• Spowodował kolizję i uciekł

  55-letni kierowca osobówki doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Dzięki relacjom świadków policjanci szybko ustalili i zatrzymali sprawcę. Kierowcą okazał się mieszkaniec Świętochłowic. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u niego ponad 2 promile. Mężczyzna przyznał, że spowodował kolizję i uciekł, a alkohol spożył tuż po zdarzeniu. W tej sprawie toczy się postępowanie, które wyjaśni czy powodując kolizję był pod wpływem alkoholu. Za kierowanie po pijanemu, grozi mu utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia, a za spowodowanie kolizji i ucieczkę z miejsca zdarzenia grzywna do 5 tysięcy.

 • W związku z awarią sieci gazowej, w dniu 30 stycznia 2019 r. wprowadzono zamknięcie wlotu ulicy Chrzanowskiego, na skrzyżowaniu z ul. Strzelców Bytomskich. Wytyczone zostały następujące objazdy:

  - ul. Strzelców Bytomskich - ul. Wrocławska - ul. Chrzanowskiego,

  - ul. Strzelców Bytomskich - AL. Legionów - ul. Tarnogórska - ul. Chrzanowskiego.

  Dla kierunku przeciwnego:

  - ul. Chrzanowskiego - ul. Tarnogórska - Al. Legionów - ul. Strzelców Bytomskich.


  Przewidywany czas trwania utrudnień - około 7 dni.

 • Policjanci uratowali 96-letnią kobietę

  Policjanci z IV komisariatu w Bytomiu uratowali 96-latkę. St. post. Mateusz Grudzień wspólnie z st. post. Łukaszem Taras wyważyli drzwi mieszkania, gdzie zastali potrzebującą pomocy kobietę. Wezwali pogotowie, udzielili pierwszej pomocy dzięki czemu mieszkanka Bytomia szybko trafiła do szpitala.

 • Zatrzymany nietrzeźwy kierowca

  Ponad dwa promile alkoholu w organizmie miał kierowca Peugota. Mężczyzna został zatrzymany wczoraj przez policjantów ruchu drogowego. Teraz grozi mu kara do 2 lat więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje bytomski sąd.

 • Mundurowi o bezpieczeństwie podczas ferii

  Mundurowi z bytomskiej komendy wraz z psem „Sznupkiem” odwiedzili przedszkolaków przy ul. Strzelców Bytomskich. Stróże prawa opowiadali o zasadach bezpieczeństwa podczas zbliżającego się zimowego odpoczynku. Spotkanie odbyło się w ramach akcji: „Bezpieczne ferie 2019”.

 • Nieletni uprawiał konopie indyjskie

  Policjanci zajmujący się przestępczością nieletnich zatrzymali 14-latka. Młodzieniec w swoim mieszkaniu przy ulicy Piekarskiej uprawiał konopie indyjskie. Ponadto kryminalni znaleźli u niego ponad 50 gramów marihuany. Nieletni usłyszał już zarzuty. Chłopak odpowie przed sędzią rodzinnym.

 • Dozór policyjny dla sprawców kradzieży

  Prokurator zastosował dozór policyjny wobec sprawców kradzieży. 24- letnia kobieta wspólnie ze swoim partnerem okradli męża swojej matki. Policjanci zatrzymali złodziei. Skradziony łup częściowo odzyskano. Sprawcą grozi do 5 lat więzienia.

 • SIP Trunk to specjalna usługa, umożliwiająca firmom korzystanie z nowoczesnej telefonii VoIP, zastępującej zwykłą sieć telefoniczną za pomocą Internetu. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze, a przy tym dające większe możliwości, niż tradycyjne połączenia. Jakie są zalety usługi, na czym dokładnie polega i czy warto się na nią zdecydować?

  SIP Trunk w technologii VoIP – co to jest?

  Najnowocześniejszym typem telefonii jest VoIP, czyli Voice over Internet Protocol. Oznacza połączenia głosowe przez Internet, a więc bez wykorzystania tradycyjnej sieci telefonicznej. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wielu kosztów, związanych z instalacją i utrzymywaniem linii, oraz uniezależnić się od zwykłych operatorów, narzucających wysokie stawki połączeń, szczególnie odnośnie rozmów międzynarodowych. SIP Trunk, czyli http://www.spikon.pl/sip-trunk/, to specjalna usługa, dzięki której możliwe jest podłączenie sieci VoIP do ogólnodostępnej sieci telefonicznej – jest to bardzo funkcjonalne połączenie, pozwalające korzystać z zalet obu rozwiązań.

