Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz został uhonorowany tytułem „Autorytet Budownictwa i Gospodarki Śląskiej” w konkursie „Śląskie Budowanie 2023” organizowanym przez Śląską Izbę Budownictwa. Nagrodę wraz z tytułem prezydent odebrał podczas Jubileuszowej XXV Gali Budownictwa.

Wyróżnienie przyznane zostało za kreatywność i wysoki profesjonalizm w procesie rewitalizacji Bytomia oraz aktywne pozyskiwanie środków finansowych na realizację inwestycji. Kandydaturę prezydenta Bytomia do konkursu zgłosiła Spółdzielnia Mieszkaniowa Miechowice.

- Dziękuję za to niezwykle prestiżowe wyróżnienie. Dynamiczna metamorfoza miasta to zasługa nie tylko samorządu, ale przede wszystkim mieszkańców. Bez udziału bytomian, przedsiębiorców i prywatnych inwestorów, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych nie byłaby możliwa tak szeroko zakrojona rewitalizacja obejmująca remonty kamienic, tworzenie nowych przestrzeni publicznych, infrastruktury sportowej, remonty ulic i infrastruktury publicznej - powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

„Śląskie budowanie” to konkurs, którego celem jest promocja atrakcyjności inwestycyjnej i gospodarczej województwa śląskiego poprzez prezentację i wyróżnianie Śląską Wielką Nagrodą Budownictwa podmiotów gospodarczych i samorządów terytorialnych oraz nagrodą i tytułem „Autorytet - Budownictwa i Gospodarki Śląskiej” osób indywidualnych - za szczególne osiągnięcia w działalności zawodowej oraz wkład w rozwój regionu.

W skład kapituły przyznającej nagrody wchodzą reprezentanci Wojewody Śląskiego i Marszałka Województwa Śląskiego, Rektorzy Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Częstochowskiej, samorządy zawodowe i gospodarcze budownictwa oraz eksperci w poszczególnych kategoriach konkursu.

Statuetki, które otrzymali laureaci konkursu stworzone zostały według projektu wybitnego śląskiego rzeźbiarza Zygmunta Brachmańskiego.

Podczas uroczystości w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu gościli laureaci w różnych kategoriach oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie kadry kierowniczej organizacji budowlanych, spółdzielczości oraz instytucji branżowych.