Poznaj losy wybitnych bytomian
**Odkryj Bytom na nowo: Spotkaj się z historią miasta i jego twórcami!** *Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto kształtował Bytom i jego historię? Z okazji 770-lecia nadania miastu praw miejskich, mamy wyjątkową okazję, by przyjrzeć się bliżej postaciom, które na trwałe wpisały się w jego dzieje. Poznaj fascynujące sylwetki i historie, które ożyją na cyklu spotkań z historią.*
  • 770-lecie Bytomia jako pretekst do świętowania historii miasta.
  • Prezentacje filmowe o najwybitniejszych bytomianach.
  • Spotkania z twórcami projektu i pogłębiona dyskusja o historii Bytomia.
  • Zapowiedź kolejnych wydarzeń poświęconych bytomskim postaciom historycznym.

W związku z uroczystym świętowaniem 770. rocznicy nadania Bytomia praw miejskich, mieszkańcy i miłośnicy historii będą mieli okazję zanurzyć się w opowieści o osobach, które zaznaczyły swoje imię w annałach miasta. W ramach inicjatywy "Rozbarskie spotkania z historią", organizowane są wyjątkowe projekcje filmowe, które odbędą się w lutym i marcu.

Nadburmistrz Georg Brüning, architekt Paul Jackisch oraz kronikarz Franz Gramer – to tylko niektóre z postaci, których życie i dokonania zostaną przedstawione podczas spotkań. Widzowie będą mieli okazję nie tylko dowiedzieć się więcej o ich wkładzie w rozwój miasta, ale również poznać kreatywnych umysłów za kamerą – dr Joannę Lusek i Marka Tylikowskiego, którzy opowiedzą o procesie twórczym oraz zainspirują do dalszych odkryć w zakresie historii Bytomia.

Wybitni Bytomianie, których historie warte są poznania

Georg Brüning, przez ponad trzy dekady kształtujący Bytom jako jego nadburmistrz, wprowadził miasto na nowe ścieżki rozwoju, wprowadzając kluczowe udogodnienia i infrastrukturę. Dzięki niemu Bytom zyskał m.in. nowoczesne obiekty użyteczności publicznej oraz pierwszą linię tramwajową, co zdecydowanie przyczyniło się do zwiększenia jakości życia mieszkańców.

Paul Jackisch, znany architekt, którego projekty na trwałe wpisały się w architektoniczny krajobraz Bytomia, pozostawił po sobie dziedzictwo w postaci budynków, które do dziś są podziwiane przez mieszkańców i turystów.

Franz Gramer, autor pierwszej kroniki Bytomia, swoją pracą zapewnił cenny wkład w dokumentację życia miasta, zachowując dla przyszłych pokoleń informacje na temat jego historii i rozwoju.

Spotkania te są nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy historycznej, ale również do refleksji nad wpływem, jaki te osoby wywierały na kształtowanie się dzisiejszego oblicza Bytomia. To wyjątkowa możliwość, by z perspektywy czasu docenić trud i pasję tych, którzy byli przed nami, a także zainspirować się do dalszych poszukiwań i odkryć związanych z historią naszego miasta.

Zaproszenie na te wyjątkowe wydarzenia skierowane jest do wszystkich mieszkańców Bytomia oraz osób zainteresowanych historią miasta. Wstęp na wszystkie projekcje filmów jest wolny, co stanowi doskonałą okazję do wspólnego odkrywania bogactwa historii Bytomia w przyjaznej i inspirującej atmosferze.


Według informacji z: Urząd Miejski Bytom