  SIP Trunk to usługa stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych połączeń telefonicznych. Jest dedykowana głównie dla firm, które posiadają swoją centralę telefoniczną oraz chcą obsługiwać równocześnie wiele połączeń przychodzących i wychodzących, np. prowadząc call center czy rozbudowaną telefoniczną obsługę klienta. Dzięki telefonii VoIP oraz usłudze SIP Trunk możliwe jest wykonywanie i przyjmowanie wielu rozmów jednocześnie, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Co ważne, takie rozwiązanie jest ogólnodostępne i niedrogie – nie wymaga posiadania zaawansowanego technologicznie sprzętu czy przyłączania się do linii telefonicznej. Jedynym wymaganiem jest posiadanie dostępu do Internetu – połączenia mogą być wykonywane w takim przypadku bezpośrednio z poziomu komputera lub za pomocą specjalnych telefonów IP, dedykowanych dla sieci VoIP.

  Telefonia VoIP dla firm – czym jest usługa SIP Trunk?

  Użytkownik otrzymuje od operatora VoIP konto związane z usługą SIP Trunk – może ustalić na nim maksymalną ilość obsługiwanych równocześnie połączeń, dostosowując wszystkie ustawienia do swoich preferencji. Ponadto, może także korzystać z dodatkowych opcji, które znacznie usprawnią telefoniczną obsługę klienta i pozwolą lepiej ją kontrolować.

  Co obejmuje usługa SIP Trunk?

  Dzięki usłudze SIP Trunk zyskuje się wiele dodatkowych opcji, łączących w sobie największe zalety nowoczesnej telefonii internetowej oraz tradycyjnej sieci telefonicznej. Umożliwia ona:

  • rezerwację dla swojej firmy wybranego zakresu publicznych numerów telefonów, pochodzących z dowolnej strefy numeracyjnej w kraju,
  • rezerwację dla swojej firmy telefonicznych numerów zagranicznych,
  • określenie górnej granicy równoczesnych połączeń głosowych w ramach usługi zależnie od swoich potrzeb,
  • obsługę połączeń alarmowych,
  • tworzenie nagrań połączeń głosowych do własnego użytku,
  • dostosowywanie numeru wychodzącego do lokalizacji odbiorcy, aby widział numer typowy dla swojego regionu.

  Korzyści płynące z wyboru telefonii VoIP z usługą SIP Trunk

  Przedsiębiorstwo decydujące się na wykorzystanie technologii VoIP zyskuje wiele korzyści, które będą odczuwalne zarówno na poziomie finansowym, jak i funkcjonalności telefonicznego systemu obsługi klienta. Dzięki tym zaletom jest to rozwiązanie bardziej opłacalne, niż w przypadku tradycyjnych sieci telefonicznych. Dlaczego warto wybrać nowoczesną, internetową telefonię dla firm?

  1. Jest bardzo tanim rozwiązaniem, które pozwala zredukować koszty przedsiębiorstwa, dotyczące kontaktu z klientem oraz pomiędzy filiami firmy – aby móc skorzystać z telefonii VoIP i usługi SIP Trunk, nie trzeba starać się o podłączenie do sieci telefonicznej, instalować drogiego sprzętu czy opłacać utrzymania linii, co generuje największe koszty w przypadku tradycyjnej sieci. Można także liczyć na o wiele tańsze połączenia głosowe, również odnośnie rozmów międzynarodowych. Dużą zaletą są także darmowe rozmowy w obrębie jednej sieci.
  2. Jest rozwiązaniem ogólnodostępnym – aby móc z niego skorzystać, firma musi posiadać jedynie połączenie z Internetem. Dzięki SIP Trunk może wykonywać wiele połączeń głosowych równocześnie, niezależnie od lokalizacji.
  3. Pozwala na obsługę numerów stacjonarnych i zagranicznych, a także przeniesionych do innych sieci.
  4. Posiada elastyczny system płatności – klient może wybrać opłaty przed skorzystaniem z usługi w modelu PrePaid lub wybrać umowę abonamentową w modelu PostPaid.

