W roku 2021/2022 roku w imprezach rangi mistrzowskiej na Śląsku bytomscy uczniowie reprezentujący szkoły wywalczyli aż 15 medali, w tym 9 złotych. Tylko w ostatnich kilku latach prawie 4 tys. uczniów rywalizowało w miejskich rozgrywkach sportowych. To pokazuje, że w sporcie szkolnym Bytom jest jednym z najaktywniejszych samorządów w województwie śląskim. Aby jeszcze bardziej rozruszać dzieci i młodzież, realizujemy wspólnie z bytomskimi szkołami i nauczycielami WF program „WF bez zadyszki”, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego udziału w lekcjach WF.
- Dzięki wsparciu miasta mamy szansę zmienić trendy wśród dzieci i młodzieży. Dla niektórych z nich WF jest coraz mniej atrakcyjną lekcją. W ramach akcji „WF bez zadyszki” nie tylko zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w lekcjach WF i poza nimi, ale również bytomscy nauczyciele biorą udział w cyklu warsztatów wzmacniających kompetencje w zakresie prowadzenia lekcji WF - mówi Marek Majeranowski, nauczyciel WF, sekretarz Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Bytomiu - W warsztatach wzięło już udział ponad 100 nauczycieli uczących wychowania fizycznego w edukacji wczesnoszkolnej i wuefistów. Zajęcia cieszą się tak dużą popularnością, że będziemy rekomendować ich kontynuowanie w kolejnym roku szkolnym - podkreśla Marek Majeranowski.
Miasto i kluby sportowe udostępniają bezpłatnie swoje obiekty w ramach lekcji WF
Pływalnia kryta, Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów, a także Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom oraz korty tenisowe Górnika Bytom przy ul. Tarnogórskiej. To obiekty sportowe, w których dzieci i młodzież z bytomskich szkół może bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach w ramach lekcji WF. To jednak nie wszystko, co oferują miejskie obiekty i bytomskie kluby sportowe. Dzięki współpracy miasta i klubów sportowych odbywają się w nich warsztaty, na których odbywają się lekcje pływania na basenie, wspinaczki oraz lekcje gry w tenisa.
- Zajęcia wychowania fizycznego muszą być prowadzone atrakcyjnie, a nie sztampowo. Odchodzimy od białej koszulki, czarnych spodenek i zbiórki w szeregu. Trzeba iść z duchem czasu. Nauczyciel musi stworzyć przestrzeń dla dzieci, aby robiły na lekcjach WF, to co chcemy, ale czuły się również autorami zajęć. Wzorcem są dla nas kraje skandynawskie, Kanada oraz Węgry, gdzie prowadzi się nowoczesne zajęcia. Cieszy mnie, że nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej tak chętnie biorą udział w warsztatach i co ważne, już teraz korzystają z naszych wskazówek - zaznacza Maciej Kurylas, nauczyciel WF ze Szkoły Podstawowej nr 54 i instruktor sportowy.
Miejski Szkolny Związek Sportowy aktywizuje dzieci i młodzież
Organizacja zajęć sportowych, zawodów rangi miejskiej i wojewódzkiej, a także warsztatów dla nauczycieli. To tylko niektóre zadania, jakie realizuje Miejski Szkolny Związek Sportowy w Bytomiu. Tylko w tym roku MSZS zorganizował spotkania dla nauczycieli WF „Lekcja WF na bytomskich obiektach”, pokazując bytomskim nauczycielom, jak można w ciekawy sposób realizować lekcje wychowania fizycznego oraz warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, podczas których nauczyciele w klasach 1-3 zapoznali się z możliwościami przeprowadzenia w ciekawy i bezpiecznych sposób zajęć dla najmłodszych uczniów szkoły. MSZS jest także organizatorem mistrzostw Bytomia i innych imprez rangi miejskiej i wojewódzkiej. Wśród nich są takie imprezy jak: igrzyska dzieci, igrzyska młodzieży szkolnej czy popularnej licealiady.
Dzięki wsparciu miasta i bytomskich klubów w zawodach i imprezach rangi mistrzowskiej uczestniczyło w ubiegłych latach około 4 tys. uczniów, wśród których wielu, dzięki dobrym wynikom sportowym otrzymało możliwość startu w zawodach wojewódzkich, gdzie tylko w roku szkolnym 2021 na 2022 nasi młodzi sportowcy reprezentujący szkoły wywalczyli aż 15 medali, w tym 9 złotych.
- Sukcesy naszych uczniów to zasługa ich pracy i woli walki, ale również wsparcia bytomskich wuefistów, którzy zachęcają dzieci i młodzież do aktywności i udziału w zawodach oraz koordynują wiele imprez sportowych - mówi Marek Majeranowski. - Ważne jest dla naszych uczniów, nauczycieli i trenerów wsparcie okazywane przez miasto oraz modernizowane obiekty sportowe, gdzie młodzi sportowcy mogą rozwijać swoje pasje. Liczymy na jeszcze większe zaangażowanie miasta - bytomskie dzieci są tego warte - dodaje Marek Majeranowski.