Dokument „Lombard” opowiadający o perypetiach Joli i Wieśka prowadzących w Bytomiu znany lombard autorstwa Łukasza Kowlaskiego odbił się szerokim echem w Polsce. Zdobył wiele nagród w tym tą najważniejszą w polskiej kinematografii Orła". Zainspirował też artystów katowickiej ASP. Wernisaż ich prac inspirowanych filmem odbył się dziś w bytomskiej „Kronice”, która z tej okazji zmieniła nawet swój szyld.


Otwarta dziś wystawa prezentuje prace nawiązujące w swojej formie i treści do tematyki dokumentu. Artystki i artyści związani z pracownią działań interdyscyplinarnych ASP w Katowicach wybrali dowolne elementy z dokumentu, bazując, z przymrużeniem oka, na sentymencie, nostalgii oscylującej na granicy absurdu. Miejsce, które kojarzy się nam z pożyczkami pod zastaw towarów, okazuje się też fantastyczną metaforą problemów społecznych, które tak mocno wpłynęły na krajobraz i ludzi podczas transformacji ustrojowej. Przez pryzmat wystawy możemy też spojrzeć na dzisiejsze problemy konsumpcjonizmu, posiadania, niepotrzebnych, w codziennym życiu, przedmiotów i problemów funkcjonowania w tym nasyconym bodźcami i zachętami świecie.


Kuratorem wystawy jest Agata Cukierska, a udział w niej biorą artyści i artystki związane z pracownią działań interdyscyplinarnych ASP Maria Bąk, Klaudia Brzezińska, Dobrawa Cichoń, Angelika Czubasiewicz, Magdalena Ferdyn, Alicja Gaszta, Aleksandra Górka, Łukasz Kowalski, Barbara Klus, Agnieszka Krawczyk, Katarzyna Królak, Jan Kukułka, Jakub Padula, Gabriela Piłat, Kinga Przeliorz, Sandra Rzeźniczek, Dariusz Rzontkowski, Stefania Skłodowska, Lesław Tetla, Igor Warykiewicz, Joanna Zdzienicka-Obałek.


Wydarzeniu towarzyszył performance Angeliki Czubasiewicz i koncert FOQL, czyli Justyny Banaszczyk artystki działającej w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i około tanecznej, a także twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier.


Wystawę będzie można oglądać do 2 czerwca.