  W żadnej firmie nie brakuje sytuacji, kiedy przydałby się dodatkowy zastrzyk większej gotówki. Pożyczki pod zastaw nieruchomości umożliwiają uzyskanie tego typu pomocy na dowolny cel przedsiębiorstwa. Jak znaleźć najlepszą ofertę na kredyt pod hipotekę oraz jakie wymagania należy spełnić, żeby firma uzyskała tego typu wsparcie?

  Pożyczka pod zastaw nieruchomości – wysokie sumy w krótkim czasie i przy minimum formalności

  Wygospodarowanie dodatkowej sumy dla swojej firmy na opłacenie zaległych należności, zakup potrzebnego sprzętu czy inwestycję w rozwój to zazwyczaj spora trudność. Niezależnie od wielkości działalności, potrzeby finansowe zawsze są duże – jak więc uzyskać pieniądze, żeby pomóc swojej firmie? Rozwiązaniem są pożyczki pod zastaw nieruchomości, np. https://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum - jeden z najszybszych i najpewniejszych sposobów na uzyskanie dodatkowej kwoty aż do 1 000 000 zł.

  Nie brakuje sytuacji, w których przyda się większa suma – czasem jest to konieczność szybkiej spłaty długów, a czasem potrzeba zakupu nowego sprzętu po zniszczeniu wyposażenia na skutek niefortunnego zdarzenia. Może także pojawić się okazja na rozwinięcie swojego biznesu, wymagająca większej inwestycji. We wszystkich tych przypadkach można skorzystać z kredytu pod hipotekę w wersji pozabankowej, skierowanego do przedsiębiorców. Dzięki takiej opcji można uzyskać dużą sumę na dowolny cel firmy – wymagania są przy tym bardzo niskie, a formalności ograniczone do minimum.

  Kredyt pod zastaw mieszkania, domu, działki – jakie wymagania trzeba spełnić?

  Pozabankowa pożyczka pod zastaw mieszkania to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać wysoką sumę pieniędzy dla swojej działalności, nie martwiąc się długim czasem rozpatrywania wniosku. Ze względu na niskie wymagania, kredyt pod hipotekę może uzyskać niemal każdy, nawet osoby z dodatkowym obciążeniem finansowym. Kto dokładnie może starać się o kredyt pod zastaw nieruchomości?

  Jak uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania? Wymagania dla pozabankowej pożyczki pod zastaw w Szczecinie

  Przede wszystkim, głównym wymaganiem jest posiadanie działalności gospodarczej lub należenie do spółki handlowej lub cywilnej – status przedsiębiorcy jest w wymagany, by zabezpieczeniem pożyczki mogło zostać mieszkanie lub dom. Ponadto, należy oczywiście dysponować nieruchomością, która będzie mogła posłużyć za tego typu zabezpieczenie. Już na tym etapie firmy pożyczkowe wychodzą swoim klientom naprzeciw, zmniejszając swoje wymagania odnośnie danej nieruchomości – przede wszystkim, osoba starająca się o kredyt nie musi być w świetle prawa właścicielem danego obiektu czy działki. W zupełności wystarczy, jeśli posiada pisemną zgodę od aktualnych właścicieli na dysponowanie nieruchomością w ramach zabezpieczenia kredytu. Co więcej, dana nieruchomość może być obciążona kredytem bankowym – wymagane jest jedynie, by jej właściciel terminowo regulował swoje zobowiązania wobec instytucji.

  Ponadto, za zabezpieczenie przy kredycie pod zastaw nieruchomości mogą służyć nie tylko domy i mieszkania, ale także działki budowlane i rolne, hotele i pensjonaty, lokale użytkowe oraz przemysłowe. Daje to duże możliwości osobom, które chcą starać się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości.

  Jaka dokumentacja jest potrzebna, by uzyskać kredyt pod hipotekę?

  Pozabankowy kredyt pod zastaw mieszkania to minimum formalności, dlatego przygotowanie oraz rozpatrywanie wniosku trwa bardzo krótko. Do złożenia formularza pożyczkowego należy załączyć jedynie dokument potwierdzający tożsamość pożyczkobiorcy, akt notarialny lub inny dokument, będący świadectwem posiadania nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu oraz zdjęcia nieruchomości.

  Nie jest za to wymagana dokumentacja dochodów – w tym przypadku wystarczy oświadczenie klienta.

