Przewodnik po miejscach pamięci Tragedii Górnośląskiej trafi do bytomskiej biblioteki

FOT. Urząd Miejski w Bytomiu
W bytomskiej bibliotece pojawi się książka, która prowadzi nie przez mapę turystyczną, lecz przez ślady pamięci rozsiane po regionie. Publikacja Małgorzaty Laburdy-Lis i Judyty Olszowskiej opisuje miejsca związane z Tragedią Górnośląską w śląskich i opolskich miastach oraz wsiach. To spotkanie ma dać nie tylko opowieść o historii, ale też konkretny trop, gdzie dziś wciąż widać jej ślady. Po rozmowie będzie można sięgnąć po książkę i zdobyć autograf autorek.
- Książka prowadzi przez miejsca, w których historia została w przestrzeni
- Spotkanie w bibliotece ma połączyć historię z rozmową o pamięci
Książka prowadzi przez miejsca, w których historia została w przestrzeni
Publikacja „Tam gdzie pamięć trwa…: Tragedia Górnośląska 1945 roku w przestrzeni regionu” powstała jako przewodnik po miejscach pamięci związanych z dramatem 1945 roku. Autorki, Małgorzata Laburda-Lis i Judyta Olszowska, na co dzień pracują w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie i właśnie z tej perspektywy opowiadają o pamięci zapisanej w terenie.
Książka pokazuje, że historia nie kończy się na archiwach i rocznicowych uroczystościach. Została utrwalona w pomnikach, architekturze i miejskich oraz wiejskich przestrzeniach, które dla wielu osób mijane są na co dzień, a dopiero po takim opracowaniu zaczynają mówić własnym głosem. To ważne także dlatego, że Tragedia Górnośląska wciąż wymaga przypominania nie tylko przez daty, ale też przez konkretne miejsca i znaki pozostawione w krajobrazie regionu.
Spotkanie w bibliotece ma połączyć historię z rozmową o pamięci
Autorki opowiedzą o książce podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego, w sali wykładowej. Wydarzenie zaplanowano na czwartek 16 kwietnia o godz. 17.00. Organizatorzy zapowiadają otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych historią regionu i sposobami jej upamiętniania.
Po rozmowie będzie można kupić książkę i poprosić o autograf. Wstęp jest wolny, więc to dobra okazja, by bez pośpiechu wrócić do roku 1945 i zobaczyć, jak jego ślady zostały wpisane w dzisiejszy krajobraz Bytomia i całego Górnego Śląska.
na podstawie: Urząd Miejski Bytom.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski w Bytomiu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Bytomski muzyk wraca do Lwowa. 19 utworów o pamięci i korzeniach

Bytomscy juniorzy już wygrywają. Mocny start turnieju ITF J300

Pilates na trawie w Miechowicach. Ćwiczenia z widokiem na pałac

Towar za ponad 1400 złotych. 16-latek z Bytomia stanie przed sądem

Kino pod pałacem i historia człowieka na wynajem. Seans w Miechowicach

Rudy piesek z BECEKU trafi do książki. Kulisy zdradza RYNEK 7

Niewybuch w lesie miechowickim. Służby zabezpieczały teren przy osiedlu

Sześć lokali na kulturę czeka w Bytomiu. Czynsz wyniesie 1 zł za metr

W Bytomiu usłyszą syreny. Zaplanowano test systemu alarmowego

Zuzanna Pawlikowska z Górnika Bytom sięgnęła po mistrzostwo Polski

W Bytomiu klasyka spotkała rocka. Muzyczny dialog w Parku Miejskim

Parkogranie zmienia scenę - „CLASSIC meets ROCK” pod dachem

Warstwa po warstwie. Śląski strój poznawano w Bytomiu

Wakacyjny wyjazd może zacząć się od kontroli. Policja ostrzega kierowców
Przydatne dane teleadresowe
- CKZiU Medyk Bytom - kontakt i kierunki
- Parafia św. Michała Archanioła w Bytomiu-Suchej Górze - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Bytomiu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- V Komisariat Policji w Bytomiu - kontakt, dzielnicowi, rejon służbowy
- Straż Miejska w Bytomiu - kontakt i zgłoszenia
- ZBM - Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Bytomiu - kontakt, pogotowie, IOK
