Milionowe dotacje na OZE dla mieszkańców Bytomia. Radzionków też skorzysta

Wielki sukces i wielka szansa dla mieszkańców Bytomia oraz Radzionkowa! Łącznie ponad 55 milionów złotych bezzwrotnych dotacji trafi do właścicieli nieruchomości, którzy będą mogli zamontować instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii, jak również systemy zarządzania energią.

Bezzwrotny grant dla właścicieli nieruchomości. Możliwość montażu fotowoltaiki, pomp ciepła i innych eko-instalacji

Kooperacja gmin Bytom i Radzionków stała się fundamentem sukcesu liczonego w milionach złotych. Sukcesu, który ma wymiar nie tylko finansowy, lecz także proekologiczny. Jest ogromną szansą na poprawę jakości powietrza oraz modernizację terenów poprzemysłowych głównie poprzez odejście od pieców na paliwa kopalne na rzecz instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Mieszkańców czeka teraz składanie deklaracji — szczegółowe informacje co do wymogów formalnych i dat przyjmowania wniosków znajdują się na stronie internetowej urzędów gmin. Warto tam zaglądać i śledzić aktualności.

Faktem jest, że spośród 50 zgłoszonych projektów w finale znalazł się ten przygotowany przez Bytom: Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom i Radzionków.

Jest to realne, jednocześnie sowite wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych, będących najczęściej częścią gęstej zabudowy. Są to tereny szczególnie narażone na występowanie smogu. Teraz każdy z nich staje przed szansą otrzymania bezzwrotnego grantu na:

  • instalacje fotowoltaiczne
  • instalacje solarne
  • pompy ciepła z obsługą centralnego ogrzewania
  • pompy ciepła z obsługą CO i CWU
  • magazyny energii
  • systemy zarządzania energią

Założenia projektu przewidują zwrot do 85% kosztów kwalifikowanych, do których zaliczają się także te związane z montażem. Do kosztów kwalifikowanych nie zalicza się podatek VAT. Ogromnym atutem jest fakt, że grant nie pokrywa wyłącznie zakupu urządzeń, ale i ich wdrożenie w obrębie budynku.

To posunięcie sprawia, że wsparcie dla inwestorów, czyli właścicieli nieruchomości znajdujących się na terenie Bytomia i Radzionkowa, jest odczuwalne, a przede wszystkim bardzo korzystne.

Dostawcę i wykonawcę wybiera się samodzielnie. Gmina nie przeprowadza przetargów

I to jest bardzo istotny punkt. Istotny dla inwestora z perspektywy tempa realizacji przedsięwzięcia. Gdyby gmina narzucała wykonawcę lub wykonawców do wyboru, mogłoby to prowadzić do powstawania kolejek i wydłużało jedynie inwestycję. Podobne zjawisko wystąpiłoby przy wymogu zbierania kilku ofert przez właścicieli nieruchomości w celu wyłonienia najlepszej.

Procedura tego grantu nie przewiduje takich komplikacji. Jako inwestor sam wybierasz firmę. Warto jednak poświęcić trochę czasu na poszukiwania i wybór wykonawcy. Instalacja OZE, jej moc oraz poprawny montaż stanowią fundament poprawnego działania, a przede wszystkim spokoju będącego pochodną bezawaryjności.

W rezultacie wykonawca powinien posiadać odpowiednią wiedzę, jak również doświadczenie. Bliskość firmy wykonującej instalacje OZE nie powinna być traktowana jak priorytet — wiedza jest dużo ważniejsza, trzeba więc stawiać na wykonawców, którzy istnieją na rynku długo i mogą się pochwalić licznymi realizacjami.

Do takich firm zalicza się z całą pewnością Eco-Team z Częstochowy. Firma specjalizująca się w fotowoltaice i pompach ciepła, której instalacje funkcjonują na terenie całej Polski: zarówno na domach prywatnych, jak i na obiektach użyteczności publicznej.

Specjalista z Eco-Team przeprowadzi bezpłatnie pomiary, obliczy zapotrzebowanie energetyczne budynku, stworzy kosztorys. Po jego akceptacji technicy przystąpią do montażu, przeprowadzą pierwsze uruchomienie, a formalności załatwią z gminą w imieniu inwestora.