  Wybór najlepszej oferty pożyczki pod zastaw w Szczecinie

  Aby wybrać ofertę na pożyczki pod zastaw w Szczecinie, spełniającą oczekiwania odnośnie warunków oraz pasującą do możliwości klienta, należy wybrać sprawdzoną firmę pożyczkową. Jest to opcja dla każdego, warto jednak sprawdzić, czy dana firma znajduje się w rejestrze KNF. Godna zaufania firma nie żąda także żadnych opłat przedwstępnych przed podpisaniem umowy.

  Ekologiczne nawierzchnie to nowoczesne rozwiązanie, umożliwiające stworzenie bardzo wytrzymałego podłoża o wysokiej przepuszczalności wody przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych materiałów. Doskonale sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, wpływając nie tylko na jej funkcjonalność, ale i zwiększając poziom zieleni w miastach. Gdzie można je stosować oraz jakie posiadają zalety?

  Ekologiczne nawierzchnie, czyli alternatywa dla betonu

  Wiele miast przypomina betonowe dżungle – duże nagromadzenie budynków mieszkalnych, ulic i parkingów na małej przestrzeni wiąże się często rezygnacją z pasów zieleni, co jest nie tylko niezdrowe dla mieszkańców, ale i niszczące dla całej aglomeracji. Problemem jest choćby odpowiednie odprowadzanie wody podczas gwałtownych deszczy – studzienki kanalizacyjne to często za mało, w wyniku czego nie trudno o zalanie dróg i chodników, a nawet budynków. Rozwiązaniem są ekologiczne nawierzchnie, czyli wykonywane na gruncie naturalne podłoże, charakteryzujące się dużą odpornością na obciążenia przy bardzo wysokiej wodoprzepuszczalności.

  Ekologiczne nawierzchnie mogą występować w dwóch opcjach: mineralnej, której wierzchnia warstwa jest wykonana z drobnych kruszyw o wielu opcjach kolorystycznych, oraz wzmocnionej trawiastej, na której można siać lub układać trawę. Są one alternatywą dla powierzchni betonowych oraz układanych z kostki brukowej – odznaczają się o wiele większą przepuszczalnością wody, a przy tym pozwalają na stworzenie naturalnej, estetycznej przestrzeni, zwiększającej komfort mieszkańców.

  Gdzie można stosować ekologiczne nawierzchnie?

  Ze względu na wysoką funkcjonalność, trwałość i estetykę, ekologiczne nawierzchnie mogą być stosowane w wielu miejscach w mieście, pozwalając na stworzenie zrównoważonej infrastruktury. Dzięki swoim właściwościom, wykorzystuje się je jako:

  • drogi dojazdowe i pożarowe, wytrzymujące bardzo duże obciążenia,
  • strefy przemieszczania się dla pieszych,
  • ścieżki rowerowe,
  • boiska sportowe, pola golfowe czy tory wyścigów konnych,
  • parki, strefy rekreacyjne, przestrzenie pod wydarzenia publiczne,
  • pobocza dróg,
  • parkingi okolicznościowe, np. z okazji większych wydarzeń publicznych.

  Co więcej, sprawdzają się także na pasach startowych i lądowiskach lotnisk oraz mogą być wykorzystywane w roli wzmocnienia na skarpach i nasypach.

  Dlaczego warto stosować ekologiczne nawierzchnie w miastach?

  Ekologiczne nawierzchnie to idealne rozwiązanie dla miast, pozwalające na pozbycie się wielu problemów i zwiększenie nie tylko funkcjonalności, ale i bezpieczeństwa i estetyki przestrzeni publicznej. Posiadają wiele zalet, dzięki którym jest to rozwiązanie opłacalne i zalecane do stosowania zarówno na nowych osiedlach, jak i w ramach remontu istniejącej już infrastruktury.

  Ekologiczne nawierzchnie – jakie znajdują zastosowanie w miastach?

  Do ważnych korzyści, płynących z zastosowania ekologicznych nawierzchni, należy przede wszystkim ich wysoka wodoprzepuszczalność – doskonale odprowadzają wodę nawet przy gwałtownych opadach deszczu, co nie zmniejsza ich integralności i odporności na uszkodzenia. Posiadają na tym polu ogromną przewagę nad betonowymi powierzchniami, które uniemożliwiają swobodny przepływ wody i w wielu przypadkach są przyczyną zalania ulic i chodników, a także innych obiektów miejskich. Naturalne nawierzchnie pozwalają na swobodne odprowadzenie wody, przy czym nie ma ryzyka jej zanieczyszczenia – są bowiem wykonane wyłącznie z bezpiecznych, ekologicznych materiałów.

