Kobieca siatkówka największe sukcesy święciła w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Nasze reprezentantki nie tylko brały udział w Mistrzostwach Polski, ale były jedną z czołowych drużyn w kraju, czego dowodem było 4. miejsce w Mistrzostwach Polski kadetek w sezonie 1994/1995. Swoje sukcesy siatkarki zawdzięczają założycielowi klubu, wieloletniemu trenerowi i prezesowi UKS MOSM Bytom Antoniemu Machcińskiemu. Dzisiaj zarówno trener, jak i bytomski klub UKS MOSM Bytom obchodzili w Hali na Skarpie swoje urodziny. Zasłużony dla bytomskiej siatkówki Antonii Machciński świętował 70. urodziny, zaś bytomski klub 35-lecie działalności.
W uroczystościach z udziałem solenizanta, ale również dawnych i obecnych zawodniczek UKS MOSM Bytom, wziął udział także prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz zastępcy prezydenta Bytomia: Michał Bieda i Adam Fras, którzy złożyli Antoniemu Machcińskiemu najserdeczniejsze życzenia, zaś na ręce Agnieszki Machcińskiej - Krzemień - prezes UKS MOSM Bytom gratulacje z okazji obchodzonego jubileuszu 35-lecia działalności.
- Gratuluję i dziękuję za dotychczasową pracę dla bytomskiej siatkówki zarówno solenizantowi Antoniemu Machcińskiemu, jak również wszystkim działaczom i zawodniczkom klubu UKS MOSM, którzy wspierają i rozwijają bytomską siatkówkę kobiecą - mówił podczas uroczystości prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Podczas jubileuszu w Hali na Skarpie nie zabrakło również spotkań po latach byłych zawodniczek UKS MOSM Bytom, wspomnień z dawnych lat, gdy nasze zawodniczki na arenie krajowej odnosiły sukcesy w kobiecej siatkówce, ale również jubileuszowego turnieju siatkarskiego, który zakończył dzisiejsze obchody.
Bytomska siatkówka z sukcesami na Śląsku i w Polsce
Początki kobiecej siatkówki w Bytomiu wiązały się z klubem Polonia Bytom i Czarnymi Bytom. Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku, a dokładnie w 1988 roku sekcja piłki siatkowej zaczęła działać w strukturach MKS-u Bytom, zaś od 1999 roku działa aż do dziś pod nazwą Uczniowski Klub Sportowy MOSM Bytom. Największe sukcesy żeńska sekcja siatkówki odnosiła w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, a były nimi m.in. udziały w półfinałach Mistrzostw Polski oraz 4. miejsce w Mistrzostwach Polski kadetek w sezonie 1994/1995. Warto dodać, że również po 2000 roku nasze zespoły młodzieżowe zdobywały medale na Śląsku, między innymi w sezonach 2005 - 2008 - tytuły mistrzyń i wicemistrzyń w minisiatkówce dwójek i trójek siatkarskich, 3. miejsce w czwórkach siatkarskich czy mistrzostwo Śląska młodziczek w 2010 roku oraz 3. miejsce w półfinale Mistrzostw Polski co dało 9. miejsce w kraju.
Warto dodać, że w ostatnich latach podopieczne UKS MOSM Bytom odnosiły dobre rezultaty w rozgrywkach w naszym regionie. W latach 2017-2021 nasze dziewczęta regularnie plasują się w czołówce siatkarskich zespołów. Ostatnimi znaczącymi sukcesami były 3. i 4. miejsce na Śląsku w minisiatkówce dwójek i czwórek siatkarskich oraz 4. miejsce w finale Mistrzostw Śląska młodziczek w sezonie 2020/2021.
Wśród trenerów, którzy najbardziej zasłużyli się bytomskiej sekcji siatkarskiej są m.in.: Kazimierz Mikoś, Czesław Rus, Antoni Machciński oraz Rafał Pisula.
- Nasza siatkarska sekcja UKS MOSM Bytom kontynuuje tradycje sportowe dawnych klubów: Polonii Bytom, Czarnych Bytom i MKS-u Bytom. Chcemy nawiązać do dawnych sukcesów kobiecej siatkówki, która pod koniec XX wieku dominowała na Śląsku i brała udział w rozgrywkach ogólnopolskich - mówi Agnieszka Machcińska - Krzemień, koordynatorka sekcji siatkówki i prezes UKS MOSM Bytom. - W UKS MOSM Bytom mamy obecnie trzy grupy szkoleniowe, które aktywnie biorą udział w rozgrywkach Śląskiego Związku Piłki Siatkowej. Dzięki wsparciu miasta mamy do dyspozycji zarówno Halę na Skarpie, jak również salę gimnastyczną w Szkole Podstawowej nr 32 na osiedlu gen. Ziętka, gdzie dziewczęta mogą w komfortowych warunkach rozwijać swoją pasję i doskonalić swoje umiejętności sportowe - podkreśla Agnieszka Machcińska - Krzemień.
