Samotni i potrzebujący z całego województwa śląskiego zasiądą przy wspólnym stole podczas Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych, która jak co roku zorganizowana zostanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Bytom włączy się w organizację wydarzenia.
Setki wolontariuszy w Śląskiem przygotują tę największą Wigilię w Polsce. Organizuje ją Fundacja Wolne Miejsce przy współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i miastami Metropolii.
Wigilia dla Samotnych odbędzie się w niedzielę 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Start o godzinie 16:00. - Bytom co roku wspiera finansowo organizację Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych. 24 grudnia nikt nie powinien być sam, dlatego dołączamy się do szczytnej idei przygotowania wigilijnego posiłku wraz z wolontariuszami Fundacji Wolne Miejsce. Zapraszamy także bytomian, którzy są w trudnej sytuacji materialnej do wspólnej wieczerzy 24 grudnia, która odbędzie się w Katowicach. Zapraszamy też 21 grudnia od godz. 14 do Bytomia na Bytomskie Kolędowanie ze świątecznym barszczem, podczas którego spotkamy się razem przy ciepłym posiłku na bytomskim Rynku - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.
By nikt nie był samotny
- Idea zaproponowana kilka lat temu przez Mikołaja Rykowskiego stała się symbolem i wyrazem tego, jacy są mieszkańcy Śląska i Zagłębia, i w jaki sposób podchodzą do samotności tej, która jest obok. Ona dzisiaj ma różny wymiar. Może to być samotność pod względem tego, że nie mamy bliskich, że nie mamy rodziny, ale również jest to samotność emocjonalna czy samotność pod względem materialnym. Nikt w Katowicach w tym dniu nie może się czuć wykluczony - powiedział wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula.
Przygotowania trwają
Przygotowania do Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych w Katowicach trwają już od jakiegoś czasu. - Chętne do pomocy osoby przychodzą na spotkania, które odbywają się w każdą środę o godz. 18:00 w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności przy ulicy Mikołowskiej 44 w Katowicach. W tym roku jest jednak nowość - wielkie gotowanie odbywać się będzie właśnie tam, a nie w hali MCK - mówi prezes Fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski. - Potrzebujemy wielu produktów, to ogromna lista. Chcemy ugotować 10 tysięcy posiłków. Wiemy, że będzie barszcz z uszkami, karpie, kapusta z grochem, różnego rodzaju sałatki. Potrzebne są ciasta, kawy i herbaty. Szukamy też czegoś, co będzie słodsze oraz owoców i cytrusów. Nic się nie zmarnuje, a jeśli zostanie to damy to uczestnikom Wigilii jako podarunek - podkreśla Mikołaj Rykowski
Od 6 grudnia rusza specjalna infolinia pod numerem telefonu: 500 498 737. Z niej będzie można dowiedzieć się, jak można zapisać się do udziału w Wigilii. Z kolei drzwi MCK dla uczestników Wigilii otworzą się 24 grudnia o godz. 15:00, a o 16:00 planowane jest rozpoczęcie wydarzenia.