  Odznaczają się także wysoką odpornością na obciążenia – dzięki specjalnemu wzmocnieniu, mogą być stosowane jako nawierzchnia dróg dojazdowych i pożarowych. Nie grożą im koleiny ani inne zniszczenia, nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Chronią także teren przed obsuwaniem się, dzięki czemu stosuje się je na nasypach i skarpach.

  Dużą zaletą jest oczywiście ich naturalność, dzięki której są bezpieczne dla środowiska, ludzi i zwierząt. Mogą być swobodnie stosowane w pobliżu budynków mieszkalnych, placów zabaw i innych obiektów rekreacyjnych.

  Nadmierna wilgoć w mieszkaniu lub domu może być sporym problemem. I nie mówimy tutaj o objawach, takich jak woń stęchlizny czy parujące okna – nasiąkanie wodą murów może powodować niebezpieczne sytuacje i powodować, że budynek nie będzie wystarczająco funkcjonalny. W przypadku pojawianie się problemu, należy więc jak najszybciej zdecydować się na kompleksowe osuszanie budynków, dzięki któremu możliwe będzie usunięcie wilgoci z każdego pomieszczenia w domu. Co sprawia, że pojawia się wilgotność w domu i jak temu zapobiec?

  Osuszanie budynków – kiedy okazuje się niezbędne?

  Oczywiście w momencie, gdy wilgoć w mieszkaniu, domu lub jakimkolwiek innym miejscu jest zbyt duża, co prowadzi do parowania okien, problemów z wysychaniem podłogi, a w najgorszym wypadku – pojawiania się na ścianach czarnych, mało estetycznych plamek (pleśni). Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka, dlatego warto powiedzieć sobie o tych najważniejszych – to z kolei zwiększy Twoje szanse na uniknięcie problemu w przyszłości. Skąd bierze się wilgotność w domu?

  • Po pierwsze – Niewłaściwe działanie wentylacji

  We współczesnych domach odpowiedniej jakości wentylacja to absolutny fundament, ponieważ nie tylko pozwala uniknąć wilgotności, ale również umożliwia oddychanie świeżym powietrzem. Brak właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, może prowadzić do pojawienia się wilgotności, co w konsekwencji wymusza osuszanie budynków (oferowane np. tutaj: http://budwod.eu/oferta/osuszanie-budynkow-kompleksowo/). Jeżeli więc problem zaistniał, a Ty osuszyłeś już ściany, zadbaj też o naprawę lub usprawnienie systemu wentylacji – w przeciwnym wypadku problem wróci szybciej, niż się tego spodziewasz. Pamiętaj również o tym, że najbardziej narażone na rozwój wilgoci są łazienki oraz kuchnie!

  • Po drugie – Niskiej jakości izolacja

  Osuszanie fundamentów może okazać się niezbędne szczególnie w starszych obiektach, tworzonych w oparciu o starodawne, mniej skuteczne technologie. W starszych budynkach, z biegiem lat, dochodzi również do uszkodzenia izolacji, a dodatkowym problemem może być podniesienie się wód gruntowych, w wyniku czego ryzyko pojawienia się wilgoci jest większe. Po tym, jak zadbasz o osuszanie murów, zleć stworzenie dodatkowej izolacji – przeciwwilgociowej albo przeciwwodnej.

  Kiedy niezbędne okazuje się osuszanie budynków?

  Problemem może być nie tylko słabej jakości (lub uszkodzona) izolacja fundamentów, ale także izolacja termiczna ścian – w takim wypadku również należy zadbać o jej odpowiednie usprawnienie.

