Z tygla kultur i religii, jakim był przed wojną Górny Śląsk zostały okruchy pamięci, które skrupulatnie zbierają muzea i stowarzyszenia. Jedną z osób, które z pasją odkrywają dla nas minione dzieje, jest Anna Seemman - Majorek - autorka monografii „Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło”. W sobotę, 18 marca, spotkała się z czytelnikami w Pałacu w Miechowicach.

Książka o dziele życia najsłynniejszej chyba Górnoślązaczki, dziedziczki rodu von Tiele-Winckler, która zrezygnowała z życia w dostatku, poświęcając się biednym i opuszczonym, jest rozprawą doktorską Anny Seemann-Majorek i zarazem pierwszą tak obszerną i szczegółową wydaną w języku polskim publikacją o Ewie von Tiele-Winckler (1866-1930).

Dr Anna Seemann - Majorek ukazała losy bohaterki na tle historii jej rodziny, kręgu wyznaniowego oraz regionu, z którego się wywodziła. Dodatkowym elementem biografii jest kontekst dziejowy, wątki diakonii i misji wewnętrznej. Książka została napisana prostym i zrozumiałym językiem, więc sięgnąć po nią może każdy.

Miechowicki pałac, gdzie urodziła i wychowała się Ewa von Tiele-Winckler i gdzie spotkali się pasjonaci historii Bytomia, to wyjątkowe w swoim rodzaju ogniwo łączące teraźniejszość z przeszłością. O tym, że pamięć o Matce Ewie jest wciąż żywa, świadczą emocje, jakie towarzyszyły spotkaniu. Tego wieczoru jedna z uczestniczek spotkania ofiarowała autorce dzbanek, w którym diakonisy przynosiły jedzenie do domu jej babci. Trafił on do bogatej kolekcji eksponatów zgromadzonych w Domku Matki Ewy.

Spotkanie poprowadził Artur Michalski, prezes Stowarzyszenia Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury, który jest także współautorem filmów, które można oglądać na stronie Muzeum Domku Matki Ewy (https://www.youtube.com/watch?v=ctmdmeX0AuE). Wkrótce też zostanie opublikowany wirtualny spacer po Pałacu w Miechowicach.

Książkę wydało Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego”. Zadanie jest współfinansowane ze środków gminy Bytom.