250 uczniów podpisało umowę z Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu na kształcenie w wybranym zawodzie rzemieślniczym. W ubiegłym roku było to prawie 240 uczniów, co świadczy, że zawody rzemieślnicze nadal cieszą się zainteresowaniem, a młodzież docenia zdobycie dobrego zawodu. W piątek 6 października jak co roku w siedzibie Cechu przy ul. Pułaskiego w Bytomiu odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia przyszłych rzemieślników oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień najlepszym uczniom klas III szkół ponadpodstawowych.
W piątkowej uroczystości oprócz uczniów, którzy rozpoczynają naukę zawodu oraz członków Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości na czele z Cechmistrzem Cechu Antonim Wojciechowskim, wzięli udział również m.in. Sekretarz Miasta Mirosław Luks, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski, senator RP Halina Bieda, dyrektorzy szkół branżowych i kierownicy szkolenia praktycznego z Bytomia i sąsiednich miast oraz członkowie Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także lokalni rzemieślnicy zrzeszenie w Cechu.
Jakie zawody najchętniej wybierają uczniowie?
W Bytomiu nie brakuje szkół, w których uczniowie mogą się kształcić w szkołach branżowych, gdzie najczęściej wybieranymi kierunkami są m.in.: fryzjer /najwięcej spisanych umów/, kucharz, cukiernik, piekarz, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, ale również sprzedawca, stolarz, ślusarz, monter sieci i instalacji sanitarnej, fotograf, kelner oraz logistyk, magazynier, pracownik obsługi hotelowej, krawiec i tapicer.
Warto dodać, że nauka zawodu trwa 36 miesięcy.
Uroczyste pasowanie na ucznia przyszłych rzemieślników oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień najlepszym uczniom klas III szkół ponadpodstawowych.
Działają na rzecz miast i lokalnych społeczności
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu to jedna z najważniejszych organizacji w naszym regionie. Zrzesza ponad 150 zakładów rzemieślniczych głównie z Bytomia i Radzionkowa, ale również Tarnowskich Gór, Rudy Śląskiej, Zabrza, Świętochłowic, Świerklańca oraz Miasteczka Śląskiego. Członkowie Cechu szczególnie aktywnie uczestniczą w życiu dwóch miast: Bytomia i Radzionkowa, jak również wspierają lokalnych przedsiębiorców, młodzież szkolną oraz biorą udział w organizacji imprez, wydarzeń i akcji charytatywnych. Do najprężniej funkcjonujących sekcji Cechu zaliczają: sekcja fryzjerska i sekcja piekarsko-cukiernicza.
Krótka historia Cechu
Przypomnijmy, że to piekarze założyli pierwszy Cech Piekarzy i Cukierników tuż pod II wojnie światowej. Jeszcze w 1945 roku w Bytomiu działało 9 branżowych cechów a w połowie 1946 roku zrzeszały już 502 zakłady! Dzisiejszy kształt władze rzemieślnicze Cechu uzyskały w 1953 roku, kiedy powstał Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu, a jego siedziba znajdowała się do 1972 roku przy ul. Browarnianej 6, a następnie została w 1972 roku przeniesiona do wyremontowanego budynku przy ul. Pułaskiego, gdzie znajduje się do dziś.
Z każdym rokiem Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu rozwija się, kształci cały czas młodzież w różnych zawodach, a także bierze udział w licznych uroczystościach związanych z rzemieślnictwem, ważnymi wydarzeniami w historii Bytomia, a także organizuje spotkania, pokazy i prezentacje z zaprzyjaźnionymi Stowarzyszeniami, organizacjami, a także gminami i ich jednostkami.