  • Po trzecie – zalania budynków

  Osuszanie murów może być niezbędne również po klęsce powodziowej, zalaniach wynikających z niesprawnego działania instalacji wodnej albo podniesieniu wód gruntowych. W takich sytuacjach niezbędne okaże się specjalistyczne osuszanie fundamentów, które przeprowadzone musi zostać przy użyciu nowoczesnych sprzętów i pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

  • Po czwarte – Użytkowanie pomieszczeń

  Niestety, nadmierna wilgoć w pokoju, kuchni czy łazience, może wynikać również z codziennego użytkowania pomieszczeń, np. gotowania, prania czy zażywania gorących kąpieli. Tutaj problem pojawić może się wyłącznie wtedy, gdy nie wietrzymy pomieszczeń wystarczająco często, co z kolei nie pozwala na usunięcie wilgoci. Co więcej – przy sprawnym systemie wentylacji oraz izolacji, powstanie nadmiernej wilgoci w wyniku codziennego użytkowania pomieszczeń, jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

  Osuszanie fundamentów i murów – która metoda będzie najskuteczniejsza?

  Sposobów na usuwanie nadmiernej wilgoci z pomieszczeń jest bardzo dużo i mówimy tutaj zarówno o metodach inwazyjnych, jak również nieinwazyjnych. Jednak wyborem tej odpowiedniej Ty, jako użytkownik budynków, nie musisz się zajmować – należy to do specjalistów, świadczących tego typu usługi, którzy dobierają rodzaj technologii do konkretnego problemu. Dzięki temu masz pewność, że problem zostanie usunięty skutecznie i możliwie jak najszybciej. Jeżeli więc zauważyłeś wilgoć na ścianie – jak najszybciej skorzystaj z usług specjalistów!

  Instalacje centralnego ogrzewania zasilane gazem propan butan zyskują w ostatnim czasie na popularności jako sposób na tanie i czyste ogrzewanie nie tylko obiektów przemysłowych, ale przede wszystkim domów jednorodzinnych. Oczywiście, na ogrzewanie gazem płynnym nie decydują się na ogół inwestorzy mający na swojej działce swobodny dostęp do gazu ziemnego dostarczanego przez miejski gazociąg – cena opału w stosunku do kosztów związanych z inwestycją w podziemny zbiornik na gaz każe wybrać gaz ziemny. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dostęp do miejskiego gazociągu jest ograniczony lub nie ma go w ogóle? Są też sytuacje, w których gaz dostarczany przez miejski gazociąg nie odpowiada normą wymaganym przez dany proces technologiczny. Właśnie w takich sytuacjach, alternatywą dla tradycyjnych paliw stałych jest gaz LPG. Ten z kolei wymaga zainwestowania w specjalistyczny zbiornik do jego przechowywania i składowania.

  Podziemny zbiornik na gaz dostępny jest praktycznie od ręki. Jednak ich dostępność nie gwarantuje prostej decyzji… Decydując się na zbiornik gazowy podziemny lub naziemny powinniśmy uwzględnić szerokorozumiane koszty inwestycji, na które składa się nie tylko zakup zbiornika, ale również jego eksploatacja. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie koszty należy brać pod uwagę podczas wyboru zbiornika na gaz.

  Przydomowe zbiorniki na gaz – od czego zależy cena?

  Cena zbiornika na gaz zależy do dwóch czynników. Pierwszym jest sposób montażu – wyróżniamy tu zbiornik na gaz podziemny i zbiornik na gaz naziemny. Jak wskazują na to ich nazwy, pierwszy jest przeznaczony do instalacji pod powierzchnią ziemi, drugi instaluje się na specjalnym stolarzu znajdującym się na powierzchni. Drugim czynnikiem determinującym cenę jest jego pojemność. Zbiorniki na gaz – zarówno zbiornik na gaz podziemny, jak i naziemny – dostępne są w różnych rozmiarach, które odpowiadają zróżnicowanemu zapotrzebowaniu nieruchomości na paliwo LPG. Warto bowiem pamiętać o tym, że gaz LPG może być wykorzystywany nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do grzania wody użytkowej czy zasilania kuchenki gazowej. Im więcej zastosowań gaz propan butan ma w naszym domu, tym większy powinien być zbiornik na paliwo – przynajmniej w teorii. W praktyce zbyt duże zbiorniki okazują się kosztownie nie tylko podczas zakupu, ale również w trakcie eksploatacji.

  Podziemny zbiornik na gaz – ile to kosztuje?

