Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Skąd pseudonim Węglowy Artysta? Jordan L. Rodgers chętnie rysuje węglem drzewnym. W tej technice obrazy industrialnego krajobrazu Śląska, którym Brytyjczyk się zachwycił, nabierają szczególnego wyrazu. Artysta czasem sięga też po tusz czy węgiel kamienny.

Do Polski przyjechał jako nauczyciel języka angielskiego, jednak pasja rysowania i poznawania naszego regionu poprzez twórczą aktywność wzięła górę. Jest ona zresztą zgodna z wykształceniem Węglowego Artysty, który ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Lancaster, specjalizując się w rysunku, digitalu, animacjach i mappingu.

Bytom na rysunkach

Wrażenie dynamizmu obrazu, wyraźna perspektywa, ciekawe skontrastowanie detalu z nieostrą plamą to niektóre z cech wyróżniających rozpoznawalny styl Brytyjczyka. W swoich czarno-białych pracach uwiecznia głównie architekturę. Mieszkańcy Śląska nieraz mieli okazję zobaczyć go przesiadującego na ulicach ze szkicownikiem w ręku. Od kilku miesięcy często bywał także w Bytomiu.

Na autorską wystawę w pubie Fuchs przy ulicy Krakowskiej 2 złożyło się ponad dwadzieścia rysunków przedstawiających bytomską architekturę poprzemysłową, gmachy użyteczności publicznej, kamienice; zobaczymy m.in. Szyb Krystyna, Elektrociepłownię Szombierki, IV Liceum Ogólnokształcące, dworzec kolejowy. Część z prac nigdy nie była publikowana.

Oprócz rysunków na wystawie znalazły się także stare pocztówki Bytomia i inne pamiątki dawnych czasów związane ze Śląskiem i Bytomiem z kolekcji Jordana L. Rodgersa, który jest bardzo częstym gościem bytomskiego Jarmarku Staroci.

Twórczość rysownika można zobaczyć w albumie i kalendarzu „Śląsk węglem szkicowany”. Obie pozycje są dostępne m.in. na Allegro.

Wystawę można oglądać do 31 maja.