Przypominamy, że dzisiaj do Bytomia zawitają Kolędnicy z Żytomierza. O godz. 18 w Kościole pw. św. Jacka w Rozbarku posłuchamy polskich i ukraińskich kolęd oraz pieśni ludowych. Trzynasta edycja projektu trwa w śląskich miastach od 11 do 15 stycznia, honorowym patronatem objął wydarzenie marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd oraz pieśni ludowych i patriotycznych wystąpią zwycięzcy eliminacji XVIII Ogólnoukraińskiego Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie: Orkiestra Wojskowa Instytutu Wojskowego im. S. Kololowa pod batutą Pawła Osińskiego, Dmytro Lysenko i Katarzyna Klosowska, koncerty poprowadzi prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Wiktoria Laskowska. Głównym punktem prezentacji artystów jest udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Goście z Żytomierza wystąpią także w Chorzowie, Koszęcinie, Czestochowie, Rusinowicach i Bytomiu. Artyści weźmą udział także w warsztatach w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

b

Podczas koncertów odbędzie się zbiórka darów dla Polaków z Żytomierszczyzny.

Celem projektu Kolędnicy z Żytomierza jest nie tylko zachęcenie do wspólnego śpiewania. Przyjazd uczestników XIII edycji „Kolędników z Żytomierza” w trudnym czasie rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę z Żytomierszczyzny na Śląsk ma także zapoznać i zbliżyć rodaków z obu regionów. Projekt „Kolędnicy z Żytomierza” organizowany jest przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Województwo Śląskie.

Partnerami przedsięwzięcia są: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, Urząd Miasta Bytom, Miejski Dom Kultury Batory oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach, przy współpracy z parafią św. Stanisława Kostki w Częstochowie i św. Kostki w Bytomiu.

Warto nadmienić, że województwo Śląskie i Obwód Żytomierski podpisały w 2015 roku porozumienie o współpracy, a miasto Bytom i Żytomierz zostały partnerami w 2016 roku, Częstochowa i Berdyczów w 2023 r. W ramach umowy Województwo Śląskie dba o utrzymanie więzi z Polakami zamieszkującymi Obwód Żytomierski. Oprócz projektu „Kolędnicy z Żytomierza” organizowany jest wakacyjny projekt „Z Polską w sercu”, również wspierana inicjatywę „Podaruj znicz na Kresy”. Województwo Śląskie wspiera uchodźców, a do Żytomierza wysyłana jest pomoc humanitarna.