Antoni Machciński. Twórca bytomskiej kobiecej sekcji siatkarskiej
Pochodzący z Kłodzka Antoni Machciński do Bytomia przeprowadził się w 1976 roku, gdzie podjął pracę jako nauczyciel. Po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i zdobyciu uprawnień trenera II klasy piłki siatkowej szkolił bytomską młodzież w latach 1983 - 1988 w klubach: Polonia Bytom i Czarni Bytom. W 1988 roku Antoni Machciński założył MKS Bytom, który w 1999 roku zmienił nazwę na UKS MOSM Bytom, funkcjonującą do dziś. To właśnie w latach dziewięćdziesiątych osiągnął z bytomskimi siatkarkami największy sukces - 4. miejsce w Mistrzostwach Polski z juniorkami młodszymi w 1995 roku.
Podopieczne Antoniego Machcińskiego były nie tylko powoływane do kadry Śląska, ale również Kadry Narodowej Polski w kategoriach młodzieżowych. Wiele zawodniczek, które uczyły się siatkarskiego fachu pod okiem bytomskiego trenera kontynuowało karierę seniorską w klubach Ekstraklasy. Machciński był przez wiele lat trenerem kadr wojewódzkich, pełnił funkcję Sekretarza Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego oraz doradcy metodycznego z wychowania fizycznego. Dzięki nawiązaniu kontaktów zagranicznych jego podopieczne brały udział w zagranicznych obozach w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W 2005 roku Antoni Machciński zakończył karierę trenera i pracę nauczyciela wychowania fizycznego w Bytomiu, jednak nie zrezygnował z dalszej pracy. Powrócił w rodzinne strony do Kłodzka, gdzie założył klub MMKS Kłodzko, gdzie osiągał sukcesy na mistrzostwach Dolnego Śląska oraz srebrny medal Mistrzostw Polski w Minisiatkówce w kategorii dwójek siatkarskich.
Warto dodać, że trener Antonii Machciński wyszkolił kilka siatkarskich roczników: 1971-1972, 1977-1979, 1982-1983, 1984-1985,1986-1988 oraz 1989-1990 i 1995, które przejęła następnie córka Agnieszka Machcińska.
Antoni Machciński został odznaczony srebrną i złotą honorową odznaką Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Były trener UKS MOSM Bytom to również laureat Medalu Miasta Bytomia oraz nagrody Burmistrza Miasta Kłodzka - As Kłodzka.
Bytomskie siatkarki w czołowych klubach śląskich i polskich
Wywodzące się z bytomskiego klubu siatkarki po zakończeniu kariery w juniorskich zespołach występowały w czołowych śląskich i polskich drużynach: Ewa Matyjaszek-Matela m.in. w MMKS Dąbrowa Górnicza, Impel Gwardia Wrocław czy AZS Opole, Agnieszka Machcińska-Krzemień i Aleksandra Soińska w II-ligowym AZS AWF Kraków, z kolei Ksymena Kłosek - reprezentantka Polski w kategorii kadetek w latach 1997-1999 oraz Barbara Susek, reprezentantka Polski w kategorii młodziczek w latach 2001-2002 grały w Silesii Volley Mysłowice. Warto wspomnieć także o Sandrze Szczygioł, która ma za sobą występy w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, MKS Dąbrowa Górnicza, Radomiance Radom i Stali Mielec, Patrycji Patoń - reprezentantce Polski we wszystkich kategoriach młodzieżowych i zawodniczki m.in. KS Developres Rzeszów, Polskiego Cukru Muszynianki Muszyna i Płomienia Sosnowiec oraz Klaudii Nowakowskiej, która po kilku sezonach gry w klubie Enea Energetyk Poznań, reprezentowała barwy zespołu Roleski Grupa Azoty PSWZ Tarnów, a obecnie gra w Moya Radomka Lotnisko Warszawa - Radom.
Trzy siatkarskie grupy szkoleniowe
W UKS MOSM Bytom aktualnie działają trzy grupy szkoleniowe: rocznik 2011-2012 minisiatkówka i czwórki siatkarskie, rocznik 2010 - młodziczki oraz rocznik 2006-2007 - juniorki. W sumie w trzech grupach sekcji piłki siatkowej pod okiem trzech trenerów: Agnieszki Machcińskiej - Krzemień, Aleksandry Soińskiej oraz Jacka Tarkiewicza trenuje kilkadziesiąt dziewcząt. Warto podkreślić, że dziewczęta trenują w Hali na Skarpie oraz w Szkole Podstawowej nr 32 na osiedlu im. gen. Ziętka.