14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, która wprowadza nowy środek tożsamości - mDowód, umożliwiający weryfikację tożsamości. Z powodu braku przepisów wykonawczych, termin jej uruchomienia nastąpi jednak z opóźnieniem.

Mdowod

Dzięki zmianom w przepisach dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostanie zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać, potwierdzając swoją tożsamość we wszystkich urzędach. Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie - wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego - dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności.

mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty,
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w banku (to będzie możliwe od 1 września 2023 roku). Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.

mDowód będzie natomiast respektowany w każdej innej sytuacji, wymagającej potwierdzenia naszej tożsamości: w przychodni, sądzie, zawierając umowy, wypożyczając samochód lub sprzęt np. sportowy, u notariusza czy na poczcie.

Mimo wejścia w życie 14 lipca ustawy ze względu na brak przepisów wykonawczych aplikacja mDowód nie będzie uruchomiona. Będzie to możliwe dopiero po wydaniu przez Ministerstwo Cyfryzacji przepisów wykonawczych, o czym będzie informować na stronie www.bytom.pl