  Cena w kontekście ogrzewania gazowego to wynikowa wielu cen indywidualnych. Jedną z nich jest cena samego zbiornika. Drugą cena gazu, która zależy nie tylko od stawki dostawcy, ale również od pojemności zbiornika i częstotliwości jego uzupełniania. Jak wszystko inne, regularne uzupełnianie zbiornika jest tańsze niż jednorazowe „nabicie” dużego zbiornika. W przypadku tego ostatniego przedsięwzięcie totalnie traci swoją opłacalność, kiedy pojemność zbiornika przekracza pojemność cysterny dowożącej gaz. Wówczas uzupełniając zbiornik musimy ponieść podwójne koszty transportu, gdyż paliwo zostanie nam dostarczone nie na raz, ale na dwa razy.

  Trzecim istotnym kosztem, który wpływa na ogólną cenę ogrzewania gazowego są przeglądy techniczne i rewizje zbiornika na gaz. Zarówno podziemny zbiornik na gaz, jak i jego naziemny odpowiednik muszą być poddawane regularnym przeglądom technicznym, które opłaca właściciel zbiornika. To sprawia, że sensownym wydaje się rozważenie dzierżawy zbiornika. Przydomowe zbiorniki na gaz dzierżawione od firmy cały czas pozostają jej własnością, co sprawia, że nie musimy ponosić dodatkowych kosztów – poza kosztem dzierżawy – wynikających z konieczności wykonywania przeglądów technicznych i rewizji.

  Pompy obiegowe co zapewniają naszym instalacjom grzewczym wiele usprawnień, a nam więcej komfortu i pozwalają zaoszczędzić koszty ogrzewania. Istnieje wiele kwestii związanych z tym zagadnieniem, które mogą pomóc nam kompleksowo dbać o ich sprawne działanie.

  Krzywa NPSHR – czym jest i jakie ma znaczenie?

  Rozwinięcie skrótu NPSHR z angielskiego – Net Positive Suction Hed Required, oznacza wymaganą antykawitacyjną wysokość ssania. Krzywa ta, ma pokazywać wyrażoną w metrach słupa wody – wielkość wysokości ssania. Każda pompa wymaga innej wysokości, wiele zależy od tego jaka jest krzywa charakterystyka wydajności pompy obiegowej co, która nie pozwala na odparowanie i kawitację wewnętrzną pompy.

  Trzeba pamiętać, że niewłaściwe wykorzystywanie pompy może sprawić, że uszkodzeniu ulegnie silnik lub cała jej konstrukcja. Doprowadzić do tego może eksploatowanie pompy na prawo od krzywej pompy, sytuacja kiedy pompa jest za mała – niedowymiarowana do wymaganych przez instalację parametrów oraz kiedyj funkcjonuje z za wysoką wydajnością niż jest to przewidziane.

  W wypadku kiedy eksploatacja pompy odbywa się na lewo od krzywej pompy, kiedy pracuje ona na dużej wysokości podnoszenia i niskiej bądź zerowej wysokości oraz kiedy wydajność jest mniejsza niż minimalny wymagany przepływ – może dojść do przegrzania się cieczy w pompie i może ona zostać uszkodzona.

  Maksymalna, dopuszczalna temperatura tłoczonego medium

  Wiele zależy od tego, w jaki sposób przebiega eksploatacja. W głównej mierze, potrzeba uwzględnić tryb pracy pompy obiegowej co, czy praca ta odbywa się w sposób ciągły bądź też przerywany. Ważne jest też, aby pompa była w pełni zanurzona. Wszelkie informacje z tym związane, zapewne zamieszczone są w instrukcji eksploatacji oraz montażu pompy.

  Czym jest i jak rolę pełni bypass?

  Kiedy pompa pracuje niemal ciągle, wymusza nieustanne jej smarowanie oraz chłodzenie. Zapewnione jest to w wypadku minimalnego przepływu cieczy. Dzięki temu, nie ma obaw o to, że zużyją się łożyska i uszczelki, pompa się przegrzeje, a co za tym idzie zużyje się przedwcześnie. Jeżeli takie warunki nie mogą zostać zagwarantowane, wykorzystuje się system bypass.

  Ze strony tłocznej pompy lub z odpowietrzenia, wyprowadza się obejście. Chodzi o to, że zanim ciecz z rury obejściowej wróci do pompy, powinna mieć możliwość schłodzenia się. W związku z tym bezpośrednio przed pompą bypass nie może być zastosowany. Na podstawie danych z instrukcji danego modelu pompy obiegowej co, wykonuje się odpowiedniego wymiaru rury obejścia.

