Wrzesień to miesiąc, który przyciąga miłośników muzyki klasycznej, a szczególnie tych, którzy pragną wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Festiwal Gorczycki. Już 1 września, w malowniczym kościele św. Jacka, rozpocznie się 19. edycja festiwalu, która obiecuje niezapomniane muzyczne przeżycia.
- Festiwal Gorczycki – muzyczna tradycja Bytomia
- Inauguracja festiwalu i program koncertów
- Muzyka dawna w Bytomiu
Festiwal Gorczycki – muzyczna tradycja Bytomia
Festiwal Gorczycki, który z powodzeniem odbywa się od 2006 roku, stał się nieodłącznym elementem kulturalnego krajobrazu Bytomia i okolic. Co roku przyciąga entuzjastów muzyki klasycznej z całej Polski, oferując im unikalne doświadczenia artystyczne. Tegoroczna edycja festiwalu, zatytułowana „Przemiany”, ma na celu ukazanie najważniejszych zmian w historii muzyki, które miały miejsce w baroku i w muzyce współczesnej. Adam Wesołowski, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreśla, że „każda edycja festiwalu posiada myśl przewodnią, która stanowi inspirację dla realizowanych idei artystycznych i społecznych”.
Inauguracja festiwalu i program koncertów
Festiwal rozpocznie się koncertem w kościele św. Jacka w Rozbarku, miejscu związanym z postacią Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. 1 września o godzinie 17.00 publiczność będzie miała okazję wysłuchać występu Chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina. W repertuarze znajdą się m.in. „Tota pulchra es Maria” – hymn maryjny, a także „Miserere a 4 & 8” Benedetta Marcella, znanego włoskiego kompozytora. Na koncercie usłyszymy również „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, które w tym roku zostaną zaprezentowane w nietypowej wersji chóralnej, opracowanej przez ukraińską kompozytorkę Gannę Khazovą.
Muzyka dawna w Bytomiu
W ramach festiwalu zaplanowane są także inne wydarzenia, które z pewnością zainteresują miłośników muzyki dawnej. Kolejny koncert odbędzie się 21 września o godzinie 19.00 w tym samym kościele. Tego wieczoru wystąpi sopranistka Dorota Szczepańska w towarzystwie Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona. Program koncertu będzie poświęcony twórczości Georga Friedricha Händla, jednego z najwybitniejszych kompozytorów barokowych. Takie wydarzenia nie tylko wzbogacają ofertę kulturalną regionu, ale także przyczyniają się do popularyzacji muzyki klasycznej wśród szerszej publiczności.
Festiwal Gorczycki to zatem doskonała okazja, by zanurzyć się w świat muzyki, doświadczając jej w wykonaniu znakomitych artystów. Warto zarezerwować sobie czas na te wyjątkowe wydarzenia, które na pewno dostarczą niezapomnianych wrażeń.
Według informacji z: Urząd Miejski Bytom