Jesteś właścicielem przydomowej oczyszczalni ścieków lub posiadasz zbiornik bezodpływowy, czyli szambo? Spodziewaj się kontroli. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, miasto będzie wzywać właścicieli do przedstawienia podpisanych umów na wywóz nieczystości ciekłych wraz z dowodami opłat za wykonaną usługę.

Właściciele nieruchomości, których budynki nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej mają obowiązek gromadzenia nieczystości ciekłych w szczelnych zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Dotychczas kontrole prowadziliśmy po otrzymaniu zgłoszenia o możliwych nieprawidłowościach. Po zmianie przepisów mamy obowiązek przeprowadzić taką kontrolę co najmniej raz na dwa lata - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Jak będzie wyglądać kontrola przydomowej oczyszczalni ścieków

Kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków zostaną przeprowadzone przez pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska oraz funkcjonariusza Straży Miejskiej.

- Wysyłaliśmy pisma do właścicieli nieruchomości posiadających przydomowe oczyszczalnie z informacją, kiedy odbędzie się kontrola i jakie dokumenty będziemy sprawdzać - mówi Wojciech Bryś.

Właściciele nieruchomości proszeni są o przygotowanie następujących dokumentów:

  • umowy zawartej z firmą asenizacyjną na wywóz nieczystości ciekłych;
  • faktur lub innych dowodów uiszczania opłat za wywóz nieczystości ciekłych (w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków zgodnie z częstotliwością wynikającą z instrukcji obsługi przydomowej oczyszczalni ścieków. W przypadku braku dysponowania instrukcją nieczystości z osadników winny być wywożone raz w roku.)
  • instrukcji obsługi przydomowej oczyszczalni ścieków.

Kontrola zbiorników bezodpływowych (szamb)

Obowiązek posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi, mają też właściciele nieruchomości wyposażonych w szamba. Za brak umowy lub brak potwierdzenia zapłaty za wywóz nieczystości ciekłych właścicielowi grozi kara grzywny.

- Kontrola polegać będzie na wezwaniu właściciela nieruchomości do przedstawienia zawartej umowy z przedsiębiorcą oraz okazania dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba - mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego UM.

Wykaz podmiotów, z którymi można podpisać umowę na wywóz nieczystości ciekłych:

1.

PZOM STRACH Sp. z o.o. Sp. k.

2.

REMONDIS Tarnowskie Góry Sp. z o.o.

3.

Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek

4.

REMONDIS Gliwice Sp. z o.o.

5.

TKTM Sp. z o.o.

6.

mToilet Sp. z o.o.

7.

TOI-TOI Polska Sp. z o.o. Warszawa

8.

Zakład Usług Komunalno-Budowlanych "ZUKOMB" Zbigniew Słysz

9.

P.U.P.H. EKOROBUD S.C.
J. Wróbel, W. Drzyzga

10.

WC SERWIS Polska Sp. z o.o.

11.

KAMRA-TRANS Rafał i Judyta Kamińscy Sp. J.

12.

REMONDIS Sp. z o.o. Oddział Sosnowiec

13.

WOD-KAN TRANS Krzysztof Król

14.

EKOBUT Sebastian Butyński

15.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Agnieszka Blochel

16.

CLIPPER Sp. z o.o.

17.

MAN-TRANS Maciej Moszoński

18.

PGO Sp. z o.o.

19.

KOZBUD GROUP Sp. z o.o.

20.

SZAMBEKO Sp. z o.o.