Muzeum Górnośląskie po raz trzeci prezentuje dzieła anonimowych twórców skupionych wokół kolektywu artystycznego The Krasnals, który sieje artystyczny ferment, wywołuje irytację i uznanie odbiorców oraz krytyków sztuki. Wystawę w bytomskiej placówce można zwiedzać od piatku, 10 listopada. Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowana publikacja, która jest uzupełnieniem wystawy.

Wernisaż wystawy The Krasnals w Muzeum Górnośląskim

Przygotowywana przez Muzeum Górnośląskie wystawa prac The Krasnals to ekspozycja ukazująca piętnastoletnią działalność tej grupy. Właściwość doboru prezentowanych obrazów potwierdza fakt, iż obranym celem grupy jest obserwacja oczekiwanej w kontakcie z odbiorcą atmosfery oraz mających nastąpić reakcji. Wśród podejmowanych przez artystów tematów prym wiodą zagadnienia hipokryzji w życiu prywatnym i zawodowym. Narracja ekspozycji koncentruje się wokół kilu tematów.

- Wystawę podzieliłabym na trzy części. Jedna dotyczy samego pojęcia sztuki i jej odbioru - co dla artystów The Krasnals jest niezwykle ważne. Chodzi o warsztat artysty, o to jaką odpowiedzialność ponosi za wykonaną pracę. Drugie zagadnienie jest bardziej filozoficzne - dotyczy form estetyki i etyki w sztukach plastycznych. Natomiast trzecia tematyka oscyluje wokół awangardowego kanibalizmu. Artyści z kolektywu czerpią inspiracje od innych twórców i wcale się tego nie wstydzą. Ich dzieła operują językiem plastycznym, który ma dosadną formę. Jest to zamierzony zabieg, którego celem jest wywołanie odpowiedniej reakcji u odbiorcy. Umożliwia to zaczerpnięcie wybornych kąsków z twórczości innych i jednocześnie ukazania jak ważny jest dla nich indywidualizm - mówi Agnieszka Bartków, kuratorka wystawy.

Twórczość The Krasnals, będąca swoistego rodzaju grą artysty z widzem, stanowi zachętę do indywidualnych przemyśleń wbrew presji konkretnych środowisk próbujących narzucić jedną słuszną wizję skonstruowaną na czyjąś korzyść. Grupa w historii sztuki zapisała się na trwale i ciągle stanowi ważny odważny głos w polskim życiu artystycznym.

Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Wschód Sztuki. Drugim kuratorem ekspozycji jest Andrzej Biernacki - uznany polski artysta i krytyk sztuki.

Wystawa potrwa do 25 lutego.