Alkoholizm wysokofunkcjonujący - czym jest i jak rozpoznać charakterystyczne objawy?

Alkoholizm wysokofunkcjonujący, czyli HFA to specyficzny rodzaj uzależnienia, który bardzo często pozostaje niezauważany przez otoczenie osoby chorej. W przeciwieństwie do stereotypowego obrazu alkoholika osoba wysokofunkcjonująca utrzymuje zewnętrznie dobrze wyglądającą i stabilną pozycję w społeczeństwie. Jednak, pod tym idealnym życiem kryje się poważny problem. Czym jest HFA i kiedy trzeba rozważyć leczenie alkoholizmu? Przeczytaj ten artykuł. 

Wysokofunkcjonujący alkoholik - kim jest i z czym się zmaga?

Alkoholizm HFA to grupa osób, które zmagają się z bardzo specyficznym rodzajem problemu uzależnienia. Alkoholik wysokofunkcjonujący to na pierwszy rzut oka osoba sprawna, lubiana i szanowana. W przeciwieństwie do typowego alkoholika skutecznie radzi sobie w pracy, życiu towarzyskim i rodzinie. Charakteryzuje go skłonność do picia w samotności, jednak poza tym nie można mieć żadnych podejrzeń o jego problemie z alkoholem. 

Charakterystyczne objawy

Wysokofunkcjonujący alkoholik potrafi pokazać kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że zmaga się z problemem nadużywania alkoholu. Oto niektóre z nich:

  • zaprzeczanie problemu - osoba, która zmaga się z HFA nie przyznaje się, że ma problem z alkoholem, ponieważ nie uważa siebie za typowego alkoholika.
  • stwarzanie pozorów - HFA podczas kontaktów z ludźmi kształtują się na ludzi bezproblemowych. Lubią dużo wypić podczas spotkań towarzyskich, jednak sięgają po więcej alkoholu w ukryciu.
  • usprawiedliwianie problemu pracą - duża część wysokofunkcjonujących alkoholików usprawiedliwia swój problem wszystkim, tylko nie alkoholizmem. Upicie się traktują jako nagrodę za ciężki dzień w pracy.
  • unikanie picia przez pewien okres czasy -  alkoholicy HFA co jakiś czas decydują się na zaprzestanie picia, aby odsunąć od siebie ostrzegawczą myśl o prawdopodobnym borykaniu się z nałogiem. 
  • niepodejmowanie rozmów o alkoholizmie - alkoholicy wysokofunkcjonujący starają się za wszelką cenę nie rozmawiać na temat alkoholizmu, aby ktoś nie domyślił się, że mają problem. 
  • oczekiwanie na moment picia - HFA oczekują picia alkoholu na spotkaniach towarzyskich i czują niepokój, kiedy nie mogą się napić.
  • brak konsekwencji - wysoki status społeczny pozwala alkoholikowi HFA na nieponoszenie odpowiedzialności, na przykład za jazdę pod wpływem alkoholu.

Alkoholizm - jak leczyć alkoholików wysokofunkcjonujących?

U osób uzależnionych wysokofunkcjonująco znacznie rzadziej obserwuje się poczucie niepokoju związane z piciem alkoholu. Główną przeszkodą w rozpoznaniu choroby alkoholowej u HFA jest ich wysokie stanowisko w zawodzie, zadbany wygląd i status społeczny. Alkoholicy wysokofunkcjonujący rzadko szukają wsparcie samodzielnie. Często sytuacja ulega zmianie, gdy zaczynają zdawać sobie sprawę, że mają problem z alkoholem i decydują się na terapię. W takiej sytuacji warto zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień Terapia Nałęczów. Czekają tam wykwalifikowani terapeuci, którzy pomogą lepiej zrozumieć problem alkoholizmu i wesprą w walce z uzależnieniem. W ośrodku można wziąć udział w terapii, zarówno indywidualnej, jak i grupowej. Jest to świetne miejsce dla osób, które chcą pożegnać problem alkoholizmu i zmienić swoje życie. 

Problem alkoholowy - konsekwencje uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm, niezależnie rodzaju, zawsze prowadzi do poważnych skutków, które mogą poważnie wpłynąć na wiele obszarów w organizmie. Przede wszystkim, pod wpływem spożycia dużej ilości alkoholu dochodzi do stopniowego niszczenia organizmu, co powoduje schorzenia trzustki i wątroby. U alkoholików wysokofunkcjonujących, proces ten zazwyczaj postępuje znacznie wolniej niż u innych. Alkohol ma również negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, powodując pogorszenie nastroju, złe dni, utratę pamięci, trudności w koncentracji oraz zaburzenia czucia i depresję. Aby uniknąć negatywnych skutków picia alkoholu, warto szukać pomocy w ośrodku leczenia uzależnień i rozważyć udział w psychoterapii.