Młodzi choreografowie wejdą na scenę Opery Śląskiej. Gala już wkrótce

FOT. Urząd Miejski w Bytomiu
Na scenie Opery Śląskiej zrobi się miejsce dla tych, którzy dopiero szukają własnego języka ruchu. W Bytomiu finał przeglądu „Horyzonty” ma pokazać nie tylko konkursowe emocje, ale też świeże spojrzenie na taniec i odwagę debiutantów. To jeden z tych wieczorów, w których młoda energia spotyka się z powagą dużej sceny. A obok nowych nazwisk pojawi się także pamięć o twórcy, który mocno zapisał się w historii polskiego baletu.
- Scena, która ma pomóc młodym autorom stanąć pewniej
- Konkurs, w którym liczy się pierwszy poważny krok
- Gala przyniesie zwycięskie choreografie i hołd dla Conrada Drzewieckiego
Scena, która ma pomóc młodym autorom stanąć pewniej
Opera Śląska po raz czwarty oddaje przestrzeń młodym choreografom w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Choreograficznego „Horyzonty”. To wydarzenie, które z roku na rok wyrasta na ważny punkt w kalendarzu tanecznych spotkań, bo nie ogranicza się do konkursu. Jest raczej testem odwagi, miejscem zderzenia pomysłu z publicznością i momentem, w którym debiut przestaje być tylko planem zapisanym w notesie.
Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej, zwraca uwagę, że właśnie ten pierwszy krok bywa najtrudniejszy.
„Młodzi choreografowie często mają pomysły, energię i odwagę artystyczną, ale potrzebują przestrzeni, w której mogą zaprezentować swoją wizję” – podkreśla dyrektor.
W praktyce oznacza to szansę na pokazanie własnego języka tanecznego na scenie, która nie wybacza przypadkowości. Dla widzów to z kolei okazja, by zobaczyć, w jakim kierunku przesuwa się współczesny taniec i kto za chwilę może mocniej zaznaczyć swoją obecność na polskich scenach.
Konkurs, w którym liczy się pierwszy poważny krok
„Horyzonty” są adresowane do początkujących twórców. Udział mogą brać osoby pełnoletnie, mieszkające w Polsce albo działające tu twórczo. To istotne ograniczenie, bo przegląd nie jest przeznaczony dla artystów, którzy mają już za sobą pełnometrażowe produkcje. Chodzi raczej o tych, którzy dopiero budują własny warsztat i chcą sprawdzić się w profesjonalnych warunkach.
Tak ustawione zasady sprawiają, że konkurs ma wyraźny sens. Nie powiela znanych nazwisk, tylko otwiera drzwi tym, którzy zwykle muszą walczyć o uwagę dwa razy mocniej. Na jednej scenie spotykają się tancerze, choreografowie, jurorzy i doświadczeni twórcy, a ten układ daje coś więcej niż rywalizację. Daje rozmowę. Bez niej młoda choreografia często zostaje jedynie prywatnym eksperymentem, a tutaj dostaje realną odpowiedź zwrotną.
Dla uczestników stawką jest nie tylko nagroda, ale też możliwość pokazania swojej pracy w miejscu o silnej scenicznej randze. Dla bytomskiej publiczności to z kolei szansa, by zobaczyć nieprzewidywalny, świeży repertuar, który nie zawsze trafia do dużych instytucji od razu.
Gala przyniesie zwycięskie choreografie i hołd dla Conrada Drzewieckiego
Kulminacja nastąpi podczas uroczystej gali zaplanowanej na 25 i 26 kwietnia 2026 roku. Wtedy na scenie Opery Śląskiej pojawią się zwycięskie choreografie wyłonione w „Horyzontach”, a obchody Międzynarodowego Dnia Tańca zyskają swój najbardziej widowiskowy moment.
Druga część gali będzie miała wyraźnie emocjonalny ton. Zapowiedziano premierę spektaklu poświęconego pamięci Conrada Drzewieckiego, jednego z najważniejszych polskich choreografów i twórców współczesnego baletu w kraju. Zespół Opery Śląskiej pokaże choreografię Drzewieckiego do muzyki Tomaso Albinoniego, w Adagio g-moll, przekazaną przez Mariolę Hendrykowską i Arkadiusza Gumnego.
Całe wydarzenie realizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Taniec”, prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dzięki temu „Horyzonty” nie są jedynie jednorazowym pokazem, ale elementem szerszej pracy nad tym, by młodzi twórcy mieli gdzie zaczynać i gdzie wracać.
na podstawie: UM Bytom.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski w Bytomiu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Dlaczego warto mieć papier firmowy?

Darmowy dojazd na Industriadę i moc atrakcji w bytomskiej wąskotorówce

Pismo, hieroglify i gęsie pióra w Muzeum Górnośląskim. Będzie też Egipt

W bytomskich przedszkolach wciąż są wolne miejsca. Zostało kilka dni na zgłoszenia

Zlekceważył zakazy i próbował wedrzeć się do mieszkania - skończył w areszcie

Zimowa elegancja minimalistyczna w pracy - jak stworzyć profesjonalny wizerunek bez nadmiaru?

Pakiety medyczne a dostęp do lekarzy online – jak telemedycyna zmienia opiekę zdrowotną?

Dlaczego zdrowie wymaga systematyczności, a nie jednorazowych działań?

Zużyte huśtawki i drabinki idą do odnowy. Trwa przegląd placów zabaw w Bytomiu

Historyczny start Polaków w goalballu pod wodzą bytomskich trenerów

Estakada w Chorzowie znów pod ruchem. Autobusy i tramwaje wracają na trasy

Zwężenie na Jana Pawła II. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Po 60 latach od matury znów usiedli razem bytomscy absolwenci

Tysiące psów i mocna rywalizacja wrócą do Szombierek
Przydatne dane teleadresowe
- CKZiU Medyk Bytom - kontakt i kierunki
- Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Bytomiu - kontakt i wsparcie
- Parafia św. Rodziny w Bytomiu-Bobrku - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach - msze, kancelaria, sakramenty
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach Oddział Terenowy w Bytomiu - kontakt, egzaminy, opłaty
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Bytomiu - kontakt, kancelaria, sakramenty
