Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce oraz Teraz widzę, że to jest złudzenie, to najnowsze propozycje CSW Kronika. Wernisaż wystaw odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 listopada o 19.00. Na otwarciu zagra wrocławski Monument Zero.
Projekt „Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce, wykorzystuje sztukę jako narzędzie do pracy z lękami i traumami, łącząc zaproszonych twórców i twórczynie, pensjonariuszy i personel Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.
Tłem dla realizowanych działań jest zabytkowa architektura instytucji. Budynki poszczególnych oddziałów i otaczający je park zostały potraktowane jako soczewki skupiające osady przeszłości, kondensujące uciszane głosy, zapomniane historie. W architekturze kompleksu szpitalnego, jak w każdym starzejącym się organizmie, w którym pełno zatorów, napięć, bólów reumatycznych i śladów po dawnych kontuzjach, znaleźć można wiele opustoszałych pomieszczeń, labiryntowych korytarzy, nieczynnych klatek schodowych, zamkniętych drzwi.
Wykorzystanie architektury szpitala jako narzędzia do pracy z pamięcią pacjentów i pacjentek, ujawnia ambiwalencje wpisaną w tytułowe niewidzialne miejsce z jednej strony rozumiane jako instytucja zepchnięta na marginesy społecznej widzialności, z drugiej bezpieczna przestrzeń wewnętrzna, której budowanie wpisane jest w proces powrotu do równowagi psychicznej.
W projekcie udział brali: Paweł Błęcki, Jagoda Dobecka, Magdalena Franczak, Karolin Grzywnowicz, Jolanta Jastrząb, Natalia Kopytko, Barbara Kubska, Dominik Ritszel, Paweł Szeibel.
Teraz widzę, że to jest złudzenie
Wystawa „Teraz widzę, że to jest złudzenie” podsumowuje Projekt Baza realizowany w CSW Kronika od 2021 roku. Projekt angażował najmłodszych mieszkańców Bytomia do twórczego działania. W trakcie warsztatów młodzi mieli okazję poznać artystki i artystów i podjąć z nimi działania artystyczne w przestrzeni miejskiej.
Wspólne tworzenie jest dla młodych osób impulsem do własnych poszukiwań, rozwijania postawy krytycznej i twórczego myślenia. Ma kształtować w młodych osobach poczucie sprawstwa i uświadamiać im, że za pośrednictwem sztuki mogą wzbogacać przestrzeń, w której żyją na co dzień, o swój punkt widzenia.
Monument Zero
Podczas wernisażu wystaw zbiorowych zagra Monument Zero, który piszą o sobie tak: Wrocławski tercet ekscentryczny. Manifest poezji wykrzyczanej. Audiowizualny atak złomiarzy. Postapo, turpizm, futuryzm. Wiertarki, młoty, sprzężenia. Osiński, Bejnar, Jackowski. Soniczna Wieża Babel. Jak dokładnie ten opis przekłada się na praktykę, będzie można się przekonać podczas najbliższego wernisażu 18 listopada o 20.00.
Wiecej informacji na: www.kronika.org.pl.