UM Bytom: Partnerska wizyta młodzieży z Niemiec i Turcji w Bytomiu 10/11/2023
Zwiedzanie miasta, spotkanie z prezydentem Bytomia, senator RP Haliną Biedą, udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, a także wspólne rozmowy o partnerstwie między trzema miastami - Bytomiem - Recklinghausen i Altinord. W naszym mieście do niedzieli 12 listopada gości młodzież z niemieckiego Recklinghausen oraz tureckiego miasta Altinord.
Podczas wspólnych spotkań młodzieży z Bytomia, Recklinghausen i Altinord uczestnicy mogą nie tylko poznać kulturę, historię, zobaczyć najpiękniejsze zabytki miast biorących udział w projekcie To jest nasza Europa” finansowanym przez Deutsch-Türkische Jugendbrücke”, ale przede wszystkim uczestniczyć w warsztatach związanych z lokalnym życiem samorządowym. Dzięki projektowi młodzież ma szansę poznać różne systemy polityczne, porównać je, a także wypowiedzieć się na temat wkładu młodzieży w lokalne życie.
Polsko-niemiecko-tureckie spotkania
Młodzież z Bytomia, Recklinghausen i Altinord, aby poznać kulturę, tradycję, historię, ale również porozmawiać z lokalnymi przedstawicielami władz oraz ekspertami odwiedza biorące udział w projekcie miasta. W sumie ze wszystkich krajów w projekcie bierze udział 27 osób, po 9 z każdego miasta, które aktywnie uczestniczą w zaplanowanych warsztatach, spotkaniach, zwiedzają ciekawe i zabytkowe miejsca.
Warto dodać, że udział w projekcie młodzieży z Polski, Niemiec oraz Turcji to nie tylko wymiana pomysłów na temat możliwości partycypacji społecznej, uczestnictwo w procesach demokratyzacji samorządów lokalnych, ale także poznanie istniejących systemów politycznych w różnych krajach.
Projekt To jest nasza Europa” finansowany jest przez Deutsch-Türkische Jugendbrücke”, a realizują go trzy miasta: Bytom, Recklinghausen oraz Altinord.
Bytom i Recklinghausen od 20 lat miastami partnerskimi
Przypomnijmy, że od 2000 roku Bytom i Recklinghausen to miasta partnerskie, a umowa partnerska pomiędzy Bytomiem i Recklinghausen została podpisana 15 grudnia 2000 roku w Bytomiu, a następnie 13 marca 2001 roku w Recklinghausen. Współpraca miast od lat umożliwia mieszkańcom nawiązywanie kontaktów na różnych płaszczyznach życia społecznego. Ponieważ Bytom i Recklinghausen łączy bardzo podobna postindustrialna historia, współpracują w dziedzinie kultury, oświaty, sportu oraz w obszarze gospodarczym.
Wieloletnie kontakty pomiędzy społecznościami lokalnymi Bytomia i Recklinghausen, sięgają nawet okresu międzywojennego i związane są z silnym rozwojem regionów przemysłu węglowego Ruhry i Śląska. Dzięki współpracy miast możliwa była wymiana dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, udział uczniów ze szkół z Recklinghausen w praktykach w bytomskich instytucjach.
Przez ponad dwadzieścia lat współpracy realizowano projekty kulturalne, jak: wystawy artystów z Recklinghausen w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy Biurze Promocji Bytomia, Instytut Die Brücke organizował praktyki uczniów szkół z Recklinghausen w bytomskich instytucjach kultury, a uczniowie brali udział w takich wydarzeniach jak: Dni Bytomia, Europejska Majówka czy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Z kolei bytomianie uczestniczyli w kilku edycjach Bytomskich Spotkań Heimat Treffen w Recklinghausen, które regularnie odbywają się w tym mieście.
Na polu edukacji dochodziło nie tylko do wymiany dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, ale również wspólnie realizowano projekty unijne jak: Poznajemy systemy parlamentarne Niemiec i Polski”, Unia Europejska, jako projekt pokoju - oczywistość albo wyzwanie” - w ramach programu Europa dla obywateli - Partnerstwo Miast, którego liderem jest Die Brücke, Obchody Europejskiej Majówki w Bytomiu i Warszawie oraz Bytomskie Spotkania Europejskie”.
Bytom - Recklinghausen - Altinord. Współpraca partnerska trzech miast (3)
Bytom - Recklinghausen - Altinord. Współpraca partnerska trzech miast
Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/aktualnosci/index/Partnerska-wizyta-mlodziezy-z-Niemiec-i-Turcji-w-Bytomiu/idn:40658
Autor: krystian