Mimo skierowania dodatkowych brygad do realizacji prac wykończeniowych na ul. Dworcowej, wykonawca przebudowy - firma HUCZ Sp. z o.o. - nie zakończył realizacji inwestycji w terminie umownym, do 31 maja 2023 roku. Dlatego od 1 czerwca, Miejski Zarząd Dróg i Mostów rozpocznie naliczanie kar umownych. Kary będą naliczane do czasu, aż wykonawca zgłosi zakończenie wszystkich prac i gotowość do odbioru inwestycji.

Wykonawca przebudowy ul. Dworcowej - firma HUCZ Sp. z o.o. - nie zakończył realizacji inwestycji w terminie umownym, do 31 maja 2023 roku. Dlatego od 1 czerwca, Miejski Zarząd Dróg i Mostów rozpocznie naliczanie kar umownych

- Uzgodniliśmy z wykonawcą datę 31 maja jako ostateczny termin zakończenia wszystkich prac i zgłoszenia ich do odbioru. Wielokrotnie wzywaliśmy wykonawcę do zintensyfikowania realizacji robót związanych z wykonywaniem umowy. Pomimo skierowania dodatkowych brygad do prac na ul. Dworcowej, wykonawca nie dotrzymał terminu określonego w umowie - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

- Argumentację, jaką przedstawił wykonawca w kolejnym wniosku o wydłużenie terminu umowy, uznaliśmy za bezpodstawną, dlatego od 1 czerwca rozpoczniemy naliczanie kar umownych firmie HUCZ Sp. z o.o. Zwróciliśmy się również z ponownym wezwaniem do zintensyfikowania realizacji robót - podkreśla Przemysław Wrona, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Wykonawca nadal nie zakończył nowej nawierzchni jezdni i nasadzeń oraz montażu małej architektury

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z wykonawcą, do końca maja miały zostać zakończone wszystkie roboty budowlane na ul. Dworcowej a także montaż małej architektury i nasadzenia. Wykonawca nadal nie zakończył jednak realizacji tych prac.

W ramach inwestycji pozostało jeszcze dokończenie budowy nawierzchni z kostki granitowej głównie w rejonie torowiska tramwajowego przy skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Moniuszki oraz w rejonie pl. Kościuszki, montaż małej architektury (do zakończenia prac pozostało jeszcze około 30% prac) oraz nasadzenia zieleni (pozostało około 40% prac). Nadal nie zostały zakończone prace związane z monitoringiem kontrolującym wjazd samochodów na ul. Dworcową, a także roboty w rejonie pl. Wolskiego związane z murem oporowym i montażem historycznych szyn dawnego tramwaju oraz rzeźby „Świetlika” przy pl. Kościuszki.



- Jesteśmy w stałym kontakcie z Wykonawcą, któremu zwracaliśmy uwagę na małe postępy na realizowanej inwestycji oraz zbyt małą liczbę pracowników w stosunku do uzgodnień. Przekazywaliśmy również swoje uwagi do wykonywanych prac oraz informowaliśmy o możliwych konsekwencjach wynikających ze zwłoki - podkreśla Przemysław Wrona, dyrektor MZDiM

Po zakończeniu prac, wykonawca jest również zobowiązany do usunięcia całego sprzętu budowlanego oraz oczyszczenia ulicy Dworcowej m.in. z resztek materiałów budowlanych wykorzystywanych podczas wykonywanych robót. Wówczas dopiero może zgłosić Miejskiemu Zarządowi Dróg i Mostów gotowość odbioru zakończonej inwestycji. To z kolei umożliwi pracownikom MZDiM wskazanie ewentualnych poprawek, które również na swój koszt musi wykonać wykonawca, zanim cała inwestycja zostanie ostatecznie odebrana.

Zakres prac na ul. Dworcowej

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana będzie ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica w zyskuje nową - wygodną dla przechodniów nawierzchnię z ciętego kamienia a układ drogi został podzielony na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu.

Rewitalizacja obejmuje również powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślinności w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum. Ponadto pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, a także ulegnie zmianie organizacja ruchu, aby umożliwić zaopatrzenie sklepów oraz lokali gastronomicznych.

Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej. Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 15,3 mln zł.