Choć nic jeszcze na to nie wskazuje, to lato ma się ku końcowi i nadchodzi jesień. Z tej okazji Górnośląskie Koleje Wąskotorowe organizują kolejną akcję, tym razem „Powitanie Jesieni 2023”, dzięki której będzie można nie tylko przejechać się zabytkowym parowozem, ale również zwiedzić Nastawnię, Izbę Tradycji, stację kolei wąskotorowej oraz poznać historię i ciekawostki związane z najstarszą czynną na świecie koleją wąskotorową, która powstała w 1853 roku. Zapraszamy na kolejny weekend z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi już 16 i 17 września, a także w sobotę 23 września.

Powitanie Jesieni z Kolejami Wąskotorowymi. Zapraszamy już w najbliższy weekend na przejażdżkę zabytkowym Rysiem

W ramach akcji „Powitanie Jesieni 2023” będzie można przejechać się pociągiem wąskotorowym z Bytomia Wąskotorowego (peron wąskotorowy dworca głównego w Bytomiu) do Suchej Góry i Tarnowskich Gór oraz z powrotem. Pociągi poprowadzą zarówno szacowny zabytkowy parowóz „Ryszard”, jak i popularne potężne lokomotywy spalinowe „Faur”. Pociągi będą kursowały od godziny 10:00 do godziny 18:55, a przejazdy na terenie Bytomia będą bezpłatne.

Szczegółowy rozkład jazdy, cennik oraz mapy dojazdu na stacje wąskotorówki można znaleźć na stronie SGKW w zakładce „Dla podróżnych”.

Rozkład jazdy w dniach 16-17 września oraz 23 września

Na osoby odwiedzające w tych dniach stację Bytom Karb Wąskotorowy (stacja zlokalizowana jest na końcu ul. Mikołaja Reja w Bytomiu) będą czekać liczne atrakcje, w tym:

  • zwiedzanie Nastawni Dysponującej BKw, czyli miejsca, z którego dyżurny ruchu kieruje ruchem pociągów i czuwa nad bezpieczeństwem podróżnych - to miejsce wyjątkowe, na co dzień niedostępne dla podróżnych;
  • zwiedzanie Izby Tradycji;
  • zwiedzanie stacji z przewodnikiem - będzie można obejrzeć kolekcję wąskotorowych wagonów i lokomotyw, posłuchać opowieści o historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - najstarszej nieprzerwanie czynnej kolei tego typu na świecie oraz o tajnikach pracy kolejarzy;
  • przejazdy „machajką”, czyli drezyną ręczną podobną do tych, które można zobaczyć w filmach;
  • zwiedzanie lokomotywy od spodu, czyli możliwość poznania lokomotywy „od podszewki” i zajrzenia tam, gdzie w normalnych warunkach dostęp mają jedynie mechanicy;
  • ognisko integracyjne dla uczestników wydarzenia • pyszne lody z jednej z najsłynniejszych bytomskich lodziarni;
  • sklep z pamiątkami

Zapraszamy do Bytomia na wspaniałą podróż z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi.

170 lat jednej z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie oraz jeden z najważniejszych elementów Szlaku Zabytków Techniki. Można nimi dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Rezerwatu „Segiet” w Bytomiu - Suchej Górze oraz nad Zalew Nakło - Chechło.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w roku 2003, a celem jego istnienia jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej - od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie - powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat służyła tutejszemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów.