Bytomianin z prawie 3 promilami zatrzymany dzięki czujności świadka na Parkowej

2 min czytania
Bytomianin z prawie 3 promilami zatrzymany dzięki czujności świadka na Parkowej


W Bytomiu dzięki czujności świadka zatrzymano pijanego kierowcę z blisko 3 promilami alkoholu. Jego brawurowa jazda mogła skończyć się tragedią, ale zdecydowana reakcja obywatela powstrzymała niebezpieczeństwo na drodze.

  • Bytomianin reaguje i ratuje innych przed pijanym kierowcą na ulicy Parkowej
  • Zareaguj jak świadek zdarzenia i pomóż zapobiegać tragediom na bytomskich drogach

Bytomianin reaguje i ratuje innych przed pijanym kierowcą na ulicy Parkowej

9 sierpnia około godziny 18:20 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu otrzymali zgłoszenie o podejrzeniu nietrzeźwego kierowcy renault przy ulicy Parkowej. Na miejscu zastali mężczyznę, który miał wyraźne objawy upojenia alkoholowego – chwiał się na nogach, mówił niewyraźnie, a z jego oddechu wyczuwalna była silna woń alkoholu.

Badanie alkomatem potwierdziło przypuszczenia – wynik wskazał prawie 3 promile alkoholu w organizmie 20-letniego mieszkańca Bytomia. To sytuacja, która mogła zakończyć się poważnym wypadkiem drogowym.

Zareaguj jak świadek zdarzenia i pomóż zapobiegać tragediom na bytomskich drogach

Całe zdarzenie zawdzięczamy odważnej postawie świadka, który zauważył nietrzeźwego kierowcę próbującego odpalić samochód.

„Świadek, widząc nietrzeźwego wsiadającego do auta i odpalającego silnik, postanowił zareagować. Zabrał kluczyki, zadzwonił na numer alarmowy i pozostał na miejscu aż do przyjazdu policjantów.”

Dzięki temu nieodpowiedzialny kierowca został wyeliminowany z ruchu drogowego zanim zdążył wyrządzić krzywdę innym uczestnikom. Policja podkreśla, że nawet anonimowe zgłoszenie o takim zagrożeniu może uratować życie.

20-latek usłyszał zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, co zgodnie z artykułem 178a kodeksu karnego jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata oraz nakłada świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych, które może wzrosnąć nawet do 60 tysięcy złotych.

Kampania policyjna „Widzisz – Reaguj” zwraca uwagę na to, że jazda po alkoholu to nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ogromne ryzyko dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu drogowego. Alkohol zaburza ocenę sytuacji i spowalnia reakcje, dlatego nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie.

„Dzięki wzorowej postawie zgłaszającego 20-letni kierujący może przez długie lata nie wsiąść ‘za kółko’.”

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Bytomia do czujności i odwagi w reagowaniu na niebezpieczne sytuacje na drodze – to może uratować czyjeś życie.

Na podstawie: KMP Bytom

Autor: krystian