią tradycją

Już od 20 lat bytomski festiwal organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 znajduje stałe miejsce w kalendarzach środowisk modelarskich nie tylko naszego kraju.

Pierwszy raz Festiwal Modelarski odbył się w 2003 roku w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Karbiu, gdzie młodzi zapaleńcy skupieni w kole modelarskim pod okiem instruktorów szlifują swoje umiejętności w trudnej sztuce.

Jej celem jest wierne odwzorowanie wybranego obiektu w określonej skali. Nie jest tajemnicą, że tego rodzaju sposób spędzania wolnego czasu nierozerwalnie wiąże się z militariami, stąd zdecydowana większość prezentowanych na bytomskim festiwalu modeli to właśnie samoloty, okręty, pojazdy wojskowe, postacie żołnierzy, a także całe makiety przedstawiające bitwy.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej festiwalu: https://bytom-model-festiwal.pl/.