  Pompy obiegowe co – krzywa NPSHR, bypass i nieprawidłowe działanie pompy

  Po czym poznać, że pompa pracuje nieprawidłowo?

  Jeżeli zauważymy, że silnik nadmiernie się nagrzewa, możemy być pewni, że pompa jest nieodpowiednio eksploatowana. Aktualnie, nowoczesne silniki łatwiej się nagrzewają, niż te z przeszłości. Gorący silnik nie oznacza bezpośrednio żadnej awarii, natomiast czasami jest tak, że owe przegrzanie powodują określone sytuacje:

  • brak wentylacji
  • zbyt wysoka temperatura pomieszczenia
  • za niskie lub za wysokie napięcie
  • nieodpowiedni przepływ
  • podwyższone tarcie w pompie
  • nadmierne obroty
  • ubytek oporności izolacji
  • niestabilny prąd zasilania trójfazowego

  Jeżeli w standardowym silniku napięcie spadnie o około dziesięć procent może dojść przegrzania się silnika i jego wyłączenia. Niektóre silniki mają pewne zabezpieczenia, które są w stanie zatrzymać silnik w sytuacji, kiedy napięcie spadnie i ponownie uruchomić go, kiedy się ono unormuje.

 • Kryminalni przejęli ponad 170 tysięcy papierosów

  Policjanci z Bytomia przejęli ponad 170 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy. Stróże prawa zatrzymali mężczyznę oraz kobietę, którzy w mieszkaniu ukrywali kontrabandę. Wartość przejętego towaru to blisko 220 tys. złotych. Teraz grozi im nie tylko wysoka grzywna ale i do 3 lat więzienia.

 • Odpowie za niezatrzymanie się do kontroli

  Kierowca prowadzący audi nie zatrzymał się do kontroli i próbował uciec przed ścigającymi go policjantami. Po krótkim pościgu został zatrzymany. Teraz 45-latkowi grozi do 5 lat więzienia oraz utrata prawa jazdy. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

 • Kradli prąd

  Bytomscy policjanci z III komisariatu przy ul. Rostka wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 5 mieszkaniach. Sprawcom grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

 • Zatrzymany za posiadanie marihuany

  Kryminalni z komisariatu w Stroszku zatrzymali 37-latka. Mężczyzna w swoim mieszkaniu przy ul. Smolenia miał ponad 27 gram marihuany. Bytomianin usłyszał już zarzut. Mężczyzna odpowie teraz przed prokuratorem. Grozi mu teraz do 3 lat więzienia.

 • Razem przeciwko nielegalnym odpadom

  Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu odbyło się szkolenie służb współdziałających w zakresie zwalczania składowania nielegalnych odpadów. Inicjatorem spotkania byli bytomscy policjanci. W szkoleniu uczestniczyli również przedstawiciele bytomskiego magistratu oraz Państwowej Straży Pożarnej.

 • W dniach od 11 do 22 lutego 2019 roku w wybranych wypożyczalniach Gmachu Głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu odbędzie się akcja promocyjna pod nazwą Walentynki w Bibliotece – randka w ciemno z książką.

  Podczas trwania akcji w odpowiednio oznaczonych miejscach biblioteki znaleźć można będzie zapakowane w szary papier książki. Tę, którą będziecie Państwo chcieli „zabrać na randkę” będzie można wypożyczyć, kierując się jedynie wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu (jako dodatkową książkę).

 • 64-latek "rozlewał" lewy alkohol

  Bytomscy policjanci zatrzymali 64-latka. Mężczyzna w mieszkaniu przy ul. Olszewskiego nielegalnie rozlewał „lewy” alkohol. Mieszkaniec Bytomia usłyszała już zarzut. Mężczyzna odpowie teraz przed prokuratorem. Grozi mu grzywna a nawet do roku więzienia.

 • Bytomska Akademia Bezpieczeństwa z policjantami

  Policjanci spotkali się z przedszkolakami w Bytomskiej Akademii Bezpieczeństwa. Praktyczne warsztaty prowadzone przez mundurowych, mają przybliżyć dzieciom zasady ruchu drogowego. Stróże prawa przypomnieli najmłodszym między innymi, po co pieszym odblaski i jak prawidłowo poruszać się rowerem po drogach.