Święta Wielkanocne to czas radości i wytchnienia. By dla każdego był to mile spędzony czas, przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Bądźmy czujni i ostrożni, bo okres przedświąteczny to niestety też czas żniw dla kieszonkowców! Z kolei planując rodzinny wyjazd, pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i właściwie zabezpieczmy swoje mieszkania i domy. Wspólnie zadbajmy o to, aby wielkanocny czas był spokojny, radosny i bezpieczny.
Podróże
Dzisiaj od 14.00 rozpoczną się policyjne działania "bezpieczny weekend". Akcja potrwa do 11 kwietnia, do godziny 06.00. Na drogach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policjantów ruchu drogowego. Będą oni widoczni na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu, miejscach newralgicznych i wszędzie tam, gdzie może dochodzić do łamania przepisów. Mundurowi będą kontrolowali prędkość kierowców, a także stan techniczny samochodów, dlatego dobrze jest sprawdzić, czy nasze auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny eksploatacyjne są uzupełnione.
Stróże prawa sprawdzą także stan trzeźwości kierujących. Nie będzie pobłażania dla tych, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Policyjne działania będą także obejmowały sprawdzenia, czy wszyscy podróżujący jadą z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci przewożone są w fotelikach. Należy zapamiętać, że pasów i fotelików używa się po to, aby chronić ludzkie życie, a nie po to, aby je utrudniać.
Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Święta Wielkiej Nocy to szczególny czas, dlatego zróbmy wszystko, aby minęły one w spokojnej atmosferze nie tylko przy stole, ale także na drodze.
Zakupy
Jak co roku apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. Złodzieje kieszonkowi często wykorzystują tłok panujący w sklepach oraz roztargnienie i pośpiech, które towarzyszą przygotowaniom do świąt.
W centrach handlowych i na targowiskach łatwo można paść ofiarą kieszonkowców. Starajmy się unikać szczególnie zatłoczonych miejsc, jednocześnie zwracając uwagę, czy nie znaleźliśmy się w tzw. sztucznym tłoku, w którym nietrudno o utratę portfela.
Pamiętajmy, by podczas płacenia za zakupy nie pokazywać większej ilości gotówki. Dbajmy o to, by torebka znajdowała się zawsze z przodu, w zasięgu naszego wzroku, natomiast portfel był schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich. Nie trzymajmy również telefonu czy portfela w tylnej kieszeni spodni. Wzmożoną uwagę i podobne zasady ostrożności zachowajmy również w środkach komunikacji publicznej, a także na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w samochodach i niepozostawianiu wewnątrz rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja.
Zabezpiecz mieszkanie
Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą. Sprawdźmy, czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Pomyślmy o zainstalowaniu alarmu, a jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.
Jeśli mamy zaufanego sąsiada lub znajomych, zostawmy klucze i poprośmy, aby wieczorem zapalili na chwilę światło lub włączyli na parę minut telewizor.
W przypadku częstych wyjazdów warto również rozważyć wynajęcie skrytki depozytowej, w której będziemy mogli deponować niewielkie przedmioty wartościowe (biżuterię, papiery wartościowe itp.) oraz gotówkę.