Za nami kolejne huczne wydarzenie w odnowionych murach Opery Śląskiej. W sobotę, 25 listopada na deskach bytomskiego teatru wystawiony został „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Tytułową rolę zaśpiewał światowej sławy baryton Andrzej Dobber, który obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej.

Spektakl „Nabucco” był jednym z wydarzeń uświetniających otwarcie Opery Śląskiej po trwającym dwa lata remoncie. Spektakl ten zajmuje szczególną pozycję w repertuarze bytomskiego teatru, który po raz pierwszy wystawił sztukę w maju 1983 roku w interpretacji Napoleona Siessa, a aria Va pensiero… śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wówczas l stanu wojennego, na długo zapadało w pamięć.

Tego wieczoru na scenie w Bytomiu w roli tytułowej zobaczyliśmy Andrzeja Dobbera, a towarzyszyli mu na scenie: Monica Cichocka jako Abigaille, Łukasz Załęski jako Ismaele, Anna Borucka jako Fenena i Aleksander Teliga w roli Zachariasza. Orkiestrę Opery Śląskiej poprowadził Tomasz Tokarczyk.

Po spektaklu, który zwieńczyły owacje na stojąco, świętujący czterdzieści lat twórczej obecności na scenie artysta odebrał gratulacje i życzenia. Złożyli je m.in. senatorka Halina Bieda i senator Jerzy Fedorowicz, którzy przekazali jubilatowi list Marszałek Sentau Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamiątkowy Medal Senatu RP, a także dyrekcja Opery Śląskiej oraz przedstawiciele władz Bytomia oraz Rady Miejskiej.

Maesto Andrzej Dobber na scenie Opery Śląskiej

Od La Scali po Operę Śląską

Obchodzący jubileusz pracy artystycznej Andrzej Dobber, który zachwycił bytomską publiczność, występował na deskach najsłynniejszych teatrów operowych o międzynarodowej renomie, m.in. w Nowym Jorku (Metropolitan Opera), Mediolanie (La Scala), Wiedniu (Wiener Staatsoper), Paryżu (Opéra Bastille), Brukseli (La Monnaie) czy Barcelonie (Gran Teatre del Liceu). Na mapie światowych teatrów, w których artysta regularnie występuje, znalazła się również Opera Śląska.

Andrzej Dobber został uhonorowany prestiżowym tytułem Kammersänger przez senat miasta Hamburg.

Andrzej Dobber jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie i laureatem wielu prestiżowych konkursów wokalnych. W 2012 r. został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zadebiutował w 1986 roku jako Gremin w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego w Operze Krakowskiej. Po otrzymaniu stypendium Meistersinger Konservatorium w Norymberdze, został zaangażowany do Opery w Norymberdze, gdzie występował we włoskim i niemieckim repertuarze.

Pod namową ówczesnego dyrektora muzycznego Christiana Thielemanna zaczął przyjmować partie barytonowe. Po raz pierwszy wykonał partię barytonową Tonia w "Pajacach" R. Leoncavalla. Do najważniejszych partii Andrzeja Dobbera zalicza się tytułową rolę w Rigolettcie Giuseppe Verdiego, którą zaśpiewał w teatrach w Dreźnie, Lipsku, Berlinie, Monachium, Hamburgu, Düsseldorfie, Paryżu, Walencji, Genewie, Zurychu, Cincinnati, a także w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu oraz na 200-leciu odzyskania niepodległości Republiki Chile w 2010 roku w obecności prezydenta Sebastiána Piñery.

Bardzo ważną rolą w dorobku artysty jest także Baron Scarpia w "Tosce" G. Pucciniego. Tę postać kreował m.in. w Teatro del Maggio Musicale Fiorentino we Florencji (2005), w Operze w Houston (2015), w wiedeńskiej Staatsoper (2018) i na wielu scenach niemieckich, m.in. w Berlinie i Dreźnie. Pracował z wieloma wybitnymi reżyserami takimi jak m.in. Franco Zeffirelli, Robert Wilson, Harry Kupfer, Eimuntas Nekrošius, William Friedkin, Wolfgang Langhoff, Richard Jones, Hans-Joachim Frey, Willy Decker i Lew Dodin.

Andrzej Dobber śpiewa także repertuar koncertowy obejmujący dzieła symfoniczne i oratoryjne oraz cykle pieśni. Śpiewał m.in. z takimi orkiestrami, jak NHK Symphony Orchestra, Israel Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Concertgebouw Orchester, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin czy Sinfonia Varsovia i orkiestra Filharmonii Narodowej.

Jest jurorem licznych konkursów wokalnych w Polsce, m.in. IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy oraz XIX Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.